Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Rizespor`un Sembol İsmi, Yerli Cruyff: Hüsnü Kürkçü
08 Haziran 2019 Cumartesi 22:48:00 / Rizespor
Hüsnü Kürkçü’yü, 1970’li yılların başında Ajax’ta devleşen Johann Cruyff’a benzetiyorlardı. Futbol stili bir yana dal gibi ince fiziği, saç stili, altın sarısı saçlarıyla yerli Cruyff ‘umuzdu o.
02:00 Bu Sezon Rizespor’ un Sezonu Olacak01:56 Vedat Muric’ in yerine Tomane.01:55 Vedat Muriç’ i Aratmam01:52 Bu kez Anderlecht Kapıyı Çaldı18:53 Çaykur Rizesporlu Dario Melnjak, devleri peşine taktı18:46 Kana Bıyık’ ı Rizespor’a Önerdiler18:45 Rizespor’ un Yeni Destanlara İhtiyacı Var09:29 Başkan Kartal’a Yılın Spor Adamı Ödülü23:09 Çaykur Rizespor`da 13 Futbolcunun Sözleşmesi Sona Erdi23:07Hedefimiz Kaliteli Oyuncuyu Ucuza Almak22:55Ekrem Cengiz: En Büyük Şansımız Cumhurbaşkanımız22:51 Galatasaray’ dan Karşı Teklif Geldi22:50 Minik Kalpler Okul-Kulüp Projesi Çay İlkokulunda00:52 Minik Kalpler Okul-Kulüp Projesi Pazar`da


 ALTIN SARISI SAÇLAR

Hüsnü, her sene Rize’de futbol demliyordu. Her geçen gün daha bir demini alarak, daha bir olgunlaşarak işini yapıyordu. Her sezonda ekibin temel direklerinden biri olarak görevi ifa edecekti. Türk futbolunda, takımına sonsuz sadakati ve altın rengiyle iz bırakan Hüsnü Kürkçü’yü, 1970’li yılların başında Ajax’ta devleşen Johann Cruyff’a benzetiyorlardı. Futbol stili bir yana dal gibi ince fiziği, saç stili, altın sarısı saçlarıyla yerli Cruyff ‘umuzdu o.

İÇİMİZDEN BİRİ HİÇ DEĞİŞMEDİ

1955 yılında Rize’de doğan Hüsnü Kürkçü spor ve sosyalitesi geniş bir ailenin çocuğudur. Babası Muharrem Kürkçü’nun, Rize sporunun mihenk taşlarından Güneşspor’da futbolcu , yönetici , amatör ve profesyonel Rizespor’da kurucu olarak görev yapmış olmasından dolayı daha çocuk yaşta kendisini futbolun içinde bulmuştu. Futbol macerası çocukluk yıllarında mahalle aralarında arkadaşları ile yaptığı maçlarla başlıyordu. O yıllarda onu izleyenlere gelecekte yıldız bir futbolcu olacağı sinyalini veriyordu. 1970 yılında dönemin Rizespor yöneticileri alt yapının önemini kavrayarak Rizespor genç takımını oluşturuyorlardı. Hüsnü Kürkçü de aynı yıl Rizespor genç takımına dâhil oluyordu. Burada ortaya koyduğu meziyetleri Rizespor yöneticilerinin gözünden kaçmıyor ve 1973-74 futbol sezonunda amatör lisanla Rizespor A takımına yükseliyordu. A takımda bir yıl başarı ile top koşturan Kürkçü, 1974-75 futbol sezonunun başında 1. ligde yer alan Orduspor’ a transfer oluyordu. Hüsnü Kürkçü, Orduspor’da bir yıl gibi kısa bir süre futbol oynamasına karşın Ordulular’ın sevgisin kazanıyor, 1975-76 sezonunda tutkunu olduğu Rizespor’a geri dönüyordu. Sergilediği futbolu ve kişiliği ile Rizeliler’in sevgisine mahzar oluyordu. Maç ve antrenmanlar sonrası hep Rizeliler’le iç içe oluyordu.

RİZESPOR’UN SARI FIRTINASI

Karadeniz futbolunun efsane futbol eleştirmenlerinden İsmet Hatipoğlu da, WM 74 Dünya Kupası’nın kahramanlarından Hollandalı yıldıza müthiş benzerliğini ön plana çıkararak, o günlerde Hüsnü ile yaptığı röportajı, okurları için, “Rizespor’da bir sarı fırtına var” başlığıyla servise koymuştu. Hatipoğlu usta, röportajına, “Sarı fırtına ‘Cruyff’la konuştum” diye başlıyordu.  İşte şimdi sizi İsmet Hatipoğlu - Hüsnü Kürkçü diyaloguyla baş başa bırakmanın tam zamanı: “Hüsnü bana Türkiye ligleri’ni eleştirdi. ‘Rizespor bu yıl şampiyon olamazsa gelecek yıl mutlaka olur. Çok yakında Çay-Kur ile birleşecek Rizespor’un hiçbir meselesi kalmaz. Sadece artık, şampiyonluk hesapları yapılır’ dedi. Bizim Cruyff da Rizespor’da top kovalıyor. İsmi Hüsnü, ama ona gerek deplasmanda, gerekse Rize Stadı’nda ‘Haydi Hüsnü’ diye bağıran bir tek kişi yok.  ‘Haydi Cruyff’ diye seslenip, bağıranlar pek çok. Rizespor genç takımında oynadıktan sonra, ‘A’ kadrosunun değişmeyen orta saha adamı olan Hüsnü, gerek fizik, gerek renk, gerekse başarılı futboluyla ‘Hollandalı’ya son derece benziyor. Bu genç adam biraz daha geliştiğinde onu Cruyff’tan ayırmak gerçekten zor olacak. Cruyff’u sordum, yerli Cruyff’a, ‘Onu sadece gazetelerde gördüm. Bu bölgede televizyon da yoktu ki, dünya kupasında izleyebilseydim. Onu hiç merak etmiyorum.  O beni merak ediyorsa, buyursun Rize’nin dünya çapında meşhur çayından bir bardak ısmarlayayım. Hem bana artık onun ismi ve lakabıyla hitap ediyorlar. Akraba sayılırız.” İşte gün geçtikçe olgunlaşan sarı fırtına Hüsnü, bu sezon da Rize’de futbolun rengi olmuştu. Doğu Karadeniz’de Yeşil-Mavi tiryakilerin 1. Lig umutları ise daha yeşeremeden solmuştu. İşin özü, çayı bilmeyiz ama sezonun son harmanında, futbol rekoltesi bir acayip olmuştu!.

KAPTAN TİCARET HAYATINDA

Ekip, kalede ve forvet mevkiinde kalifiye derecesi yüksek elemanlarla güçlendirilirken, Rizespor’un onbeş yıllık emektarı, Hüsnü Kürkçü de yavaş yavaş kendini futbol dışı yaşama hazırlamaya başlıyordu. Sezon başında futbolu bırakma kararı alan Hüsnü Kürkçü, Rize merkezindeki Belediye Caddesi’nde “Kürkçüler Manifatura” adıyla yeni bir mağaza açarak ticaret hayatına atılıyordu. Dükkanı, Rizeli futbolseverlerin adeta işgaline uğrayan kaptan Hüsnü, bir taraftan da başkan Turgut Yılmaz’la görüşerek aldığı karar doğrultusunda jübile hazırlıkları yapıyordu. Amca oğlu ile açtığı yeni ticarethanesine ilişkin olarak, “Biz ticaretin içinden gelen bir aileyiz. Jübilemden sonra bir süre dinleneceğim ve yabancısı olmadığımız ticaretle uğraşacağım. Bu arada gözüm arkada kalmayacak. Zira, kaptanlığı yeni transferimiz Hasan’a devredeceğim. Aslında bu dükkan-ticaret girişimi Rizespor’un altın renkli kaptanı Hüsnü Kürkçü için ilk değildi. Daha önce de, “Evren Video” isminde bir videocu dükkanı açmış ve bu dükkanı daha sonra Çayelispor’a geçen takım arkadaşı Ömer Tornacı’ya devretmişti. 15 yılı bulan uzun futbol geçmişini tümüyle Rizespor’a adayan, acemiliği, gençliği ve ustalığı Yeşil-Mavili yuvada yaşayan, kaptanı ve hatta bir haftalığına da olsa teknik direktörlüğünü yürüten Hüsnü Kürkçü, yeşil altın çay diyarının yorgun savaşçısı idi. Eğitim Enstitüsü mezunu olan Kürkçü, bütün öğrenim hayatını da Rize’de tamamladı.

AYRILIK KOLAY DEĞİL

Ve Hüsnü Kürkçü  8 Ağustos 1988 tarihinde Beşiktaş’la yapılan jübile maçı ile yeşil sahalara, sevdalısı olduğu yeşil- mavili formaya veda ediyordu. Onu anlamanın, yeni hayatına da alkışlarla uğurlamanın zamanı gelmişti artık.Kaptan Hüsnü’nün jübile maçında Beşiktaş ile Rizespor karşı karşıya geliyordu. Rizespor’a on beş  yıl hizmet eden, futbolu bıraktım demesine rağmen son yılında takımın zor durumunda yine yerini seve seve alan kaptan Hüsnü artık sahalara veda ediyordu. Her devirde sahaların efendisi, centilmeni Kürkçü, hüzünlü anlarını yaşıyordu. Rize Atatürk stadında son kez takımının başında kaptan olarak sahaya çıkan emektar kaptan, 10. dakikadan sonra omuzlarda gözlü yaşlı sahayı terk ediyordu. Beşiktaşlı kaptan Metin’in isteği üzerine başlama vuruşunu Kürkçü yapıyordu. Rizeliler bu anlamlı günde emektar kaptanlarını yalnız bırakmıyor,  tribünleri dolduruyorlardı. Sahaya son kez Yeşil-Mavili takımla kaptan çıkan Hüsnü, topu ve başlama vuruşunu Beşiktaşlı kaptan Metin’in isteği üzerine aldı. Hüsnü’nün jübilesi için tribünleri dolduran seyirciler sahada Beşiktaş’ın yedeklerini görünce şok oldular. Oyuna iyi başlayan taraf konuk takım Beşiktaş oldu. Daha 9. dakikada Halim’in soldan yaptığı ortayı Tevfik kaleci Pahl’a teslim etti. Maçın 12. dakikasında kaptan Hüsnü, son kez çıktığı sahaya arkadaşlarının omuzlarında veda ederken yerini genç oyuncu K. Harun’a bırakıyordu. 1989-90 sezonunda Cesarettin Alptekin ve Hüsnü Kürkçü ikilisinin teknik yönetimindeki Rizespor, ikinci ligde bir şeyler yapma savaşımı veriyor, fakat ne takımda ne de kentte eski hava bir türlü oluşturulamıyordu.

SEMBOL KAPTAN

Adı Rizespor’la özdeşleşen, Yeşil-Mavili yuvanın simgelerinden Hüsnü,  1994-95 sezonunda Yeşil-Mavililer’in bir kez daha can simidi oluyordu. Kulübün iyice darda kaldığını gören Rize’nin cefakarı, gözbebeği Hüsnü Kürkçü, “Peki takımı yalnız bırakamam. Rizespor için ricayı emir addediyorum” deyip, yeniden eşofmanlarını kuşanıyor ve teknik patron olarak ekibin hizmetine koşuyordu. Sarı Hüsnü, altın Hüsnü, altın kalpli Hüsnü!.

KÜRKÇÜ AİLESİ HER DAİM RİZESPOR’UN EMRİNDE

İşte böylesi bir yönetim boşluğu arasında yeni yıla girildi. Çareyi, 10 Ocak 1990 günü yönetimi Divan Başkanı Muharrem Kürkçü’ye vermekle buldular. Atama ile kulüp başkanlığı görevini yüklenen Rizespor’un kurucularından Muharrem Kürkçü, Yeşil-Mavili kulübün simge isimlerinden kaptan futbolcusu ve aynı günlerin antrenörü Hüsnü’nün babası ve Rizespor’da başarıyla görev yapmış olan Evren Kürkçü’nün dedesi idi. Böylece Kürkçü’ler, üç nesil Rizespor’a hizmet eden müstesna bir aile olarak, herkesin takdirini kazanıyordu, ancak Rizespor’a başkan dayanmıyordu. Divan Başkanı Muharrem Kürkçü, zor zamanda başkanlık titrini de üzerine almıştı. Sezon bitimi yönetim başkanlığındaki nöbeti, emekli Çay-Kur’cu Hamit Oral’a devrederken şerefli bir görevi gücünün yettiğince en iyisiyle yapmış olmanın tatlı yorgunluğunu yaşıyordu.

HATIRALARA YOLCULUK

Dile kolay başarılar ve hatıralarla dolu on beş yıl. O yıllara bir yolculuk yapalım diyoruz ve  Hüsnü Kürkçü’den unutamadığı iki hatırasını dinliyoruz: “1980-81 sezonu vatani görevimi yapmak için askere gitmiştim. Rizespor flaş bir takımdı. Bütün takımlara kök söktürüyordu. Osman, Zafer ve Sinan‘dan muhteşem bir üçlü oluşturulmuş, Rizespor tüm takımların korkulu rüyası olmuştu. Ama ligin ikinci yarısının son maçlarında Rizesporlu futbolcular üzerine görsel ve yazılı basında yapılan açıklamalar takımı olumsuz yönde etkileyerek ve bazı dış etkilerle Rizespor küme düşmüştü. Bu olay beni çok etkilemişti.

SANKİ YENİDEN DOĞMUŞTUM

En çok sevindiğim olay ise; 1987-88 sezonuydu. 1. ligde oynuyoruz. İki maçımız vardı. Biri  Sakarya deplasmanı, diğeri de kendi sahamızda Bursaspor’du. Durumumuz kötüydü ama bu iki maçı da almamız gerekiyordu. Sakaryaspor ile öyle bir maç oynuyoruz ki tüm Türkiye bizi izliyor. Top bir o kaleye, bir bu kaleye gidip geliyordu. Müthiş bir maç oynuyorduk. Maçın sonlarına yaklaşıyorduk. 3-2 yenik durumdaydık. Bir gol atarak durumu 3-3 yaptık ama bize yetmiyordu. Mutlaka kazanmamız gerekiyordu. Son dakikaları oynuyorduk ve atak üstüne atak yapıyorduk. Son dakikaydı ve müthiş bir gol atarak 4-3 öne geçerek maçı kazanmıştık. Mutluluktan uçuyorduk. Artık Bursa maçını düşünmeye başlamıştık ve son hafta Bursaspor’u yenerek kümede kalmıştık. O kadar sevinmiştim ki sanki yeniden doğmuş gibiydim. Bu iki maçı hiç unutmam”.

Fotoğraf ve belgeler Fatih Sultan Kar`ın `Bütün Yönleriyle Rize Spor Tarihi` kitabından alınmıştır.

Rizespor Genç Takımında unutulmaz isimler

Dostlukları her daim baki kalmıştır:

Hüsnü Kürkçü ve arkadaşı Ömer Tornacı. Rize 1 Mayıs 1986

O hep omuzlarda idi!

8 Ağustos1988 tarihinde Beşiktaş’la yapılan jübile maçı ile yeşil sahalara veda eden Hüsnü Kürkçü, takım arkadaşlarının omzunda.

Futbolculuk hayatında bir çok başarıya imza atan Hüsnü Kürkçü bir maç öncesi dönemin Rize Valisi Ömer Büyükkent  tarafından kutlanırken. Arkada dönemin Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Akmehmet gözükmektedir.

Rizespor Veteranları ile Nostalji Projesi ve Programı kapsamında yapılan maç öncesi Hüsnü Kürkçü (Rizespor Eski Kaptanı) ve Fatih Sultan Kar bir arada gözükmektedir.  11 Mayıs 2013

(Foto: Aytekin Kalender)

Spor Toto 1`inci Lig`de şampiyonluğunu ilan eden Çaykur Rizespor`un şampiyonluk kutlamaları kapsamında Rize`ye davet edilen kulübün eski futbolcuları hatıra fotoğrafı çektirirken fotoğrafa geciken Hüsnü Kürkçü için “sembolsüz olmaz” yakıştırması yapıldı. Rize 5 Mayıs 2018

Bu haber 152 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Magazin
Rizeli Kaymakam Papaker, Derbent`te Başladı
Rizeli Kaymakam Yakup Papaker, Konya`nın Derbent ilçesinde göreve başladı.
Yorum : 0
Rizespor
Bu Sezon Rizespor’ un Sezonu Olacak
Çaykur Rizespor Teknik Direktörü İsmail Kartal bir Rizeli olarak bu şehre bir borcu olduğunu ifade ederek, “Benim hayallerimiz var. Hayallerimizi gerçekleştirmek için göreve geldim. Başkanımızın hayalleri ile bizim hayallerimiz örtüştüğü için başarının daha erken geleceğine inanıyorum. Bu şehir inişli- çıkışlı bir takımı hak etmiyor. Çaykur Rizespor bundan sonra hep kafaya oynayacak bir ekip olacak. Bu yıl hedefimiz ilk beş içinde olup Rizespor’umuzu Avrupa Kupalarına katılmasını sağlamaktır” dedi
Yorum : 0
Rizespor
Vedat Muric’ in yerine Tomane.
Rize, Muriç’in alternatifini belirledi. Atmaca, Portekiz’de 14 gol atan, Tondela’ nın golcüsü Tomane’ yle görüşüyor.
Yorum : 0
Rizespor
Vedat Muriç’ i Aratmam
İki sezon önce Çaykur Rizespor’ a gelen TFF 1. Liginde yeşil mavili takımın şampiyonluğunda attığı gollerle gol krallığı yaşayan Braian Samudio, geçen yıl kanat oynayan ve takıma 5 gol 5 asist katkı sağladı.
Yorum : 0
Rizespor
Bu kez Anderlecht Kapıyı Çaldı
Galatasaray, Fenerbahçe, Toulouse derken Çaykur Rizespor’un gol makinesi için Belçika devi de devreye girdi. Galatasaray, Fenerbahçe, Toulouse derken Çaykur Rizespor’un gol makinesi için Belçika devi de devreye girdi.
Yorum : 0
Rizespor
Çaykur Rizesporlu Dario Melnjak, devleri peşine taktı
Rize’nin devre arasında 200 bin Euro maliyetle kadrosuna kattığı Dario Melnjak, kısa sürede Hırvatistan Milli Takımı’na seçildi. Karadeniz ekibinde yıldızı parlayan oyuncunun gelecek sezon maaşı sadece 250 bin Euro. 26 yaşındaki savunmacı şimdiden devleri peşine taktı.
Yorum : 0
Rafting Dünya Şampiyonası Genel Klasmanda Çaykurspor Takımı Dünya İkincisi Oldu 15 Haziran 2019 Cumartesi 18:51:00
“CHP Gerçeği Görünce Oyların Yeniden Sayılmasına Karşı Çıktı” 15 Haziran 2019 Cumartesi 18:48:00
Kana Bıyık’ ı Rizespor’a Önerdiler 15 Haziran 2019 Cumartesi 18:46:00
Rizespor’ un Yeni Destanlara İhtiyacı Var 15 Haziran 2019 Cumartesi 18:45:00
Salarha Belediyesi`nden Öğrencilere Anıtkabir ve Çanakkale Şehitlik Gezisi 15 Haziran 2019 Cumartesi 09:32:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
A Milli Takım tarih yazdı! Dünya şampiyonunu devirdik...
Dünya şampiyonunu Konya` da çimlere gömdük
Akşener: `Sayın Erdoğan bu defa amenna diyecek mi?`  Kaynak Yeniçağ: Akşener: `Sayın Erdoğan bu defa amenna diyecek mi?`
Genel merkezde partililerle bayramlara İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ekrem İmamoğlu`nun 23 Haziran`da da kazanacağını ifade ederek, "Sayın Erdoğan bu defa `amenna` diyecek mi?" diye sordu.
Tiananmen Meydanı katliamı üzerinden 30 yıl geçti  Kaynak Yeniçağ: Tiananmen Meydanı katliamı üzerinden 30 yıl geçti
Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine zulmeden Çin yönetimi kendi halkını da baskı altında tutmaktan çekinmiyor. Pekin yönetiminin 30 yıl önce Tiananmen Meydanı’nda toplanan göstericileri öldürmesi bunun en büyük örneği oldu.
İmamoğlu: Onların yürüdüğü akılsız yola girmeyeceğim
Seçilmiş İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Trabzon’daki görkemli mitingin ardından Giresun’a doğru yola çıktı.
FOTO GALERİ
İzlenme 3754
İzlenme 8408
İzlenme 6034
İzlenme 6803
VİDEO GALERİ
İzlenme 5925
İzlenme 6137
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Pazar Gazetesi - 10 Mart Gazetesi