Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
TEK GIDA İŞ RESTİ ÇEKTİ ÇAYKUR’DA GREV SESLERİ
11 Şubat 2013 Pazartesi 12:57:00 / Ekonomi
Tek Gıda İş Sendikası dört yıldan beri verdiği hukuk mücadelesinin ardından Çaykur’da yetkili tek sendika olduğunu yargı kararıyla bir kez daha ispatladı. Taraf sendika olarak 3 kez toplu sözleşme yapmak için kamu işverenle bir araya geldi.
12:06MÜSİAD Türkiye Başkanlarından Ortak Açıklama12:09`Çaykur`u da Araplara satmak istiyorlar!` Kaynak Yeniçağ: `Çaykur`u da Araplara satmak istiyorlar!` 12:07`Emekli maaşı 1000 TL`nin altında olanlar zam alamayacak`11:37Güven Aksoy: “Rize`nin geleceği Parlak Değil”09:44 Memuru Pazarlarken Görgü Tanığı İstemiyorlar!20:21 Kivi Üreticilerine Destek Primi11:35Rize İl Özel İdaresi 2019 Yılı Bütçesi 92 Milyon TL Belirlendi17:47KompoRize, Atık Çay Lifinden Plastik Üretecek18:44Mahfi Eğilmez: FED piyasalardan 600 milyar dolar çekecek12:40Çaykur ABD’den Sonra KKTC Pazarını Da Büyütüyor09:25 Kivi Birliği Başkanının İsyanı, “Kivimiz Yok Oluyor”10:59Ahmet Usta ve Bostanoğlu Kömür Konkordato İlan Etti14:16Rize OSB En Avantajlı Konuma Geldi14:24Sağlık Bakanlığı Kurasında Rize’de İşe Giren 34 Kişinin İsim ListesiGörüşmelerde uzlaşma sağlanamadı arabulucu atandı ancak görüşmelerden yine sonuç çıkmadı Tek Gıda İş 4 yıldır bedel ödeyen emekçilerin hakları için gerekirse GREV yaparız restini çekti


ÜÇ KEZ TOPLANDI SONUÇ ALINAMADI

4 yıllık hukuk mücadelesinin ardından Yargıtay’ın  “çaykur’da en çok üyeye sahip sendika Tek Gıda İş Sendikasıdır” kararı sonrası çalışma bakanlığı Tek Gıda İş Sendikası’nın çoğunluğa sahip sendika olarak Çaykur’da toplu sözleşme yapma yetkisini verdi. Bakanlığın verdiği bu çoğunluk yetkisini alan Tek Gıda geçen ay kamu işverenle Ankara’da toplu iş sözleşme görüşmelerine başladı. Kamu işverenle 3 kez bir araya gelen Tek gıda yapılan görüşmelerden bir sonuç alamadı.

ANLAŞMA SAĞALANAMAYINCA ARABULUCU ATANDI

Yapılan toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç alınamaması üzerine arabulucu atandı. Arabulucu başkanlığında Rize’de çay işletmeleri genel müdürü İmdat Sütlüoğlu, Tek gıda iş sendikası genel sekreteri Mecit Amaç, Tek gıda iş sendikası genel teşkilatlandırma sekreteri Recep Ali Çelik, Rize 1.2.3.4.  nolu şube başkan ve yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda taraflar yine anlaşma sağlayamadı.

BİZ UZLAŞMACI TAVIR SERGİLEDİK

Yapılan toplun sözleşme görüşmeleri sürecinde iyi niyet içerisinde olduklarını ifade eden Tek gıda iş genel sekreteri Mecit Amaç, “ başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde sürekli uzlaşmacı bir anlayış içerisinde olduk. Buna rağmen çaykur emekçilerinin hak ettiği emeğin değerinin verilmesi noktasında bir anlaşmazlıkla karşı karşıya kaldık. Bu duruma evet diyemezdik. Çaykur emekçisi 4 yıldan beri sıradan gerekçelerle sendikasız bırakılmış ve bedel ödemiştir. Bugün bu yaşananları unutmak mümkün değildir.

ÖLÜLERİ ÜYE ETTİLER

Tek gıda iş sendikası ve onun onurlu üyeleri yaşadığı haksızlık karşısında sendikasını terk etmeyerek 4 yıldan beri mücadele etmiştir. Öz Gıda iş siyasal iktidarı arkasına alarak emekçi kardeşlerimize çeşitli baskılar uygulamış ve ölüleri üye ederek, emekli olan insanlarımızı üye ederek çalışma bakanlığına başvurmuş Tek gıda iş sendikasının 9 bin üyesi ilgilik bakanlık tarafından yok sayılarak Öz Gıda iş’e Çaykur’da çoğunluğa sahip sendika yetkisi verilmiştir.

Bu yaşananlar karşısında sessiz kalmamız beklenemezdi 4 yıl önce başlattığımız hukuk mücadelesi sonrası bakanlığın yok saydığı ve 9000 bin gibi bir rakamın 1.500 rakamından çok olduğunu yargı kararlarıyla bir kez daha ispatladık ve çaykur da çoğunluğa sahip yetkili sendika olarak toplu sözleşme görüşmelerine başladık.

ÖZ GIDA ÜYELERİ SÖZLEŞMEDEN YARARLANSIN BASKISI

Geldiğimiz bu süreçte yapacağımız sözleşmeden doğal olarak taraf sendika olan Tek Gıda İş Sendikasının üyeleri yararlanır. Yasada bunu emreder ancak, işveren taraf sendikası olmayan Öz Gıda üyesi yaklaşık 1500 işçinin bu sözleşmeden yararlanmasını şart koşuyor ki bu durum bizim asla kabul edemeyeceğimiz bir durumdur. İkincisi ise maddi bir anlaşmazlıktır, emekçi kardeşlerimizin 4 yıllık maddi kaybı mutlak verilmelidir. Emeğin sömürülmesine asla müsaade etmeyiz.

GEREKİRSE GEREVE GİDERİZ

Yapılan bütün bu görüşmeler sonuçsuz kaldı demek istemiyorum. Arabulucu iki tarafı Rize’de dinledi şimdi hazırlayacağı raporu başta işveren ve ilgili kurumlara iletecek Mart ayı içerisinde durum netleşecek bunun sonucunda bizlerin en etkili silahı olan GREV karı alarak yeni bir mücadele sürecinin başlatılmasını sağlamış olacağız. Bizim uzlaşmacı tavrımız karşısında hala bedel ödeyen emekçi kardeşlerimizin hakları yok sayılırsa tek çaremiz kalıyor oda Grev kararıdır bu kararı almaktan da asla çekinmeyiz.

ÇAYKURUN ÖZELLEŞTİRİLMESİNE KARŞIYIZ

Çaykur’un özelleştirilmesine de şiddetle karşı çıktıklarını açıklayan Mecit Amaç böyle bir şeye kalkışılması durumunda yetkili sendika olmamalarına rağmen Tekel direnişinde gösterdikleri tepkinin aynısını göstereceklerini belirterek şunları söyledi,

“Bizim yıllar önce çaykur işçisi ve çay üreticisi bölge halkına anlatmaya çalıştığımız şuydu. Tekel’de olduğu gibi işçileri sendikasız bırakıp Tekel’i özelleştirmekti amaç. Şimdi ise ayni oyunlar Çaykur üzerinde oynanıyor. Çaykur’u özelleştirmenin bir tek yolu var oda Çaykur’da yaklaşık elli beş yıldan beri örgütlü olan Tek Gıda İş Sendikasını ortadan kaldırmak. Çaykur’u örgütsüz bırakmak sonrada Çaykur’u Özelleştirmek.

Bu planlar tutmadı sahte üye, ölü üye 1500 sayısını 9000 binden çok gösterdiler yine olmadı. Direndik kazandık. Şimdi Çaykur’un bazı fabrikaları bir takım gerekçelerle kapatılıyor, bazı fabrikaların yerine toplu konut yapılacağı gibi sıradan bahanelerle çaykur’un küçültülerek özelleştirileceği duyumlarını alıyoruz. Çaykur’un özelleştirilmesi demek Çay ürünün dolayısıyla Çaykur’un yok olması demektir ki buna asla müsaade etmeyiz. Buduruma sendikamızın 9 bin üyesi ve on binlerce çay üreticisi ile karşı çıkarak şanlı ve onurlu bir direniş sergileriz bu durum karşısında sessiz kalacağımızı düşünenler varsa şunu bilsinler ki büyük bir yanılgı içerisindedirler 78 sekiz günlük Tekel direnişimiz bunun açık bir göstergesidir” diye konuştu

Bu haber 1549 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Ekonomi
MÜSİAD Türkiye Başkanlarından Ortak Açıklama
Türkiye’nin 86 farklı noktasında faaliyetlerine devam eden MÜSİAD, Yeni Genel Merkez’de “Türkiye Şube Başkanları Yılsonu Genel Değerlendirme ve İstişare Toplantısı ” düzenledi.
Yorum : 0
Siyaset
CHP Pazar’da Belediye Başkan Adayını Tanıttı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Pazar İlçe Başkanlığı yerel seçimler için Parti Meclisi`nde adaylığı onaylanan başkan adayı Kazım Balta’yı kamuoyuna tanıttı.
Yorum : 0
Kültür Sanat
Rize’de Pepeçura Festivali
Kültür Bakanlığının katkılarıyla Rize Merkez Muhtarlar Derneği’ nin organize ettiği 1. Pepçura festivali Memişağa Parkında yapıldı
Yorum : 0
Rize Belediyesi
Rize Belediyesi’nden Devrim Gibi Karar !
Rize’deki şehirlerarası yolcu taşımacılığında bulunan otobüs firmalarının talebi üzerine Rize Belediyesi devrim gibi bir karar almaya hazırlanıyor.
Yorum : 0
Eğitim
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Çay Alanında İhtisaslaşacak
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, "Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi kapsamında çay alanında ihtisaslaşacak üniversite olarak belirlendi" dedi .Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, üniversitenin, Bölgesel Kalkınma Odaklı
Yorum : 0
Siyaset
Karslı, Çekildi ve Yeniden İlçe Başkanı Oldu
AK Parti Güneysu Eski İlçe Başkanı Mehmet Akif Karslı, Güneysu Belediye Başkan Aday Adaylığından çekildiğini ve ilçe başkanlığı görevine geri döndüğünü duyurdu.
Yorum : 0
Ailesi Şampiyon Ebrar İçin Nöbette 14 Aralık 2018 Cuma 12:19:00
Aramızdan ayrılışının 13. Yıldönümü anısına… 14 Aralık 2018 Cuma 00:49:00
Üzerimizdeki Stresi Atacağız 14 Aralık 2018 Cuma 00:27:00
Rize’de Kariyer Günlerinin Sekizincisi Gerçekleştirildi 14 Aralık 2018 Cuma 00:25:00
Bu Maç 6 puan değerinde 14 Aralık 2018 Cuma 00:21:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İYİ Parti Mansur Yavaşı Aday Gösterecek
Kulislerde, Mart 2019`da yapılacak yerel seçimler için CHP ve İYİ Parti`nin Mansur Yavaş isminde anlaştığı iddia edildi. Buna göre Yavaş, Ankara`da İYİ Parti`den aday olacak.
`Emekli maaşı 1000 TL`nin altında olanlar zam alamayacak`
Milyonlarca emekli, maaş zammı beklerken maaşı 1000 TL`nin altında olanların zam alamayacağı iddia edildi.
Sunay Akın CHP’nin adayı mı olacak? Açıklama geldi
CHP`nin Kadıköy belediye başkan adayı olacağı iddia edilen Sunay Akın konuya ilişkin bir açıklamada bulundu.
Talha Uğurluer, FETÖ`den gözaltına alındı!
Tarihçi-yazar Talha Uğurluer, FETÖ`nün medya yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınarak adliyeye sevk edildi.
FOTO GALERİ
İzlenme 3595
İzlenme 8251
İzlenme 5915
İzlenme 6661
VİDEO GALERİ
İzlenme 5545
İzlenme 5779
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu