Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Sağlıkta Neler Oluyor?
15 Mart 2013 Cuma 10:25:00 / Sağlık
Rize-Artvin Tabipler Odası Başkanı Dr. Zelkif Akgül, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, tıp bayramının tarihi süreç içindeki anlamından söz ederek, bugün ülkemizde sağlık sektörünün içinde bulunduğu durumu özetledi. İşte Oda Başkanı Dr. Akgül’ün çarpıcı tespitlerle dolu yazısı…
22:15Rize`de Kanser Hastaları İçin `Sanal Gökyüzü`22:58 Öğrencileri Zararlı Alışkanlıklarından Korumak İçin Okulun İlk Günleri Önemli22:03Rize’de Akılcı İlaç Kullanımı Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi11:07Rize`de Tenis Kortunda “Akılcı İlaç Kullanımı” Etkinliği Düzenlend11:02Aile Hekimliklerinde Ücretsiz Check-Up Uygulaması Başladı11:31Gıda Zehirlenmelerine Karşı Dikkatli Olalım!10:00 Hemşin Su Sporları Şenliğinde “Akılcı Antibiyotik Kullanımı” etkinliği11:16Rize İl Sağlık Müdürlüğü Su Konusunda Uyardı!09:36Türüt`ten Rize Personel Eğitim Merkezinde `Sigara Bağımlılığı ve Zararları` Eğitimi10:50 Rize’de FECİ Kaza.09:07Rize Yeşilay’dan ÇBİ Personeline `Sigara Bağımlılığı ve Zararları` Eğitimi09:47Rize’de Aile Hekimlerine ve ASE`ye ÇPGD Eğitimi13:16Akademik Kadroyu Aldı Doktor Eşiyle İstifa Edip Gitti21:32Gözündeki Sorun Yürümeye Başlayınca Anlaşıldı


 

Uzm. Dr. Zelkif AKGÜL
Rize-Artvin Tabipler Odası Başkanı
zelkif1@hotmail.com

14 MART TIP BAYRAMI

14 Mart her yıl ülkemizde Tıp Bayramı olarak kutlanmaktadır. Ben size önce çok kısa, günün geçmişten gelen anlamını anlattıktan sonra günümüzden biraz bahsedeceğim.

III. Selim zamanında yeni tıp eğitimi veren bir Tıphane açılması düşünülmüş. Teşrih (anatomi) yasağından dolayı ulemadan çekinen III. Selim buna cesaret edememiş, Rumlara tıp fakültesi kurmaları için izin vermiş. O dönemin hekimbaşısı 21 yaşında ilk hekimbaşılığını yapan Mustafa Behçet Efendi’ymiş. Bu dönemde de yeni tıp eğitimi veren bir Tıphane kurulması için çaba sarf etmiş ama amacına ulaşamamış. Nitekim Mustafa Behçet Efendi, II. Mahmut zamanındaki hekimbaşılığı sırasında (53 yaşında) tıp eğitiminin düzeltilmesi için yeniden büyük bir çaba içine girmiş ve 1827 yılında bu amacına ulaşmış.

Sultan II. Mahmut 1826 yılında uzun zamandır uğraştığı bir meseleyi halletmiş. Düzeni tamamen bozulmuş olan yeniçeri ocağını ortadan kaldırıp yeni bir ordu kurmuş. Bu yeni orduya bir hekim ve cerrah yetiştirilmesi gerekiyormuş. Bunu fırsat bilen hekimbaşı Mustafa Behçet Efendi 26 Aralık 1826’da II. Mahmut’a, ara ara üç dilekçe vererek, yeni tıp okulunun kurulmasının amacını anlatmış, bu okulun nasıl ve nerede kurulacağı konusundaki teklifini yapmış ve Padişah da onaylamış. Ve 14 Mart 1827′de ilk tıp okulu açılmış.

Bizde tıp bayramının ne zaman kutlanacağı, ya da hangi tarihle ilişkilendirilmesi gerektiği sorusu ancak yakın tarihimizde cevap bulabilmiş. Sultan II. Mahmut’un yenilikçi hareketleri sonucu, hekimbaşı Mustafa Behçet Efendi’nin de katkılarıyla batılı anlamda ilk tıp mektebi olan, Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire 14 Mart 1827 Çarşamba günü Şehzadebaşı’ndaki Tulumbacıbaşı Konağı’nda kurulmuş. Bu şekilde, tıp tarihimizde 14 Mart yerini almıştır.

VAHİM BİR SÜREÇ YAŞANIYOR

Gelelim bu günümüze; 2002 yılında dünya global sermayesi sağlıktan para kazanmaya karar vermiş ve bu konuda acil eylem planı yapmıştır. Önce yıllardır bilerek ya da bilmeyerek sürekli sorunlu alan olarak bırakılmış hastaneler, sağlık hizmeti ve ilaca ulaşım konusu ele alınarak doktorlar sistemin tek sorumlusu gibi gösterilerek tıp alanına saldırılar başlatılmış ve halka şirin görünme ve sistemden yeni rantlar yaratılması amacı ile devletin ilaç fabrikaları kapatılmış, ilaç tamamen özele devredilmiş, hastane müteahhitliği türemiş, özel hastanecilik dönemi başlamıştır.

Bu süre zarfında yapılması gereken ve doğru olan alan ise sadece hastanın tedavi olma ve doktora ulaşma hakkı, ilacı kolay alabilme hakkında iyileştirmeler yapılması idi ve bu da yapılmıştır. Fakat bu yapılan iyileştirmeler halkı kandırma aracı olarak kullanılmış ve sağlığın özelleştirilmesinin giriş kapısı olmuştur.

Geçen yıl 3 milyar dolar civarında para halkın cebinden hasta katılım ücreti ve ilaç katılım payı adı altında alınmıştır. Devlet hastaneleri ve üniversitelerde muayene ücretli olduğu halde kurnazlık yapılarak hastanelere vezne konmamış, ücretler eczanelerde ve emekli maaşlarından tahsil edilmiş, milletin eğitimsiz oluşundan ve bilgisizliğinden istifade edilerek usul usul cebinden parası alınmıştır. Hastanelere vezne koysalar bunu millete nasıl anlatacaklar?

Sistem milletin farkına varmadan ve hedef olarak doktorlar gösterilerek işletilmiş, vatandaş bir şey fark etmemiştir. Sıra hastanelerin satılması ve vatandaştan daha çok para alma aşamasına gelmiştir. Kamu hastaneleri birliği adı altında koskoca KİT’ler yaratılımıştır. Bu KİT’ler sonunda satılacaktır. Yani devlet hastaneleri satılacaktır. Onlara sorsanız, ‘satmayız’ diyecekler ama kim satarım der ki?

Bu süreç içinde global sermayenin daha çok para kazanabilmesi için doktorun değersizleştirilmesi, ezilmesi, dövülmesi, aşağılanması, paragöz olarak gösterilip ücretinin düşürülmesi gerekli ki, sermaye grupları daha çok para kazansınlar. Hekimlerin biraraya gelememe özrünü de kullanarak hekimlerin özlük hakları elinden alınmış ve değersizleştirilerek hizmet ettiği vatandaşla arası açılmaya çalışılmıştır.

Böyle elim ve vahim seyreden süreçte halkın gözü boyanarak yapılan sağlığı özelleştirme planı işlemektedir. Tıp eğitimi kalitesi düşmüş, her köşede pıtırak mantarı gibi açılan tıp fakülteleri ile tıp işçisi sayısı artırılmıştır. Doktora ve sağlık çalışanına her fırsatta hakaret edilmiş ve paragözlükle suçlanmıştır. Eğitim verme bilgi ve becerisi düşük birçok insan yeni kurulan ve çeşitli grupların denetiminde olan fakültelere yerleştirilmiştir.

Bu gidişat için karamsar olmak istemiyorum ama benim bakıp gördüğüm ve sizlerin de yaşayıp hissettiğiniz tablo budur.

Konu saatlerce konuşulacak kadar uzun; fakat burada şunu ifade etmek gerekir ki, öncelikle halkın sağlığı için hekim hakları için yapılması gerekenlerin yapılabilmesi için tüm hekimlerin birarada haraket edebilmesi dileği ile tüm hekim arkadaşlar ile tüm tıp çalışanlarının 14 Mart tıp bayramını kutlarım.

Bu haber 1168 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Spor
Rize Derbisinde Birer Puan
Bal ligi üçüncü gurupta mücadele eden Kendirli spor ile Çayeli spor Derepazarı stadında karşılaştılar,.
Yorum : 0
Spor
Ardeşen GSK Deplasmanda Kazandı
Hentbol Bayanlar Süper Liginde, Sezonun 3. Hafta Maçı Bugün Kastamonu’da Oynandı!..
Yorum : 0
Rizespor
Rize Deplasmanda Kazandı 2-1
Çaykur Rizespor U 21 takımı bu sezon ilk galibiyetini deplasmanda Evkur Yeni Malatyaspor karşısında aldı.
Yorum : 0
Yurttan Haberler
Cumhurbaşkanlığı tarafından Rize`de aşure dağıtıldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın himayesinde, Muharrem Ayı münasebetiyle Cumhurbaşkanlığı Sosyal Hizmetler Müdürlüğünce, 14 ilde öğle namazının ardından vatandaşlara aşure ikramı yapıldı.
Yorum : 0
Rize Belediyesi
`KodlaRize` ekibi Teknofest İstanbul Festivalinde
Rize Valisi Erdoğan Bektaş 13 kişilik KodlaRize Projesi koordinatör öğretmen ekibini proje kapsamında yapılan çalışmaları daha üst düzeye çıkarmak amacıyla 20-23 Eylül tarihleri arasında Teknofest İstanbul Festivaline gönderdi.
Yorum : 0
Rizespor
Çaykur Rizespor U19 galibiyete hasret kaldı
Çaykur Rizespor U19 ekibi, sahasında konuk ettiği Evkur Yeni Malatyaspor ile 1-1 berabere kalarak galibiyet hasretini bir sonraki haftaya taşıdı.
Yorum : 0
Çaykur Rizespor U17`den 4 dörtlük galibiyet 23 Eylül 2018 Pazar 16:27:00
Rize’de Tarihi Çınar Ağacı Kesildi 23 Eylül 2018 Pazar 16:24:00
Takım Olarak Çok Üzgünüz 22 Eylül 2018 Cumartesi 23:36:00
Rizespor’ u Bu durumdan Çıkartacağım 22 Eylül 2018 Cumartesi 23:35:00
Okan Buruk: `Rize ayağa kalkacak` 22 Eylül 2018 Cumartesi 23:34:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Baküde Nuru Paşanın büstü açıldı
15 Eylül Bakünün taşnak bolşevik işkalinden kurtarılmasının 100. yıldönümü gününde Azerbaycanda ilk defa olarak Borçalı Cemiyetinin ofisinde cemiyetin teşebbüsüyle Bakü`nün fatehi Nuru Paşa Killigilin büstü açılmıştır.
 Stratejik Denklem
Stratejik Denklem Dünya, birinci ve ikinci dünya savaşı öncesindeki gibi yeni ekonomik ve askeri dengeler ve denklemler oluşumuna doğru hızla yol almaktadır. BRICS Zirvesi bu bakımdan oldukça onemlidir.
Strateji Derneği Başkanı  Şener MENGENE `den Basına Kutlama
STRATEJİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI , “ZAMAN MEFHUMU OLMAKSIZIN ÇALIŞAN BASIN MENSUPLARIMIZIN BASIN BAYRAMINI KUTLUYORUM”
 Çaykur` un Atölyeden 46 Fabrikaya Uzanan Üretim Yolculuğu
ÇAYKUR, ilk çay fabrikası olan Merkez Çay Fabrikası`nın kurulduğu 1947`den bugüne geçen süreçte fabrika sayısını 46`ya çıkardı
FOTO GALERİ
İzlenme 3521
İzlenme 8184
İzlenme 5845
İzlenme 6600
VİDEO GALERİ
İzlenme 5470
İzlenme 5689
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu