Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Sağlıkta Neler Oluyor?
15 Mart 2013 Cuma 10:25:00 / Sağlık
Rize-Artvin Tabipler Odası Başkanı Dr. Zelkif Akgül, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, tıp bayramının tarihi süreç içindeki anlamından söz ederek, bugün ülkemizde sağlık sektörünün içinde bulunduğu durumu özetledi. İşte Oda Başkanı Dr. Akgül’ün çarpıcı tespitlerle dolu yazısı…
İlyas GÜR Bu kadro Ancak bu Kadar olur
Okunma : 137
Yorum : 555
12:12 “Beslenme Dostu Okul Projesi”01:10Allah sonumuzu hayr eylesin.15:58Rize’de Öğrencilere Ağız ve Diş Sağlığı Eğitimi Verildi12:33Rize’de Çocuk Diş Kliniği Açıldı11:59Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İçin “Turuncu Eldiven” Etkinliği18:06Rize’de `Organ Bağışı Haftası` Etkinlikleri Düzenlendi18:31RTEÜ`de 2. Deney Hayvanları Kullanım Kursu Sertifika Töreni Düzenlendi18:26 “Cenin” İsimli Romana Yoğun Beğeni09:26 AKES-DER den anlamlı bir hizmet daha17:21 Rize’de “Dünya İnme Günü” etkinlikleri12:58Rize’de “Robotik Yürüme Cihazı” Hizmete Girdi14:15Rize’de “Ulusal Görme Taraması Programı” Eğitimi Gerçekleştirildi15:49Rize Müsiad Şube Sekreteri Fatih Er`in Acı Günü15:47İHA Rize Muhabiri Ateş`in Baba Acısı


 

Uzm. Dr. Zelkif AKGÜL
Rize-Artvin Tabipler Odası Başkanı
zelkif1@hotmail.com

14 MART TIP BAYRAMI

14 Mart her yıl ülkemizde Tıp Bayramı olarak kutlanmaktadır. Ben size önce çok kısa, günün geçmişten gelen anlamını anlattıktan sonra günümüzden biraz bahsedeceğim.

III. Selim zamanında yeni tıp eğitimi veren bir Tıphane açılması düşünülmüş. Teşrih (anatomi) yasağından dolayı ulemadan çekinen III. Selim buna cesaret edememiş, Rumlara tıp fakültesi kurmaları için izin vermiş. O dönemin hekimbaşısı 21 yaşında ilk hekimbaşılığını yapan Mustafa Behçet Efendi’ymiş. Bu dönemde de yeni tıp eğitimi veren bir Tıphane kurulması için çaba sarf etmiş ama amacına ulaşamamış. Nitekim Mustafa Behçet Efendi, II. Mahmut zamanındaki hekimbaşılığı sırasında (53 yaşında) tıp eğitiminin düzeltilmesi için yeniden büyük bir çaba içine girmiş ve 1827 yılında bu amacına ulaşmış.

Sultan II. Mahmut 1826 yılında uzun zamandır uğraştığı bir meseleyi halletmiş. Düzeni tamamen bozulmuş olan yeniçeri ocağını ortadan kaldırıp yeni bir ordu kurmuş. Bu yeni orduya bir hekim ve cerrah yetiştirilmesi gerekiyormuş. Bunu fırsat bilen hekimbaşı Mustafa Behçet Efendi 26 Aralık 1826’da II. Mahmut’a, ara ara üç dilekçe vererek, yeni tıp okulunun kurulmasının amacını anlatmış, bu okulun nasıl ve nerede kurulacağı konusundaki teklifini yapmış ve Padişah da onaylamış. Ve 14 Mart 1827′de ilk tıp okulu açılmış.

Bizde tıp bayramının ne zaman kutlanacağı, ya da hangi tarihle ilişkilendirilmesi gerektiği sorusu ancak yakın tarihimizde cevap bulabilmiş. Sultan II. Mahmut’un yenilikçi hareketleri sonucu, hekimbaşı Mustafa Behçet Efendi’nin de katkılarıyla batılı anlamda ilk tıp mektebi olan, Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire 14 Mart 1827 Çarşamba günü Şehzadebaşı’ndaki Tulumbacıbaşı Konağı’nda kurulmuş. Bu şekilde, tıp tarihimizde 14 Mart yerini almıştır.

VAHİM BİR SÜREÇ YAŞANIYOR

Gelelim bu günümüze; 2002 yılında dünya global sermayesi sağlıktan para kazanmaya karar vermiş ve bu konuda acil eylem planı yapmıştır. Önce yıllardır bilerek ya da bilmeyerek sürekli sorunlu alan olarak bırakılmış hastaneler, sağlık hizmeti ve ilaca ulaşım konusu ele alınarak doktorlar sistemin tek sorumlusu gibi gösterilerek tıp alanına saldırılar başlatılmış ve halka şirin görünme ve sistemden yeni rantlar yaratılması amacı ile devletin ilaç fabrikaları kapatılmış, ilaç tamamen özele devredilmiş, hastane müteahhitliği türemiş, özel hastanecilik dönemi başlamıştır.

Bu süre zarfında yapılması gereken ve doğru olan alan ise sadece hastanın tedavi olma ve doktora ulaşma hakkı, ilacı kolay alabilme hakkında iyileştirmeler yapılması idi ve bu da yapılmıştır. Fakat bu yapılan iyileştirmeler halkı kandırma aracı olarak kullanılmış ve sağlığın özelleştirilmesinin giriş kapısı olmuştur.

Geçen yıl 3 milyar dolar civarında para halkın cebinden hasta katılım ücreti ve ilaç katılım payı adı altında alınmıştır. Devlet hastaneleri ve üniversitelerde muayene ücretli olduğu halde kurnazlık yapılarak hastanelere vezne konmamış, ücretler eczanelerde ve emekli maaşlarından tahsil edilmiş, milletin eğitimsiz oluşundan ve bilgisizliğinden istifade edilerek usul usul cebinden parası alınmıştır. Hastanelere vezne koysalar bunu millete nasıl anlatacaklar?

Sistem milletin farkına varmadan ve hedef olarak doktorlar gösterilerek işletilmiş, vatandaş bir şey fark etmemiştir. Sıra hastanelerin satılması ve vatandaştan daha çok para alma aşamasına gelmiştir. Kamu hastaneleri birliği adı altında koskoca KİT’ler yaratılımıştır. Bu KİT’ler sonunda satılacaktır. Yani devlet hastaneleri satılacaktır. Onlara sorsanız, ‘satmayız’ diyecekler ama kim satarım der ki?

Bu süreç içinde global sermayenin daha çok para kazanabilmesi için doktorun değersizleştirilmesi, ezilmesi, dövülmesi, aşağılanması, paragöz olarak gösterilip ücretinin düşürülmesi gerekli ki, sermaye grupları daha çok para kazansınlar. Hekimlerin biraraya gelememe özrünü de kullanarak hekimlerin özlük hakları elinden alınmış ve değersizleştirilerek hizmet ettiği vatandaşla arası açılmaya çalışılmıştır.

Böyle elim ve vahim seyreden süreçte halkın gözü boyanarak yapılan sağlığı özelleştirme planı işlemektedir. Tıp eğitimi kalitesi düşmüş, her köşede pıtırak mantarı gibi açılan tıp fakülteleri ile tıp işçisi sayısı artırılmıştır. Doktora ve sağlık çalışanına her fırsatta hakaret edilmiş ve paragözlükle suçlanmıştır. Eğitim verme bilgi ve becerisi düşük birçok insan yeni kurulan ve çeşitli grupların denetiminde olan fakültelere yerleştirilmiştir.

Bu gidişat için karamsar olmak istemiyorum ama benim bakıp gördüğüm ve sizlerin de yaşayıp hissettiğiniz tablo budur.

Konu saatlerce konuşulacak kadar uzun; fakat burada şunu ifade etmek gerekir ki, öncelikle halkın sağlığı için hekim hakları için yapılması gerekenlerin yapılabilmesi için tüm hekimlerin birarada haraket edebilmesi dileği ile tüm hekim arkadaşlar ile tüm tıp çalışanlarının 14 Mart tıp bayramını kutlarım.

Bu haber 1204 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Çaykur Rizespor’da Transfer taarruzu başlıyor
Sezon başında yapılan yanlış transfer politikaları nedeniyle 12 puan ile ligde son sırada bulunan Çaykur Rizespor’ da transfer taarruzu Trabzonspor maçından sonra başlayacak
Yorum : 0
Rizespor
Turu Geçeceğimize İnanıyorum
Çaykur Rizespor teknik Direktörü Okan Buruk, takımının bu halde bulunmasının kendisini üzdüğünü ifade ederek, “Takım üzerinde yoğun bir baskı var. Bu baskıyı kırıp galip gelebileceğimiz maçlarda bile puan kayıpları yaşıyoruz. Aytemiz Alanyaspor maçında yakaladığımız pozisyonlardan bir iki tane gol kaydetseydik şimdi farklı şeyler konuşuyor olurduk. Olmadı mı olmuyor. Şimdi Salı günü Ziraat Türkiye Kupası maçımız var. O maça bakıyoruz” dedi
Yorum : 0
Rizespor
Çaykur Rizespor’da Ne Gerekiyorsa O Yapılacak
Hafta sonu Trabzonspor ile ilk yarının son hafta maçını oynayacak Çaykur Rizespor kısa bir süre tatil yaptıktan sonra 2 Ocak’ ta Antalya Belek’ te kampa girecek.
Yorum : 0
Siyaset
Ekrem Yüce seçim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor
AK Parti Sakarya Milletvekili adayı Ekrem Yüce, 24 Haziran`a sayılı günler kala seçim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
Yorum : 0
Siyaset
Çaykur’daki FET֒cü tartışması Meclis gündeminde
TBMM KİT Komisyonuna Çaykur adına katılıp sunum yapan Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Pınarbaş’a bazı sorular yönelten CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, İmdat Sütlüoğlu’nun istifasının nedenini sordu.
Yorum : 0
Rize Haber
Oğlunun şehit olduğu günün yıl dönümünde toprağa verilecek
Irak’ın Musul kentinde, 14 yıl önce 7 arkadaşı ile birlikte pusuya düşürülerek şehit edilen Özel Harekât Polisi Süleyman Karahasanoğlu`nun annesi Melek Karahasanoğlu (87) vefat etti. Karahasanoğlu, oğlunun şehit olduğu günün yıl dönümünde toprağa verilecek.
Yorum : 0
Transferler Yapacağız 16 Aralık 2018 Pazar 09:49:00
Gökhan’ ın Yıldızı Parlıyor 16 Aralık 2018 Pazar 09:48:00
Bu Kadro İle Bu Kadar Oluyor 16 Aralık 2018 Pazar 09:46:00
Bu Kadro İle Bu Kadar Oluyor 16 Aralık 2018 Pazar 09:46:00
En uzun bir dakikada gülen Genç Atmacalar oldu 16 Aralık 2018 Pazar 09:42:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İYİ Parti Mansur Yavaşı Aday Gösterecek
Kulislerde, Mart 2019`da yapılacak yerel seçimler için CHP ve İYİ Parti`nin Mansur Yavaş isminde anlaştığı iddia edildi. Buna göre Yavaş, Ankara`da İYİ Parti`den aday olacak.
`Emekli maaşı 1000 TL`nin altında olanlar zam alamayacak`
Milyonlarca emekli, maaş zammı beklerken maaşı 1000 TL`nin altında olanların zam alamayacağı iddia edildi.
Sunay Akın CHP’nin adayı mı olacak? Açıklama geldi
CHP`nin Kadıköy belediye başkan adayı olacağı iddia edilen Sunay Akın konuya ilişkin bir açıklamada bulundu.
Talha Uğurluer, FETÖ`den gözaltına alındı!
Tarihçi-yazar Talha Uğurluer, FETÖ`nün medya yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınarak adliyeye sevk edildi.
FOTO GALERİ
İzlenme 3597
İzlenme 8252
İzlenme 5916
İzlenme 6664
VİDEO GALERİ
İzlenme 5545
İzlenme 5781
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu