Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
TEK GIDA İŞ RESTİ ÇEKTİ ÇAYKUR’DA GREV SESLERİ
11 Şubat 2013 Pazartesi 12:57:00 / Ekonomi
Tek Gıda İş Sendikası dört yıldan beri verdiği hukuk mücadelesinin ardından Çaykur’da yetkili tek sendika olduğunu yargı kararıyla bir kez daha ispatladı. Taraf sendika olarak 3 kez toplu sözleşme yapmak için kamu işverenle bir araya geldi.
B. Ali KAVALCI RAMAZAN BAYRAMI BAŞLADI
Okunma : 101
Yorum : 555
12:12 Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikalı ilk özel maden şirketi Çayeli Bakır11:39 Budama Paralarına Ne oldu01:40ÇAYKUR, İlk 2 Gün Ne Kadar Çay Aldı?10:27ÇAYKUR, 2. Sürgün Alımlarına Başlıyor10:31Türkiye’nin İlk Bin İhracatçı Firma Listesinde Rize`den 1 Firma00:41 Esnaf odaları Birliği Bu güne Kadar İyi Yönetilemedi00:16ÇAYKUR Bayramda Yüzleri Güldürecek. İkramiye ve Çay Parası Ödeme Tarihleri Belli Oldu14:55Çay Üreticisinin Yüzü Fiyat Artışıyla Güldü02:36 Çaykur, Üreticilerden 87 Kilo Beyaz Çay Aldı19:522 Kilo Ağırlığında Turp Şaşırttı19:48Çaya verilen destek..Ye ye bitmez!20:00ÇAYKUR, Kuzey Osetya`da Çay Paketleme Fabrikası Kuracak19:50Ford`dan Bayram Öncesi `Sıfır Faiz` Fırsatları21:41Çinliler ile Çaykur, Stevia Bitkisini İşlemek İçin Ortak Fabrika KurduGörüşmelerde uzlaşma sağlanamadı arabulucu atandı ancak görüşmelerden yine sonuç çıkmadı Tek Gıda İş 4 yıldır bedel ödeyen emekçilerin hakları için gerekirse GREV yaparız restini çekti


ÜÇ KEZ TOPLANDI SONUÇ ALINAMADI

4 yıllık hukuk mücadelesinin ardından Yargıtay’ın  “çaykur’da en çok üyeye sahip sendika Tek Gıda İş Sendikasıdır” kararı sonrası çalışma bakanlığı Tek Gıda İş Sendikası’nın çoğunluğa sahip sendika olarak Çaykur’da toplu sözleşme yapma yetkisini verdi. Bakanlığın verdiği bu çoğunluk yetkisini alan Tek Gıda geçen ay kamu işverenle Ankara’da toplu iş sözleşme görüşmelerine başladı. Kamu işverenle 3 kez bir araya gelen Tek gıda yapılan görüşmelerden bir sonuç alamadı.

ANLAŞMA SAĞALANAMAYINCA ARABULUCU ATANDI

Yapılan toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç alınamaması üzerine arabulucu atandı. Arabulucu başkanlığında Rize’de çay işletmeleri genel müdürü İmdat Sütlüoğlu, Tek gıda iş sendikası genel sekreteri Mecit Amaç, Tek gıda iş sendikası genel teşkilatlandırma sekreteri Recep Ali Çelik, Rize 1.2.3.4.  nolu şube başkan ve yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda taraflar yine anlaşma sağlayamadı.

BİZ UZLAŞMACI TAVIR SERGİLEDİK

Yapılan toplun sözleşme görüşmeleri sürecinde iyi niyet içerisinde olduklarını ifade eden Tek gıda iş genel sekreteri Mecit Amaç, “ başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde sürekli uzlaşmacı bir anlayış içerisinde olduk. Buna rağmen çaykur emekçilerinin hak ettiği emeğin değerinin verilmesi noktasında bir anlaşmazlıkla karşı karşıya kaldık. Bu duruma evet diyemezdik. Çaykur emekçisi 4 yıldan beri sıradan gerekçelerle sendikasız bırakılmış ve bedel ödemiştir. Bugün bu yaşananları unutmak mümkün değildir.

ÖLÜLERİ ÜYE ETTİLER

Tek gıda iş sendikası ve onun onurlu üyeleri yaşadığı haksızlık karşısında sendikasını terk etmeyerek 4 yıldan beri mücadele etmiştir. Öz Gıda iş siyasal iktidarı arkasına alarak emekçi kardeşlerimize çeşitli baskılar uygulamış ve ölüleri üye ederek, emekli olan insanlarımızı üye ederek çalışma bakanlığına başvurmuş Tek gıda iş sendikasının 9 bin üyesi ilgilik bakanlık tarafından yok sayılarak Öz Gıda iş’e Çaykur’da çoğunluğa sahip sendika yetkisi verilmiştir.

Bu yaşananlar karşısında sessiz kalmamız beklenemezdi 4 yıl önce başlattığımız hukuk mücadelesi sonrası bakanlığın yok saydığı ve 9000 bin gibi bir rakamın 1.500 rakamından çok olduğunu yargı kararlarıyla bir kez daha ispatladık ve çaykur da çoğunluğa sahip yetkili sendika olarak toplu sözleşme görüşmelerine başladık.

ÖZ GIDA ÜYELERİ SÖZLEŞMEDEN YARARLANSIN BASKISI

Geldiğimiz bu süreçte yapacağımız sözleşmeden doğal olarak taraf sendika olan Tek Gıda İş Sendikasının üyeleri yararlanır. Yasada bunu emreder ancak, işveren taraf sendikası olmayan Öz Gıda üyesi yaklaşık 1500 işçinin bu sözleşmeden yararlanmasını şart koşuyor ki bu durum bizim asla kabul edemeyeceğimiz bir durumdur. İkincisi ise maddi bir anlaşmazlıktır, emekçi kardeşlerimizin 4 yıllık maddi kaybı mutlak verilmelidir. Emeğin sömürülmesine asla müsaade etmeyiz.

GEREKİRSE GEREVE GİDERİZ

Yapılan bütün bu görüşmeler sonuçsuz kaldı demek istemiyorum. Arabulucu iki tarafı Rize’de dinledi şimdi hazırlayacağı raporu başta işveren ve ilgili kurumlara iletecek Mart ayı içerisinde durum netleşecek bunun sonucunda bizlerin en etkili silahı olan GREV karı alarak yeni bir mücadele sürecinin başlatılmasını sağlamış olacağız. Bizim uzlaşmacı tavrımız karşısında hala bedel ödeyen emekçi kardeşlerimizin hakları yok sayılırsa tek çaremiz kalıyor oda Grev kararıdır bu kararı almaktan da asla çekinmeyiz.

ÇAYKURUN ÖZELLEŞTİRİLMESİNE KARŞIYIZ

Çaykur’un özelleştirilmesine de şiddetle karşı çıktıklarını açıklayan Mecit Amaç böyle bir şeye kalkışılması durumunda yetkili sendika olmamalarına rağmen Tekel direnişinde gösterdikleri tepkinin aynısını göstereceklerini belirterek şunları söyledi,

“Bizim yıllar önce çaykur işçisi ve çay üreticisi bölge halkına anlatmaya çalıştığımız şuydu. Tekel’de olduğu gibi işçileri sendikasız bırakıp Tekel’i özelleştirmekti amaç. Şimdi ise ayni oyunlar Çaykur üzerinde oynanıyor. Çaykur’u özelleştirmenin bir tek yolu var oda Çaykur’da yaklaşık elli beş yıldan beri örgütlü olan Tek Gıda İş Sendikasını ortadan kaldırmak. Çaykur’u örgütsüz bırakmak sonrada Çaykur’u Özelleştirmek.

Bu planlar tutmadı sahte üye, ölü üye 1500 sayısını 9000 binden çok gösterdiler yine olmadı. Direndik kazandık. Şimdi Çaykur’un bazı fabrikaları bir takım gerekçelerle kapatılıyor, bazı fabrikaların yerine toplu konut yapılacağı gibi sıradan bahanelerle çaykur’un küçültülerek özelleştirileceği duyumlarını alıyoruz. Çaykur’un özelleştirilmesi demek Çay ürünün dolayısıyla Çaykur’un yok olması demektir ki buna asla müsaade etmeyiz. Buduruma sendikamızın 9 bin üyesi ve on binlerce çay üreticisi ile karşı çıkarak şanlı ve onurlu bir direniş sergileriz bu durum karşısında sessiz kalacağımızı düşünenler varsa şunu bilsinler ki büyük bir yanılgı içerisindedirler 78 sekiz günlük Tekel direnişimiz bunun açık bir göstergesidir” diye konuştu

Bu haber 1427 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Siyaset
Vatan Partisi Hemşin`den Seslendi: Hes`lere Geçit Yok
Karadeniz illerinin en büyük sorunlarından biri de HES Projeleri. Uzun yıllardan beri HES`lerle mücadele eden Karadeniz halkı, bir yandan HES projelerini mahkeme kararları ile iptal ettirirken, diğer taraftan HES proje sahipleri çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.
Yorum : 0
Siyaset
Rize’yi fabrikalarla donatmak Saadet’in İşi
Saadet Partisi Rize Milletvekili adayları Av. Muhammet Kaçar, Gülhan Eskiçırak Hafızoğlu ve Burak Uzun halkla buluşma programları vesilesiyle Ardeşenlilerle buluştular.
Yorum : 0
Sağlık
Rize’de Aile Hekimlerine ve ASE`ye ÇPGD Eğitimi
Rize’de, Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı elemanlarına Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme Eğitimi (ÇPGD) verildi.
Yorum : 0
Rizespor
Aatif’ta Gözler Cocu’ da
Çaykur Rizespor, F. Bahçe Teknik Direktörü olan Hollandalı’ dan Aatif konusunda kararını bekliyor
Yorum : 0
Magazin
Her Gün Bu Tehlikeli Yolculuğu Yapmak Zorundalar
Rize`de evlerine ve arazilerine yol gitmeyen mahalle sakinleri her gün tehlikeli bir şekilde ilkel teleferikle yolculuk yapmak zorunda kalıyorlar.
Yorum : 0
Siyaset
Aslında İYİ Parti Hareketi Bir Kadın hareketidir
İYİ Parti Rize Milletvekili Adayı Emekli Yarbay ve Av. Hızır Keskin, İYİ Parti hareketinin bir kadın ve gençlik hareketi olduğunu ifade ederek, “Kadımızı daha çok sosyal hayata, siyasete ve iş dünyasına sokmak için bu hareket başladı” dedi
Yorum : 0
Deniz Yuvaya Dönecek mi? 21 Haziran 2018 Perşembe 11:53:00
Budama Paralarına Ne oldu 21 Haziran 2018 Perşembe 11:39:00
Rize Artık “Tamam” Diyor 21 Haziran 2018 Perşembe 01:54:00
ÇAYKUR, İlk 2 Gün Ne Kadar Çay Aldı? 21 Haziran 2018 Perşembe 01:40:00
Bize Çamur Atanlar Önce Aynaya Bakmalıdır 20 Haziran 2018 Çarşamba 01:46:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
Hollanda Seçimlerinde Türklerin Partisi DENK 3 Milletvekili Çıkardı
Hollanda`da yapılan seçimlerde, İşçi Partisi`nden ihraç edilen Türklerin kurduğu DENK partisi, 3 milletvekilliği elde ederek seçimin asıl kazananı oldu. Türkleri ihraç edilen parti ise sandıkta büyük hüsran yaşadı.
Yeni Ford Kuga İle Harekete Geç
Yeni Ford Kuga, gelişmiş teknolojik özellikleri, etkileyici sürüş dinamikleri ve küçük hacimli 1.5 lt dizel motora eşlik eden manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile Türkiye’de satışa sunuluyor.
 -1982 Anayasasına verilen “evet” ile bu günkü “evet” arasında siyah ile beyaz arasındaki fark gibi fark var
-Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Rize şube Başkanlığına seçilen Recep Taylan ilk röportajını gazetemize verdi. Taylan, Rize için ve Rize’nin sorunları için kolektif bir çalışma ile bütün kurumlarla ortaklaşa bir çalışma yapacağını ifade etti.
FOTO GALERİ
İzlenme 3463
İzlenme 8102
İzlenme 5780
İzlenme 6533
VİDEO GALERİ
İzlenme 5413
İzlenme 5637
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu