Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Sağlıkta Neler Oluyor?
15 Mart 2013 Cuma 10:25:00 / Sağlık
Rize-Artvin Tabipler Odası Başkanı Dr. Zelkif Akgül, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, tıp bayramının tarihi süreç içindeki anlamından söz ederek, bugün ülkemizde sağlık sektörünün içinde bulunduğu durumu özetledi. İşte Oda Başkanı Dr. Akgül’ün çarpıcı tespitlerle dolu yazısı…
B. Ali KAVALCI RAMAZAN BAYRAMI BAŞLADI
Okunma : 102
Yorum : 555
09:47Rize’de Aile Hekimlerine ve ASE`ye ÇPGD Eğitimi13:16Akademik Kadroyu Aldı Doktor Eşiyle İstifa Edip Gitti21:32Gözündeki Sorun Yürümeye Başlayınca Anlaşıldı18:16`Anzer Balı C Vitamini Bakımından Zengin`00:08Rize`de Uçuruma Yuvarlanan Araçtaki 7 Kişi Yaralandı12:28Rize`de Otomobil Uçuruma Yuvarlandı20:55 Sağlık Çalışanlarının `Üst Öğrenim` sorunu bitti00:59 Hasta Çocuklara 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Sürprizi15:29Kale Grup`tan Sigarayı Bırakacak Personele Cumhuriyet Altını19:07 Rize`de `Sağlıklı Dişler Sağlıklı Nesiller` Projesi18:38 Rize’ye 3 yeni istasyon daha geliyor23:27“Dünya Böbrek Günü” etkinlileri11:39 Huzurevi çalışanlarına `Ruh Sağlığı ve Biz` konulu seminer11:51 Oktay, Recep Tayyip Erdoğan ile hayata döndü


 

Uzm. Dr. Zelkif AKGÜL
Rize-Artvin Tabipler Odası Başkanı
zelkif1@hotmail.com

14 MART TIP BAYRAMI

14 Mart her yıl ülkemizde Tıp Bayramı olarak kutlanmaktadır. Ben size önce çok kısa, günün geçmişten gelen anlamını anlattıktan sonra günümüzden biraz bahsedeceğim.

III. Selim zamanında yeni tıp eğitimi veren bir Tıphane açılması düşünülmüş. Teşrih (anatomi) yasağından dolayı ulemadan çekinen III. Selim buna cesaret edememiş, Rumlara tıp fakültesi kurmaları için izin vermiş. O dönemin hekimbaşısı 21 yaşında ilk hekimbaşılığını yapan Mustafa Behçet Efendi’ymiş. Bu dönemde de yeni tıp eğitimi veren bir Tıphane kurulması için çaba sarf etmiş ama amacına ulaşamamış. Nitekim Mustafa Behçet Efendi, II. Mahmut zamanındaki hekimbaşılığı sırasında (53 yaşında) tıp eğitiminin düzeltilmesi için yeniden büyük bir çaba içine girmiş ve 1827 yılında bu amacına ulaşmış.

Sultan II. Mahmut 1826 yılında uzun zamandır uğraştığı bir meseleyi halletmiş. Düzeni tamamen bozulmuş olan yeniçeri ocağını ortadan kaldırıp yeni bir ordu kurmuş. Bu yeni orduya bir hekim ve cerrah yetiştirilmesi gerekiyormuş. Bunu fırsat bilen hekimbaşı Mustafa Behçet Efendi 26 Aralık 1826’da II. Mahmut’a, ara ara üç dilekçe vererek, yeni tıp okulunun kurulmasının amacını anlatmış, bu okulun nasıl ve nerede kurulacağı konusundaki teklifini yapmış ve Padişah da onaylamış. Ve 14 Mart 1827′de ilk tıp okulu açılmış.

Bizde tıp bayramının ne zaman kutlanacağı, ya da hangi tarihle ilişkilendirilmesi gerektiği sorusu ancak yakın tarihimizde cevap bulabilmiş. Sultan II. Mahmut’un yenilikçi hareketleri sonucu, hekimbaşı Mustafa Behçet Efendi’nin de katkılarıyla batılı anlamda ilk tıp mektebi olan, Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire 14 Mart 1827 Çarşamba günü Şehzadebaşı’ndaki Tulumbacıbaşı Konağı’nda kurulmuş. Bu şekilde, tıp tarihimizde 14 Mart yerini almıştır.

VAHİM BİR SÜREÇ YAŞANIYOR

Gelelim bu günümüze; 2002 yılında dünya global sermayesi sağlıktan para kazanmaya karar vermiş ve bu konuda acil eylem planı yapmıştır. Önce yıllardır bilerek ya da bilmeyerek sürekli sorunlu alan olarak bırakılmış hastaneler, sağlık hizmeti ve ilaca ulaşım konusu ele alınarak doktorlar sistemin tek sorumlusu gibi gösterilerek tıp alanına saldırılar başlatılmış ve halka şirin görünme ve sistemden yeni rantlar yaratılması amacı ile devletin ilaç fabrikaları kapatılmış, ilaç tamamen özele devredilmiş, hastane müteahhitliği türemiş, özel hastanecilik dönemi başlamıştır.

Bu süre zarfında yapılması gereken ve doğru olan alan ise sadece hastanın tedavi olma ve doktora ulaşma hakkı, ilacı kolay alabilme hakkında iyileştirmeler yapılması idi ve bu da yapılmıştır. Fakat bu yapılan iyileştirmeler halkı kandırma aracı olarak kullanılmış ve sağlığın özelleştirilmesinin giriş kapısı olmuştur.

Geçen yıl 3 milyar dolar civarında para halkın cebinden hasta katılım ücreti ve ilaç katılım payı adı altında alınmıştır. Devlet hastaneleri ve üniversitelerde muayene ücretli olduğu halde kurnazlık yapılarak hastanelere vezne konmamış, ücretler eczanelerde ve emekli maaşlarından tahsil edilmiş, milletin eğitimsiz oluşundan ve bilgisizliğinden istifade edilerek usul usul cebinden parası alınmıştır. Hastanelere vezne koysalar bunu millete nasıl anlatacaklar?

Sistem milletin farkına varmadan ve hedef olarak doktorlar gösterilerek işletilmiş, vatandaş bir şey fark etmemiştir. Sıra hastanelerin satılması ve vatandaştan daha çok para alma aşamasına gelmiştir. Kamu hastaneleri birliği adı altında koskoca KİT’ler yaratılımıştır. Bu KİT’ler sonunda satılacaktır. Yani devlet hastaneleri satılacaktır. Onlara sorsanız, ‘satmayız’ diyecekler ama kim satarım der ki?

Bu süreç içinde global sermayenin daha çok para kazanabilmesi için doktorun değersizleştirilmesi, ezilmesi, dövülmesi, aşağılanması, paragöz olarak gösterilip ücretinin düşürülmesi gerekli ki, sermaye grupları daha çok para kazansınlar. Hekimlerin biraraya gelememe özrünü de kullanarak hekimlerin özlük hakları elinden alınmış ve değersizleştirilerek hizmet ettiği vatandaşla arası açılmaya çalışılmıştır.

Böyle elim ve vahim seyreden süreçte halkın gözü boyanarak yapılan sağlığı özelleştirme planı işlemektedir. Tıp eğitimi kalitesi düşmüş, her köşede pıtırak mantarı gibi açılan tıp fakülteleri ile tıp işçisi sayısı artırılmıştır. Doktora ve sağlık çalışanına her fırsatta hakaret edilmiş ve paragözlükle suçlanmıştır. Eğitim verme bilgi ve becerisi düşük birçok insan yeni kurulan ve çeşitli grupların denetiminde olan fakültelere yerleştirilmiştir.

Bu gidişat için karamsar olmak istemiyorum ama benim bakıp gördüğüm ve sizlerin de yaşayıp hissettiğiniz tablo budur.

Konu saatlerce konuşulacak kadar uzun; fakat burada şunu ifade etmek gerekir ki, öncelikle halkın sağlığı için hekim hakları için yapılması gerekenlerin yapılabilmesi için tüm hekimlerin birarada haraket edebilmesi dileği ile tüm hekim arkadaşlar ile tüm tıp çalışanlarının 14 Mart tıp bayramını kutlarım.

Bu haber 1137 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Siyaset
Vatan Partisi Hemşin`den Seslendi: Hes`lere Geçit Yok
Karadeniz illerinin en büyük sorunlarından biri de HES Projeleri. Uzun yıllardan beri HES`lerle mücadele eden Karadeniz halkı, bir yandan HES projelerini mahkeme kararları ile iptal ettirirken, diğer taraftan HES proje sahipleri çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.
Yorum : 0
Siyaset
Rize’yi fabrikalarla donatmak Saadet’in İşi
Saadet Partisi Rize Milletvekili adayları Av. Muhammet Kaçar, Gülhan Eskiçırak Hafızoğlu ve Burak Uzun halkla buluşma programları vesilesiyle Ardeşenlilerle buluştular.
Yorum : 0
Sağlık
Rize’de Aile Hekimlerine ve ASE`ye ÇPGD Eğitimi
Rize’de, Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı elemanlarına Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme Eğitimi (ÇPGD) verildi.
Yorum : 0
Rizespor
Aatif’ta Gözler Cocu’ da
Çaykur Rizespor, F. Bahçe Teknik Direktörü olan Hollandalı’ dan Aatif konusunda kararını bekliyor
Yorum : 0
Magazin
Her Gün Bu Tehlikeli Yolculuğu Yapmak Zorundalar
Rize`de evlerine ve arazilerine yol gitmeyen mahalle sakinleri her gün tehlikeli bir şekilde ilkel teleferikle yolculuk yapmak zorunda kalıyorlar.
Yorum : 0
Siyaset
Aslında İYİ Parti Hareketi Bir Kadın hareketidir
İYİ Parti Rize Milletvekili Adayı Emekli Yarbay ve Av. Hızır Keskin, İYİ Parti hareketinin bir kadın ve gençlik hareketi olduğunu ifade ederek, “Kadımızı daha çok sosyal hayata, siyasete ve iş dünyasına sokmak için bu hareket başladı” dedi
Yorum : 0
Deniz Yuvaya Dönecek mi? 21 Haziran 2018 Perşembe 11:53:00
Budama Paralarına Ne oldu 21 Haziran 2018 Perşembe 11:39:00
Rize Artık “Tamam” Diyor 21 Haziran 2018 Perşembe 01:54:00
ÇAYKUR, İlk 2 Gün Ne Kadar Çay Aldı? 21 Haziran 2018 Perşembe 01:40:00
Bize Çamur Atanlar Önce Aynaya Bakmalıdır 20 Haziran 2018 Çarşamba 01:46:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
Hollanda Seçimlerinde Türklerin Partisi DENK 3 Milletvekili Çıkardı
Hollanda`da yapılan seçimlerde, İşçi Partisi`nden ihraç edilen Türklerin kurduğu DENK partisi, 3 milletvekilliği elde ederek seçimin asıl kazananı oldu. Türkleri ihraç edilen parti ise sandıkta büyük hüsran yaşadı.
Yeni Ford Kuga İle Harekete Geç
Yeni Ford Kuga, gelişmiş teknolojik özellikleri, etkileyici sürüş dinamikleri ve küçük hacimli 1.5 lt dizel motora eşlik eden manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile Türkiye’de satışa sunuluyor.
 -1982 Anayasasına verilen “evet” ile bu günkü “evet” arasında siyah ile beyaz arasındaki fark gibi fark var
-Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Rize şube Başkanlığına seçilen Recep Taylan ilk röportajını gazetemize verdi. Taylan, Rize için ve Rize’nin sorunları için kolektif bir çalışma ile bütün kurumlarla ortaklaşa bir çalışma yapacağını ifade etti.
FOTO GALERİ
İzlenme 3464
İzlenme 8103
İzlenme 5782
İzlenme 6534
VİDEO GALERİ
İzlenme 5414
İzlenme 5639
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu