Rize’ye beklenen Onkoloji Uzmanı geliyor

kategorisinde, 19 Eylül 2020 Cumartesi 08:04 tarihinde yayınlandı 566 defa okundu
Rize’ye beklenen Onkoloji Uzmanı geliyor
Eylül ayı başı itibariyle ilimizde görev yapan tek tıbbi onkoloji uzmanımızın da tayini çıkıp ilimizden ayrılması üzerine ilimizde onkoloji uzmanı kalmamıştı.

Rize İl sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, onkoloji doktoru olarak görevlendirme yapıldığını hafta içi bu doktorun Rize Araştırma Hastanesi Doğuş Çay Hacere Karakan Onkoloji Merkezi'nde göreve başlayacağı bildirildi. 

Rize İl sağlık Müdürlüğü açıklamasında, “İlimiz için son derece önemli olan bu uzmanın ayrılması dolayısıyla birçok hastamız zor durumda kalmış, hatta Trabzon başta olmak üzere başka illere dahi tedavi için gitmek zorunda kalan hastalarımız olmuştur. Ancak doktorumuz ayrılmadan önce Bakanlığımızla konu detaylı paylaşılmasına rağmen ülke genelinde atanmaya hazır mezun Onkoloji Uzmanı sayısı çok az olduğundan (en son kuraya giren 2 kişi) ilimize atama yapılamamıştır” denildi.

Yapılan açıklamada, “Bu yüzden hemen akabinde kalıcı doktor ataması yapılıncaya kadar ilimiz boş kalmaması için diğer illerden geçici doktor talebinde bulunduk. Ancak bölge illeri dâhil hiçbir ilde bu alanda fazla doktor olmadığından görevlendirmede zorluk yaşanmış, özellikle de gönüllü gelecek doktor bulunmasında güçlük çekilmiştir.  Ancak yoğun çabalar sonucunda Ankara ilinden bir tıbbi Onkoloji uzmanımız Rize’ye görevlendirilmiş olup; önümüzdeki Çarşamba gününden itibaren gelip görevine başlayacaktır. Yine Bakanlığımızdan aldığımız bilgiye göre bu doktorumuz görev süreci dolunca diğer doktorumuz gelecektir. İlimize kalıcı doktor gelinceye kadar boşluk bırakmadan bu alanda uzman eksikliğimiz olmayacaktır. Bu vesile ile süreçte yoğun emeği geçen başta Sağlık Bakan Yardımcımız Dr. Şuayip Birinci Bey olmak üzere Milletvekillerimiz ve Valimize de çok teşekkür ederiz. Ayrıca tedaviye tüm hastalardan çok daha muhtaç olan ve belki de onlardan çok daha zor durumda bulunan bizlerden tedavi alan tüm kanser hastalarımızdan tüm uğraşlarımıza rağmen yaşanan gecikmeden dolayı özür dileriz” denildi.