Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Rusya`ya bile çay satamıyoruz
07 Temmuz 2013 Pazar 19:30:00 / Ekonomi
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, dünyanın en büyük çay üretici ülkeleri arasında yer almasına rağmen Türkiye’nin dünya çay ihracatında yeterli düzeyde pay alamadığını ifade ederek, bugüne kadar istenilen düzeye ulaşılamadığını söyledi.
11:46 Yeşil çaydan Bir Çok Ürün yapıyor14:45 İŞKUR Yeni Statüye Kavuşmalıdır12:35Çaykur’ da 2019 Hazırlıkları Başladı.14:30Dünyanın En Modern Fabrikası Rize`de Üretime Başladı12:20Çay sektörü Bitme Aşamasına Geldi13:25Mağdur Olmak İstemeyen Çiftçiler İçin Önemli Uyarı12:00Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğrencilerinden Anlamlı Ziyaret12:06MÜSİAD Türkiye Başkanlarından Ortak Açıklama12:09`Çaykur`u da Araplara satmak istiyorlar!` Kaynak Yeniçağ: `Çaykur`u da Araplara satmak istiyorlar!` 12:07`Emekli maaşı 1000 TL`nin altında olanlar zam alamayacak`11:37Güven Aksoy: “Rize`nin geleceği Parlak Değil”09:44 Memuru Pazarlarken Görgü Tanığı İstemiyorlar!20:21 Kivi Üreticilerine Destek Primi11:35Rize İl Özel İdaresi 2019 Yılı Bütçesi 92 Milyon TL Belirlendi
Türkiye’nin çay üretiminde 5. ve Avrupa’ya en yakın çay üretici ülke konumunda olmasına karşın bunun gibi pek çok avantajını da uluslararası pazarlarda yeterince kullanamadığını dile getiren DKİB Başkanı Gürdoğan, Avrupa Birliği’ne üye olunması halinde de AB ülkeleri içinde çay üreten tek ülke konumunda olacağını kaydetti. Bu durumun Türkiye’nin AB pazarına sıfır gümrükle ürün sunma imkanına da kavuşmasına vesile olacağına vurgu yapan DKİB Başkanı Gürdoğan, “Bu duruma şimdiden hazır hale gelmek için özel sektörün hızlı bir şekilde adaptasyonunu tamamlaması gerekmektedir” diye konuştu.

BÖLGEDEKİ EKSİKLİKLER; BEN MERKEZİYETÇİLİK VAR
Bölgesel anlamda dikkat çekici bir hususun da rekabette pozitif yaklaşımlardan uzak ve ben merkeziyetçi tutumlar sergileyen çay sektörü uluslararasılaşma kapasitelerinin bu halde arttırılmasının mümkün olamayacağını anlatan Gürdoğan, “Her şeyden önce bu birlikteliğin sergilenmemesi sektörün gelişmesini engellemektedir. Yanı başımızda bulunan 600 Milyon dolar ithalat hacmi ile Dünya genelinde en fazla çay ithalatı yapan Ülke olan Rusya’ya dahi çay satamamamız ne yazık ki çay sektörünün durumunu gözler önüne sermektedir” dedi.

TEKNOLOJİK YENİLENMEYE VE YAPISAL REFORMLARA AÇIK OLUNMALIDIR
Türkiye’de çay ihracatının gelişememiş olmasının altında yatan en önemli etkenlere de değinen Gürdoğan, “Rekabet edilebilir bir fiyata erişmedeki zorluklar, uluslararası rekabet ortamını göğüsleyecek kalite seviyesinden yoksunluk ve tüketim alışkanlıkları talebini karşılayacak ürün standartlarının geliştirilememesidir. Türk çay sektörü, mevcut yapısını günümüz pazarlama trendlerine dönüştürmek, teknolojik yenilenmeye ve yapısal reformlara açık olmak zorundadır. Bu zorunluluk sektörün Dünya pazarlarında varlığını sürdürülebilir kılmasının temel şartıdır." ifadelerini kullandı.

ahmethamdigurdogan.jpg

Bugün Türkiye’den 12 milyon $ çay ihracatı gerçekleştiğine vurgu yapan Gürdoğan, şunları söyledi: “Ne yazık ki dünya üretiminde ilk 5 sırada yer alan Türkiye’nin diğer üretici ülkelerin aksine dünya çay pazarında her hangi bir varlığı bulunmamaktadır. Buna karşılık imalatı olmamasına rağmen en önemli ihracatçı ülkeler arasında modern pazarlama, üretim ve kümeleme modellerinin benimsenmesinin yanı sıra dünya çapında güçlü reklam ve pazarlama stratejisiyle İngiltere ve Dubai gibi ülkelerin ihracatta nüfuz gücünün ne derece kuvvetli olduğu dikkat çekicidir. Türkiye’de en büyük sorun çay üreticisi ülkelerin kümelenme modeli ile çalışmaması ve dünya gerçeğinden ayrı bir üretim ve yönetim modeli benimsemesi ile yakından alakalıdır. “

ULUSLARARASI ALANDA REKABET EDEBİLMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR?
Türk çay sektörünün uluslararası alanda rekabet edebilir bir hale gelmesi için sektörün kuvvetli bir işbirliğine diğer bir anlamda güçlü bir tedarik zinciri ile kümelenme anlayışına kavuşturulması gerektiğini söyleyen Gürdoğan, “Şu haliyle çayda dünyaya ihracat yapılamayacağı ve çayımızın bir uluslararası marka haline gelmesi için, Bölgemiz için altın değerinde bulunan çaydan sıcak içecek dışında yüksek katma değer ihtiva eden ürünler geliştirilmesi gerekmektedir. Faydaları sayılamayacak düzeyde olan çaydan diğer bitkisel ürünlerde olduğu gibi gerek gıda ve gerekse sağlık ve kozmetik alanında ürünler geliştirilmesi için ivedilikle bir güç birliği veya enstitü tarzı bölge STK’larının ve özel sektörün iştiraki ile AR-GE imalat faaliyetinde bulunacak bir birimin kurulması gerekmektedir” diye konuştu.

FİRMALARIMIZ BİRLİKTELİK SAĞLAYAMIYOR
Üretilen çayın satışta gerçek değerinde satılmasının her zaman için arz-talep dengesinin sağlıklı oluşturulmamasına ve buna bağlı olarak ihracat için elverişli bir fiyat oluşturulamamasına neden olduğuna değinen Gürdoğan, “Hal böyle iken, ne yazık ki her zaman için çaydaki sıkıntıları genellikle beraber gündeme getiren firmalarımız bu birlikteliği dış pazarlarda yer alma konusunda gösterememekte, birlikte sinerji ile çalışma ve ihracat kapasitesini artırma yönünde geçmişte olduğu gibi bugünde de bir araya ısrarla gelememektedirler” ifadelerini kullandı.
Bu haber 1154 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Çaykur Rizespor, Mohamed Aberhoune`yı Rrenklerine Bağladı
Çaykur Rizespor, 29 yaşındaki Faslı stoper Mohamed Aberhoune ile 1.5 yıllık anlaşma yaparak, futbolcuyu renklerine bağladı.
Yorum : 0
Rize Haber
Mevsimlik İşçiler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Seslendi
ÇAYKUR’da çalışan mevsimlik işçiler özlük haklarının iyileştirilebilmesi ve işsizlik maaşından faydalanabilmek için seslerini hemşehrileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a duyurabilmek için Rize’de bir araya geldi.
Yorum : 0
Siyaset
AK Parti dünyanın bütün garibanlarının partisidir
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti`nin, Türkiye`de hak ve özgürlüklerin, insanların düşüncelerinin, yaşayışlarının garanti altına alınmasının teminatı olduğunu söyledi.
Yorum : 0
Eğitim
Koçak’tan isteğimiz; “Adalet ve liyakat ölçüleri çerçevesinde hareket etmesidir”
Türk Eğitim-Sen Rize Şube Yönetimi, Rize Milli Eğitim Müdürlüğüne atanan Yaşar Koçak’a ‘hoş geldin’ ziyaretinde bulundu.
Yorum : 0
Eğitim
Rize’de 2 öğrenciye evde karne verildi
RİZE’de sağlık nedenlerinden dolayı okula gidemeyen ve evde eğitimlerine devam eden öğrencilere karneleri evlerinde verildi. Milli Eğitim Müdürü Yaşar Koçak öğrencileri evde ziyaret ederek karneleri ile birlikte hediyeler verdi.
Yorum : 0
Rizespor
İlk Maçta İlk Golümü Atmak İstiyorum
Çaykur Rizespor’ un yeni transferi Nakoulma Kasımpaşa maçı öncesi iddialı açıklamalarda bulundu.
Yorum : 0
Transfer Devam Edecek 19 Ocak 2019 Cumartesi 11:50:00
Yeşil çaydan Bir Çok Ürün yapıyor 19 Ocak 2019 Cumartesi 11:46:00
Galibiyetten Başkası Yalan 19 Ocak 2019 Cumartesi 11:43:00
Kenan Yıldırım Partisinden İstifa Etti 18 Ocak 2019 Cuma 22:34:00
Metin, MHP’ye Toplu Katılımla Seçim Startını Verdi 18 Ocak 2019 Cuma 16:56:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek  Kaynak Yeniçağ: İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek
Alacak sigortası şirketi Euler Hermes’in Küresel İflas Raporu’na göre Türkiye’de iflaslar 2019’da yüzde 5 artacak. 2018’de 15 bin 400 olan iflas eden şirket sayısı 2019’da 16 bin 200’e yükselecek.
Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`  Kaynak Yeniçağ: Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`
CHP`nin Ankara adayı Mansur Yavaş, adaylığının kesinleşmesinin ardından yerel seçimlere ve gündeme dair açıklamalarda bulundu. Yavaş, "Biz MHP’de şu anda siyaset yapmayan ülkücüler olarak bir iş birliği yapıyoruz Ankara için" ifadelerini kullandı.
TÜİK, `asgari ücret 2 bin 213 lira 40 kuruş olmalı` dedi
TÜİK, asgari ücret ile ilgili ağır statüdeki işlerde çalışanlarda 2 bin 213 lira 80 kuruş olması gerektiğini Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile paylaştı
İşte 16 yılın Türkiye’ye faturası
Saadet Partisi Milletvekili Abdulkadir Karaduman, elinde tablo ve karne ile Ak Parti dönemindeki 16 yılda gerçekleşen artışları anlattı.
FOTO GALERİ
İzlenme 3624
İzlenme 8284
İzlenme 5946
İzlenme 6692
VİDEO GALERİ
İzlenme 5568
İzlenme 5815
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu