Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Rusya`ya bile çay satamıyoruz
07 Temmuz 2013 Pazar 19:30:00 / Ekonomi
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, dünyanın en büyük çay üretici ülkeleri arasında yer almasına rağmen Türkiye’nin dünya çay ihracatında yeterli düzeyde pay alamadığını ifade ederek, bugüne kadar istenilen düzeye ulaşılamadığını söyledi.
18:13Dünyaya Türk Çayını İçirebiliriz 13:14 Çaykur` un Atölyeden 46 Fabrikaya Uzanan Üretim Yolculuğu13:16ÇAYKUR`u Özelleştirirsen Orada Çay Üreticisi de Biter02:08 `Liman sahasında futbol sahası kente ihanettir`09:51Çay Müstahsili Sömürülüyor15:13Organik Çay Parası Üreticilerin Banka Hesaplarına Aktarıldı21:42`Üreticilerimiz ÇAYKUR`un Çağrılarına Uysun`14:06Erdoğan, Müstahsilimizi Üzmeden Çay Alalım12:27Öz Gıda-İş`te Karadağ yeniden aday21:29ÇAYKUR‘dan 2. Sürgünde Tarihi Kota12:12 Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikalı ilk özel maden şirketi Çayeli Bakır11:39 Budama Paralarına Ne oldu01:40ÇAYKUR, İlk 2 Gün Ne Kadar Çay Aldı?10:27ÇAYKUR, 2. Sürgün Alımlarına Başlıyor
Türkiye’nin çay üretiminde 5. ve Avrupa’ya en yakın çay üretici ülke konumunda olmasına karşın bunun gibi pek çok avantajını da uluslararası pazarlarda yeterince kullanamadığını dile getiren DKİB Başkanı Gürdoğan, Avrupa Birliği’ne üye olunması halinde de AB ülkeleri içinde çay üreten tek ülke konumunda olacağını kaydetti. Bu durumun Türkiye’nin AB pazarına sıfır gümrükle ürün sunma imkanına da kavuşmasına vesile olacağına vurgu yapan DKİB Başkanı Gürdoğan, “Bu duruma şimdiden hazır hale gelmek için özel sektörün hızlı bir şekilde adaptasyonunu tamamlaması gerekmektedir” diye konuştu.

BÖLGEDEKİ EKSİKLİKLER; BEN MERKEZİYETÇİLİK VAR
Bölgesel anlamda dikkat çekici bir hususun da rekabette pozitif yaklaşımlardan uzak ve ben merkeziyetçi tutumlar sergileyen çay sektörü uluslararasılaşma kapasitelerinin bu halde arttırılmasının mümkün olamayacağını anlatan Gürdoğan, “Her şeyden önce bu birlikteliğin sergilenmemesi sektörün gelişmesini engellemektedir. Yanı başımızda bulunan 600 Milyon dolar ithalat hacmi ile Dünya genelinde en fazla çay ithalatı yapan Ülke olan Rusya’ya dahi çay satamamamız ne yazık ki çay sektörünün durumunu gözler önüne sermektedir” dedi.

TEKNOLOJİK YENİLENMEYE VE YAPISAL REFORMLARA AÇIK OLUNMALIDIR
Türkiye’de çay ihracatının gelişememiş olmasının altında yatan en önemli etkenlere de değinen Gürdoğan, “Rekabet edilebilir bir fiyata erişmedeki zorluklar, uluslararası rekabet ortamını göğüsleyecek kalite seviyesinden yoksunluk ve tüketim alışkanlıkları talebini karşılayacak ürün standartlarının geliştirilememesidir. Türk çay sektörü, mevcut yapısını günümüz pazarlama trendlerine dönüştürmek, teknolojik yenilenmeye ve yapısal reformlara açık olmak zorundadır. Bu zorunluluk sektörün Dünya pazarlarında varlığını sürdürülebilir kılmasının temel şartıdır." ifadelerini kullandı.

ahmethamdigurdogan.jpg

Bugün Türkiye’den 12 milyon $ çay ihracatı gerçekleştiğine vurgu yapan Gürdoğan, şunları söyledi: “Ne yazık ki dünya üretiminde ilk 5 sırada yer alan Türkiye’nin diğer üretici ülkelerin aksine dünya çay pazarında her hangi bir varlığı bulunmamaktadır. Buna karşılık imalatı olmamasına rağmen en önemli ihracatçı ülkeler arasında modern pazarlama, üretim ve kümeleme modellerinin benimsenmesinin yanı sıra dünya çapında güçlü reklam ve pazarlama stratejisiyle İngiltere ve Dubai gibi ülkelerin ihracatta nüfuz gücünün ne derece kuvvetli olduğu dikkat çekicidir. Türkiye’de en büyük sorun çay üreticisi ülkelerin kümelenme modeli ile çalışmaması ve dünya gerçeğinden ayrı bir üretim ve yönetim modeli benimsemesi ile yakından alakalıdır. “

ULUSLARARASI ALANDA REKABET EDEBİLMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR?
Türk çay sektörünün uluslararası alanda rekabet edebilir bir hale gelmesi için sektörün kuvvetli bir işbirliğine diğer bir anlamda güçlü bir tedarik zinciri ile kümelenme anlayışına kavuşturulması gerektiğini söyleyen Gürdoğan, “Şu haliyle çayda dünyaya ihracat yapılamayacağı ve çayımızın bir uluslararası marka haline gelmesi için, Bölgemiz için altın değerinde bulunan çaydan sıcak içecek dışında yüksek katma değer ihtiva eden ürünler geliştirilmesi gerekmektedir. Faydaları sayılamayacak düzeyde olan çaydan diğer bitkisel ürünlerde olduğu gibi gerek gıda ve gerekse sağlık ve kozmetik alanında ürünler geliştirilmesi için ivedilikle bir güç birliği veya enstitü tarzı bölge STK’larının ve özel sektörün iştiraki ile AR-GE imalat faaliyetinde bulunacak bir birimin kurulması gerekmektedir” diye konuştu.

FİRMALARIMIZ BİRLİKTELİK SAĞLAYAMIYOR
Üretilen çayın satışta gerçek değerinde satılmasının her zaman için arz-talep dengesinin sağlıklı oluşturulmamasına ve buna bağlı olarak ihracat için elverişli bir fiyat oluşturulamamasına neden olduğuna değinen Gürdoğan, “Hal böyle iken, ne yazık ki her zaman için çaydaki sıkıntıları genellikle beraber gündeme getiren firmalarımız bu birlikteliği dış pazarlarda yer alma konusunda gösterememekte, birlikte sinerji ile çalışma ve ihracat kapasitesini artırma yönünde geçmişte olduğu gibi bugünde de bir araya ısrarla gelememektedirler” ifadelerini kullandı.
Bu haber 1086 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Rizespor’un 1 Numarası Konuştu
Çaykur Rizespor’un genç file bekçisi Gökhan Akkan çarpıcı açıklamalarda bulundu. 1.5 yıldır yeşil-mavili takımın kalesini koruyan Gökhan, çok zor dönemlerden geçerek süper lige çıktıklarını belirterek şunları söyledi. Her şey geride kaldı. Geçmişe değil geleceğe bakmak zorundayız. Süper lig çok zor. Bunu biliyoruz. Mevcut kadromuz da ki oyuncuların çoğu süper lig için tecrübeli. Elbette aramıza katılanlarda olacaktır. Şu anki takımın da süper lig için tecrübesi çok fazla” dedi.
Yorum : 0
Ekonomi
Dünyaya Türk Çayını İçirebiliriz
Çin’in Sichuan Bölgesi, Emei Şehrinde düzenlenen 3.Uluslararası Çay Sempozyumu ve Fuarı’na Çin Çay Sektörünün davetlisi olarak Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan, Başkan Yardımcısı Sedat Abanoz ve Genel Koordinatör Hasan Önder katıldı.
Yorum : 0
Rize Belediyesi
15 Temmuz’un 2. Yılında Çayeli’nde Anma Etkinlikleri Düzenlendi
Çayeli Belediyesi tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliklere vatandaşlar yoğun katılım göstererek demokrasi nöbeti tuttu.
Yorum : 0
Rizespor
Rizespor’dan Kartallara Göz Altı
Çaykur Rizespor Beşiktaş’ ın Yıldızları Love, Mustafa, Mitroviç ve Orkun ile ilgileniyor.
Yorum : 0
Rizespor
Renato Santos Geliyor
Çaykur Rizespor, Boavista forması giyen 26 yaşındaki kanat oyuncusu ile anlaşma sağladı. Hücum hattının her bölgesine görev yapabilen Santos, müthiş top tekniği ve kolay adam geçmesiyle tanınıyor.
Yorum : 0
Rize Haber
Rize- Artvin Havalimanı`nda Pist Dolgusuna Geçildi
RİZE`nin Pazar ilçesi Yeşilköy mevkiinde, Türkiye`nin deniz dolgusuna inşa edilecek ikinci havalimanı Rize- Artvin Havalimanı`nda, çalışmalar aralıksız sürdürülüyor.
Yorum : 0
Ve Rize’de Beklenen Düğün gerçekleşti. 16 Temmuz 2018 Pazartesi 10:52:00
Her Türlü Darbeyi Lanetliyoruz 16 Temmuz 2018 Pazartesi 10:44:00
Rize’ye Gelenin Ayakları Titreyecek! 16 Temmuz 2018 Pazartesi 10:38:00
Başkan Kasap: “Ülkemizin Birliğini Yerle Bir Etmek İstediler” 16 Temmuz 2018 Pazartesi 10:23:00
Rizespor Alt Yapıya Yeni Yüzler 16 Temmuz 2018 Pazartesi 10:13:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Çaykur` un Atölyeden 46 Fabrikaya Uzanan Üretim Yolculuğu
ÇAYKUR, ilk çay fabrikası olan Merkez Çay Fabrikası`nın kurulduğu 1947`den bugüne geçen süreçte fabrika sayısını 46`ya çıkardı
 `Liman sahasında futbol sahası kente ihanettir`
Rize Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Riport Yönetim Kurulu Başkanı Asım Çillioğlu, Rize Limanı`nın genişleme sahasında yapılması planlanan futbol sahasının kente ihanet olduğunu söyledi.
 Devlet teşkilatında yeniden yapılanma
Seçim bitti ama asıl iş yeni başlıyor. 24 Haziran seçimleri ile birlikte yeni bir döneme girdik. Devlet Teşkilatında yeni bir yapılanmaya gidiliyor. Dünya da yaşanan gelişmelere paralel olarak böyle bir yapılanma gereklilik halini aldı. Dünya endüstri 4.0`ı yaşıyor. Hibrit savaşı yaşıyor. Küresel rekabet ve teknolojik gelişmeler yeni devlet yapılanmalarını ve yeni stratejileri zorunlu kılıyor. Türkiye yeni bir döneme giriyor. Ortadoğu yeni bir döneme giriyor. Dünya yeni bir döneme gidiyor ve büyük bir rekabete sahne oluyor.
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
FOTO GALERİ
İzlenme 3481
İzlenme 8122
İzlenme 5795
İzlenme 6548
VİDEO GALERİ
İzlenme 5427
İzlenme 5651
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu