Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Rizespor`un Sembol İsmi, Yerli Cruyff: Hüsnü Kürkçü
08 Haziran 2019 Cumartesi 22:48:00 / Rizespor
Hüsnü Kürkçü’yü, 1970’li yılların başında Ajax’ta devleşen Johann Cruyff’a benzetiyorlardı. Futbol stili bir yana dal gibi ince fiziği, saç stili, altın sarısı saçlarıyla yerli Cruyff ‘umuzdu o.
10:25 Gerçek Yerimi Buldum10:23 Forvet Bu Hafta Bitecek10:21 Başkan Kartal Kabir`i teselli etti10:19 “Elimizdeki İmkânlarla İki Maçta 6 Puan Aldık”21:17 Çaykur Rizespor’umuz Brezilya`dan Yan Sasse`yi transfer etti.20:32Rizespor-Sivasspor maçı öncesi El Kabir tesislerde unutuldu!18:54 Çaykur Rizespor U19`dan farklı mağlubiyet: 2-510:31 Rize Spor Camiasının Ömer Ağabeyisi Ömer Akmehmet Anısına23:11 Gol Atacağım İçime Doğuyor23:09 Taraftarın Desteğine İhtiyacımız Var23:07 Rizespor Taraftarıyla Buluşuyor20:36 Kubilay`dan Rize`ye ret!09:01 Taraftarın Desteğine İhtiyacımız Var08:59 Rizespor Transfer’ de tekrar Atağa Geçti


 ALTIN SARISI SAÇLAR

Hüsnü, her sene Rize’de futbol demliyordu. Her geçen gün daha bir demini alarak, daha bir olgunlaşarak işini yapıyordu. Her sezonda ekibin temel direklerinden biri olarak görevi ifa edecekti. Türk futbolunda, takımına sonsuz sadakati ve altın rengiyle iz bırakan Hüsnü Kürkçü’yü, 1970’li yılların başında Ajax’ta devleşen Johann Cruyff’a benzetiyorlardı. Futbol stili bir yana dal gibi ince fiziği, saç stili, altın sarısı saçlarıyla yerli Cruyff ‘umuzdu o.

İÇİMİZDEN BİRİ HİÇ DEĞİŞMEDİ

1955 yılında Rize’de doğan Hüsnü Kürkçü spor ve sosyalitesi geniş bir ailenin çocuğudur. Babası Muharrem Kürkçü’nun, Rize sporunun mihenk taşlarından Güneşspor’da futbolcu , yönetici , amatör ve profesyonel Rizespor’da kurucu olarak görev yapmış olmasından dolayı daha çocuk yaşta kendisini futbolun içinde bulmuştu. Futbol macerası çocukluk yıllarında mahalle aralarında arkadaşları ile yaptığı maçlarla başlıyordu. O yıllarda onu izleyenlere gelecekte yıldız bir futbolcu olacağı sinyalini veriyordu. 1970 yılında dönemin Rizespor yöneticileri alt yapının önemini kavrayarak Rizespor genç takımını oluşturuyorlardı. Hüsnü Kürkçü de aynı yıl Rizespor genç takımına dâhil oluyordu. Burada ortaya koyduğu meziyetleri Rizespor yöneticilerinin gözünden kaçmıyor ve 1973-74 futbol sezonunda amatör lisanla Rizespor A takımına yükseliyordu. A takımda bir yıl başarı ile top koşturan Kürkçü, 1974-75 futbol sezonunun başında 1. ligde yer alan Orduspor’ a transfer oluyordu. Hüsnü Kürkçü, Orduspor’da bir yıl gibi kısa bir süre futbol oynamasına karşın Ordulular’ın sevgisin kazanıyor, 1975-76 sezonunda tutkunu olduğu Rizespor’a geri dönüyordu. Sergilediği futbolu ve kişiliği ile Rizeliler’in sevgisine mahzar oluyordu. Maç ve antrenmanlar sonrası hep Rizeliler’le iç içe oluyordu.

RİZESPOR’UN SARI FIRTINASI

Karadeniz futbolunun efsane futbol eleştirmenlerinden İsmet Hatipoğlu da, WM 74 Dünya Kupası’nın kahramanlarından Hollandalı yıldıza müthiş benzerliğini ön plana çıkararak, o günlerde Hüsnü ile yaptığı röportajı, okurları için, “Rizespor’da bir sarı fırtına var” başlığıyla servise koymuştu. Hatipoğlu usta, röportajına, “Sarı fırtına ‘Cruyff’la konuştum” diye başlıyordu.  İşte şimdi sizi İsmet Hatipoğlu - Hüsnü Kürkçü diyaloguyla baş başa bırakmanın tam zamanı: “Hüsnü bana Türkiye ligleri’ni eleştirdi. ‘Rizespor bu yıl şampiyon olamazsa gelecek yıl mutlaka olur. Çok yakında Çay-Kur ile birleşecek Rizespor’un hiçbir meselesi kalmaz. Sadece artık, şampiyonluk hesapları yapılır’ dedi. Bizim Cruyff da Rizespor’da top kovalıyor. İsmi Hüsnü, ama ona gerek deplasmanda, gerekse Rize Stadı’nda ‘Haydi Hüsnü’ diye bağıran bir tek kişi yok.  ‘Haydi Cruyff’ diye seslenip, bağıranlar pek çok. Rizespor genç takımında oynadıktan sonra, ‘A’ kadrosunun değişmeyen orta saha adamı olan Hüsnü, gerek fizik, gerek renk, gerekse başarılı futboluyla ‘Hollandalı’ya son derece benziyor. Bu genç adam biraz daha geliştiğinde onu Cruyff’tan ayırmak gerçekten zor olacak. Cruyff’u sordum, yerli Cruyff’a, ‘Onu sadece gazetelerde gördüm. Bu bölgede televizyon da yoktu ki, dünya kupasında izleyebilseydim. Onu hiç merak etmiyorum.  O beni merak ediyorsa, buyursun Rize’nin dünya çapında meşhur çayından bir bardak ısmarlayayım. Hem bana artık onun ismi ve lakabıyla hitap ediyorlar. Akraba sayılırız.” İşte gün geçtikçe olgunlaşan sarı fırtına Hüsnü, bu sezon da Rize’de futbolun rengi olmuştu. Doğu Karadeniz’de Yeşil-Mavi tiryakilerin 1. Lig umutları ise daha yeşeremeden solmuştu. İşin özü, çayı bilmeyiz ama sezonun son harmanında, futbol rekoltesi bir acayip olmuştu!.

KAPTAN TİCARET HAYATINDA

Ekip, kalede ve forvet mevkiinde kalifiye derecesi yüksek elemanlarla güçlendirilirken, Rizespor’un onbeş yıllık emektarı, Hüsnü Kürkçü de yavaş yavaş kendini futbol dışı yaşama hazırlamaya başlıyordu. Sezon başında futbolu bırakma kararı alan Hüsnü Kürkçü, Rize merkezindeki Belediye Caddesi’nde “Kürkçüler Manifatura” adıyla yeni bir mağaza açarak ticaret hayatına atılıyordu. Dükkanı, Rizeli futbolseverlerin adeta işgaline uğrayan kaptan Hüsnü, bir taraftan da başkan Turgut Yılmaz’la görüşerek aldığı karar doğrultusunda jübile hazırlıkları yapıyordu. Amca oğlu ile açtığı yeni ticarethanesine ilişkin olarak, “Biz ticaretin içinden gelen bir aileyiz. Jübilemden sonra bir süre dinleneceğim ve yabancısı olmadığımız ticaretle uğraşacağım. Bu arada gözüm arkada kalmayacak. Zira, kaptanlığı yeni transferimiz Hasan’a devredeceğim. Aslında bu dükkan-ticaret girişimi Rizespor’un altın renkli kaptanı Hüsnü Kürkçü için ilk değildi. Daha önce de, “Evren Video” isminde bir videocu dükkanı açmış ve bu dükkanı daha sonra Çayelispor’a geçen takım arkadaşı Ömer Tornacı’ya devretmişti. 15 yılı bulan uzun futbol geçmişini tümüyle Rizespor’a adayan, acemiliği, gençliği ve ustalığı Yeşil-Mavili yuvada yaşayan, kaptanı ve hatta bir haftalığına da olsa teknik direktörlüğünü yürüten Hüsnü Kürkçü, yeşil altın çay diyarının yorgun savaşçısı idi. Eğitim Enstitüsü mezunu olan Kürkçü, bütün öğrenim hayatını da Rize’de tamamladı.

AYRILIK KOLAY DEĞİL

Ve Hüsnü Kürkçü  8 Ağustos 1988 tarihinde Beşiktaş’la yapılan jübile maçı ile yeşil sahalara, sevdalısı olduğu yeşil- mavili formaya veda ediyordu. Onu anlamanın, yeni hayatına da alkışlarla uğurlamanın zamanı gelmişti artık.Kaptan Hüsnü’nün jübile maçında Beşiktaş ile Rizespor karşı karşıya geliyordu. Rizespor’a on beş  yıl hizmet eden, futbolu bıraktım demesine rağmen son yılında takımın zor durumunda yine yerini seve seve alan kaptan Hüsnü artık sahalara veda ediyordu. Her devirde sahaların efendisi, centilmeni Kürkçü, hüzünlü anlarını yaşıyordu. Rize Atatürk stadında son kez takımının başında kaptan olarak sahaya çıkan emektar kaptan, 10. dakikadan sonra omuzlarda gözlü yaşlı sahayı terk ediyordu. Beşiktaşlı kaptan Metin’in isteği üzerine başlama vuruşunu Kürkçü yapıyordu. Rizeliler bu anlamlı günde emektar kaptanlarını yalnız bırakmıyor,  tribünleri dolduruyorlardı. Sahaya son kez Yeşil-Mavili takımla kaptan çıkan Hüsnü, topu ve başlama vuruşunu Beşiktaşlı kaptan Metin’in isteği üzerine aldı. Hüsnü’nün jübilesi için tribünleri dolduran seyirciler sahada Beşiktaş’ın yedeklerini görünce şok oldular. Oyuna iyi başlayan taraf konuk takım Beşiktaş oldu. Daha 9. dakikada Halim’in soldan yaptığı ortayı Tevfik kaleci Pahl’a teslim etti. Maçın 12. dakikasında kaptan Hüsnü, son kez çıktığı sahaya arkadaşlarının omuzlarında veda ederken yerini genç oyuncu K. Harun’a bırakıyordu. 1989-90 sezonunda Cesarettin Alptekin ve Hüsnü Kürkçü ikilisinin teknik yönetimindeki Rizespor, ikinci ligde bir şeyler yapma savaşımı veriyor, fakat ne takımda ne de kentte eski hava bir türlü oluşturulamıyordu.

SEMBOL KAPTAN

Adı Rizespor’la özdeşleşen, Yeşil-Mavili yuvanın simgelerinden Hüsnü,  1994-95 sezonunda Yeşil-Mavililer’in bir kez daha can simidi oluyordu. Kulübün iyice darda kaldığını gören Rize’nin cefakarı, gözbebeği Hüsnü Kürkçü, “Peki takımı yalnız bırakamam. Rizespor için ricayı emir addediyorum” deyip, yeniden eşofmanlarını kuşanıyor ve teknik patron olarak ekibin hizmetine koşuyordu. Sarı Hüsnü, altın Hüsnü, altın kalpli Hüsnü!.

KÜRKÇÜ AİLESİ HER DAİM RİZESPOR’UN EMRİNDE

İşte böylesi bir yönetim boşluğu arasında yeni yıla girildi. Çareyi, 10 Ocak 1990 günü yönetimi Divan Başkanı Muharrem Kürkçü’ye vermekle buldular. Atama ile kulüp başkanlığı görevini yüklenen Rizespor’un kurucularından Muharrem Kürkçü, Yeşil-Mavili kulübün simge isimlerinden kaptan futbolcusu ve aynı günlerin antrenörü Hüsnü’nün babası ve Rizespor’da başarıyla görev yapmış olan Evren Kürkçü’nün dedesi idi. Böylece Kürkçü’ler, üç nesil Rizespor’a hizmet eden müstesna bir aile olarak, herkesin takdirini kazanıyordu, ancak Rizespor’a başkan dayanmıyordu. Divan Başkanı Muharrem Kürkçü, zor zamanda başkanlık titrini de üzerine almıştı. Sezon bitimi yönetim başkanlığındaki nöbeti, emekli Çay-Kur’cu Hamit Oral’a devrederken şerefli bir görevi gücünün yettiğince en iyisiyle yapmış olmanın tatlı yorgunluğunu yaşıyordu.

HATIRALARA YOLCULUK

Dile kolay başarılar ve hatıralarla dolu on beş yıl. O yıllara bir yolculuk yapalım diyoruz ve  Hüsnü Kürkçü’den unutamadığı iki hatırasını dinliyoruz: “1980-81 sezonu vatani görevimi yapmak için askere gitmiştim. Rizespor flaş bir takımdı. Bütün takımlara kök söktürüyordu. Osman, Zafer ve Sinan‘dan muhteşem bir üçlü oluşturulmuş, Rizespor tüm takımların korkulu rüyası olmuştu. Ama ligin ikinci yarısının son maçlarında Rizesporlu futbolcular üzerine görsel ve yazılı basında yapılan açıklamalar takımı olumsuz yönde etkileyerek ve bazı dış etkilerle Rizespor küme düşmüştü. Bu olay beni çok etkilemişti.

SANKİ YENİDEN DOĞMUŞTUM

En çok sevindiğim olay ise; 1987-88 sezonuydu. 1. ligde oynuyoruz. İki maçımız vardı. Biri  Sakarya deplasmanı, diğeri de kendi sahamızda Bursaspor’du. Durumumuz kötüydü ama bu iki maçı da almamız gerekiyordu. Sakaryaspor ile öyle bir maç oynuyoruz ki tüm Türkiye bizi izliyor. Top bir o kaleye, bir bu kaleye gidip geliyordu. Müthiş bir maç oynuyorduk. Maçın sonlarına yaklaşıyorduk. 3-2 yenik durumdaydık. Bir gol atarak durumu 3-3 yaptık ama bize yetmiyordu. Mutlaka kazanmamız gerekiyordu. Son dakikaları oynuyorduk ve atak üstüne atak yapıyorduk. Son dakikaydı ve müthiş bir gol atarak 4-3 öne geçerek maçı kazanmıştık. Mutluluktan uçuyorduk. Artık Bursa maçını düşünmeye başlamıştık ve son hafta Bursaspor’u yenerek kümede kalmıştık. O kadar sevinmiştim ki sanki yeniden doğmuş gibiydim. Bu iki maçı hiç unutmam”.

Fotoğraf ve belgeler Fatih Sultan Kar`ın `Bütün Yönleriyle Rize Spor Tarihi` kitabından alınmıştır.

Rizespor Genç Takımında unutulmaz isimler

Dostlukları her daim baki kalmıştır:

Hüsnü Kürkçü ve arkadaşı Ömer Tornacı. Rize 1 Mayıs 1986

O hep omuzlarda idi!

8 Ağustos1988 tarihinde Beşiktaş’la yapılan jübile maçı ile yeşil sahalara veda eden Hüsnü Kürkçü, takım arkadaşlarının omzunda.

Futbolculuk hayatında bir çok başarıya imza atan Hüsnü Kürkçü bir maç öncesi dönemin Rize Valisi Ömer Büyükkent  tarafından kutlanırken. Arkada dönemin Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Akmehmet gözükmektedir.

Rizespor Veteranları ile Nostalji Projesi ve Programı kapsamında yapılan maç öncesi Hüsnü Kürkçü (Rizespor Eski Kaptanı) ve Fatih Sultan Kar bir arada gözükmektedir.  11 Mayıs 2013

(Foto: Aytekin Kalender)

Spor Toto 1`inci Lig`de şampiyonluğunu ilan eden Çaykur Rizespor`un şampiyonluk kutlamaları kapsamında Rize`ye davet edilen kulübün eski futbolcuları hatıra fotoğrafı çektirirken fotoğrafa geciken Hüsnü Kürkçü için “sembolsüz olmaz” yakıştırması yapıldı. Rize 5 Mayıs 2018

Bu haber 193 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Gerçek Yerimi Buldum
Demir Grup maçında Mustafa El Kebir’ in sakatlanmasıyla santrafor mevkiinde oynayan ve bir gol kaydeden yeşil mavili takımın Paraguay’ lı yıldızı Brain Samudio, “İlk geldiğim sezon hocam beni santrafor oynattı. O sezon 20 gol atıp TFF 1. Liginde gol kralı oldum. Bu sezonda santrafor oynadığım ilk maçta gol attım. Eğer santrafor mevkiinde oynamaya devam edersen 20 golün altında kalmam. İsmail Hocam ile konuşup santrafor mevkiinde oynamak istediğimi söyleyeceğim” dedi
Yorum : 0
Rizespor
Forvet Bu Hafta Bitecek
Çaykur Rizespor Kulübü Başkanı Hasan Kartal, takımda bulunan tek santrafor Mustafa El Kebir’ in ayağının kırılmasıyla, bu bölgede transfer çalışmalarını hızlandıracaklarını söyledi. Başkan Hasan Kartal, “Şu an mevcut kadroda sadece gerçek yeri santrafor olmayan Samudio yu o bölgede oynatabiliriz. Ama bize gerçek santraforlar lazım. Bir değil iki santrafor alacağız” dedi
Yorum : 0
Rizespor
Başkan Kartal Kabir`i teselli etti
Hastane dönüşü Çaykur Rizespor Başkanı Hasan Kartal; Mostapha El Kabir’i tesislerde karşıladı ve teselli etti. Duygusal anlar yaşayan El Kabir gözyaşlarına boğuldu.
Yorum : 0
Rizespor
“Elimizdeki İmkânlarla İki Maçta 6 Puan Aldık”
Çaykur Rizespor`un teknik Direktörü İsmail Kartal, Sivasspor galibiyetinin ardından, "Bu kadar şanssız başlamamız ve elimizdeki imkânlarla iki maçta 6 puan aldık" dedi. Lig`in ikinci haftasında sahasında Demir Grup Sivasspor`u 2-1 yenen Çaykur Rizespor`un teknik direktörü İsmail Kartal, "Kanatlardan rakibin içine girerek goller bulmak istiyorduk. Bütün planlarımız tuttu." dedi.
Yorum : 0
Rizespor
Çaykur Rizespor’umuz Brezilya`dan Yan Sasse`yi transfer etti.
Çaykur Rizespor uzun süredir görüşmelerini sürdürdüğü Brezilya’ lı orta saha oyuncusu Yan Sasse’yi renklerine bağladı.
Yorum : 0
Rizespor
Rizespor-Sivasspor maçı öncesi El Kabir tesislerde unutuldu!
Çaykur Rizespor`un golcü oyuncusu Mustafa El Kabir, Sivasspor maçı öncesi tesislerde unutuldu. Stada giden kafilede yer almayan Faslı oyuncuyu bir yönetici arabayla stada götürdü.
Yorum : 0
Rize`de memurlardan 3600 kürekli protesto 25 Ağustos 2019 Pazar 19:00:00
Başkan Metin’den ‘Malazgirt Zaferi’ Mesajı 25 Ağustos 2019 Pazar 18:57:00
Çaykur Rizespor U19`dan farklı mağlubiyet: 2-5 25 Ağustos 2019 Pazar 18:54:00
Emine Erdoğan, Balık Ağı Donamı ve Tamiri Yapan Kadınları Ziyaret Etti 25 Ağustos 2019 Pazar 17:52:00
ÇAYKUR`un Yeni Satış Mağazası 1 Yıllık Satışı 1 Ayda Yaptı 25 Ağustos 2019 Pazar 16:53:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 BAYRAM MESAJI...
Bayramlar, insanlar arasındaki karşılıklı sevgi ve saygının perçinlendiği günlerdir.
TBMM Başkanı Şentop’un maaş açıklamasına sert tepki  Kaynak Yeniçağ: TBMM Başkanı Şentop’un maaş açıklamasına sert tepki
TBMM Başkanı Şentop’un 22 bin lira maaş alan milletvekillerinin geçinemediği yönündeki açıklamasına sert tepki geldi. CHP’li Başarır, “Benim vatandaşımın açlık sınırında asgari ücret almasından utanç duyuyorum” dedi.
Kaz Dağları’ndaki çevre katliamı UNESCO’nun gündeminde  Kaynak Yeniçağ: Kaz Dağları’ndaki çevre katliamı UNESCO’nun gündeminde
Kaz Dağlar’ında yaşanan çevre katliamı UNESCO’nun gündemine geldi. Bir dönem UNESCO iyi niyet elçiliği yapan sanatçı Zülfü Livaneli, Kaz Dağları için mektup yazdı.
Kılıçdaroğlu, `Kibrin karesi` deyip Erdoğan`ın galoş giydiği fotoğrafı gösterdi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Rize`de yaptığı açıklamada "Göstermek istemiyorum ama kibrin karesi" deyip, Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın toprağa basarken galoş giydiği fotoğrafı gösterdi.
FOTO GALERİ
İzlenme 3814
İzlenme 8452
İzlenme 6083
İzlenme 6844
VİDEO GALERİ
İzlenme 6084
İzlenme 6300
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Pazar Gazetesi - 10 Mart Gazetesi