Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Tekirdağ Limanı kapadı Gözler KARADENİZ Limanlarında
02 Mart 2012 Cuma 11:53:00 / Rize Haber
Milli Emlak Genel Müdürlüğü`nün yüksek kira istemi ve Tekirdağ Liman Başkanlığı`nın limana yanaşan her gemiye ceza yazmasından dolayı Akkök Grubu, Tekirdağ Akport Limanı`nı kapatma kararı aldı. Tekirdağ Limanının kapatılmasından sonra gözler Karadeniz Limanlarına çevrildi.Türkiye Denizcilik İşletmeleri`ne bağlı Tekirdağ Limanı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 1997 yılında Akkök Grup`a kiralandı. Bölgede küçük bir iskele olarak hizmet veren Tekirdağ Limanı Akkök Grubu`na geçtikten sonra 65 milyon dolarlık yatırımla Trakya`nın ana limanı oldu. Akkök Grubu, Akport Limanı`nın daha karlı ve daha verimli çalışması için, denizi doldurarak yıllık 300 bin TEU kapasiteli bir alan oluşturdu. Ancak Maliye Bakanlığı`na bağlı Milli Emlak Genel Müdürlüğü, yeni dolgu alanı için yeni kira istemesi üzerine Akkök Grubu ile Maliye Bürokrasi arasında yeni sorunlar oluştu. Bunun üzerine Tekirdağ Limanı kapatılma kararı alındı.
Selim DENİZALP Üzülmez` in Hediyesi
Okunma : 123
Yorum : 555
09:15 Çayeli Belediye Başkanı Dr. Atilla Esmen’den Kurban Bayramı Mesajı23:09Anzer’den Propolis Atağı22:19 İnşaat Mühendisi Kabil: Tüm köprüler incelenmeli20:29Ardeşen Belediyesi`nden ABD ve İsrail Mallarına Boykot12:46Rize’de Son 1 Ayda Yaşanan 4 Selin Bilançosu Netleşiyor11:15Rizeli Horoncudan Farkındalık Yarattı13:14Rize`de Şiddetli Yağışların Yaraları Sarılıyor.13:12Kara Kuvvetleri Komutanlığından Amcasının Şehitlik Beratını İstiyor21:48Rize’deki Selin Tahribatı Ortaya Çıkıyor11:49İmar Barışı Yeniden Gözden geçirilmelidir11:41Balıkçılarına Değişen Kurallar Hatırlatıldı16:09Varda Yaylası`nda Kaçak Yapılaşmanın Önüne Geçiliyor15:31 O Bina Kaçak Çıktı07:32 Balcı’nın İmdadına Bakan Yetişti

 

Tekirdağ Limanının kapatılmasından sonra aynı dönem özelleştirilen Karadeniz Limanlarına gözler çevrildi. Konuyla ilgili gazetemize özel açıklamalar yapan  Riport AŞ şirket ortaklarından  Asım ÇİLLİOĞLU, Özelleştirme, TDİ, Denizcilik Müsteşarlığı ve Maliye farklı uygulamalar nedeniyle ilk özelleşen limanlara yeni kanun ve uygulamalar büyük zorluklar çıkardıklarını belirterek, ilk özelleşen limanların büyük yatırımları yapmaları hatadır Tekirdağ yapmış olduğu hatanın bedeli ödemektedir diye ekledi. Asim ÇİLLİOĞLU İlk Özelleşen Limanlar net satış hasılatında % 25 işletme % 6.5 kılavuzluk payı vermekte olduklarını “Doğu Karadeniz’de  gelirinden yüzde 25 pay vermediği için doğru düzgün tek çalışan Trabzon Limanıdır.

Trabzon limanının bu payı vermemesinin nedeni Rize, Hopa, Giresun ile aynı tarihte Özelleştirilen Trabzon limanının ihalesi tüm şartlar ağır olduğu için talipli çıkmaz ihale iptal edilir. 5 yılda özelleşemeyen Trabzon limanı 5 Yıl sonra çok ağır olan % 25 işletme payı kaldırılarak olumsuzluklar giderilerek işletme bedeli kadar tutan emlak vergisi kaldırılarak  Trabzon Limanı özelleştirilir. Oysa Rize, Hopa, Giresun, Ordu, Sinop, Tekirdağ Limanları önceki çok ağır şartlarda özelleşmişti.

İlk özelleşen Limanlar sonra özelleşen limanlar ile birlikte iskele, barınak ve yeni yapılan iskelelere yüzde 25 net satıştan pay konmamıştır. Bu nedenle Trabzon Limanının dışında Doğu Karadeniz’ deki diğer limanlar yeni yatırımlar yapamadığı için çok düşük kapasitelerle çalışmak zorunda kalmıştır” ve halen düşük kapasitede çalışmaya devam etmektedir.

Asim ÇİLLİOĞLU, “Rize Limanının mendireği ihalesi devlet tarafından inşası iptal edildiği 1998 den bu güne gündeme taşınması ancak iki yıl önce Rize Limanının bu mağduriyetinin Başbakanlımıza yazmış olduğumuz şikayet ile gündeme alınmış Başbakanlık konu hakkında bilgi isteyince o ana kadar uyuyan tüm bürokratlar 14 yıldır devameden sorunun derhal çözmüş oldular. İhale süresinin açıklanması ise Rize milletvekilimiz Hasan Karal’ a nasıp olmuştur. Rize Limanı mendireğinin tamamlanması 14 yıl gecikmiş oldu.

 Riport Rize Liman İşletmesi ile TDİ ve Özelleştirme İdaresi mahkemelik olduk. Mahkeme konumuz ilk yapılan ihale şartlarının tüm taleplerimize rağmen sonra özelleştirilen Limanların şartlarına indirgenmediği için satıştan yüzde 25 paya denizcilik müsteşarlığı da yüzde 6.5 daha pay eklemiştir Bizim gibi özelleştirilen limanlar net satış hasılatından yüzde 31.5 pay vermemektedir” dedi. Bu sistem serbest rekabet etme şansımızı yok etmektedir.

Asim ÇİLLİOĞLU “ İşletme Hakkı devir sözleşmesi ilgili maddelerine limanın daha rantabıl çalışması için değişen günün şartlarında sözleşmenin yenilenebileceği, uyarlana bileceği belirtilmesine rağmen Türkiye Denizcilik İşletmeleri ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yetkilileri şimdiye kadar hiçbir uyarlamaya müsaade etmemiş bu konunun masaya yatırılması veya tartışmaya açılmamıştır.

TDİ ve Ö.İ.B. yetkilileri ihtilaf hallerinde KAMU YARARI adı altında anında icra mekanizmasını işletmeye yada sorunun çözümü için hakem ataması yöntemini seçmektedir Hakem atama yöntemi şimdiye kadar tarafların uyuşması ile hiç çözüme ulaşmamıştır.

ÖİB önceden belirlemiş olduğu ve sürekli atamış olduğu hakem şimdiye kadar hiçbir konuda karşılıklı anlaşamamış mutlaka üçüncü hakem seçmesi ile sorun giderilmiştir.Tekirdağ Limanı, Rize, Hopa, Giresun, Ordu, Sinop Limanlarına aynı yöntem ile ihale olduğu için  Tekirdağ Limanının düştüğü durumu biz ve diğer limanlar önceden ön gördüklerinden üst düzey önemli yatırım yapmamalarından kaynaklanmaktadır.

Bölgedeki limanlara uygulanan % 25 işletme hakkı bedeli kaldırılsın diye tarafımızdan yeniden uyarlama davası açmıştır. Mahkemenin olumlu sonuçlanmaması durumunda mevcut limanların yatırım yaparak bölge ekonomisi, istihdam ve sektöre hizmet etme şansını yakalayacaktır.

Rize, Hopa, Giresun Limanları Trabzon Limanına kıyaslandığında daha düşük kapasitede olmasına rağmen, ödemiş ve ödeyecek oldukları yüzde 25 paylar hesaplandığında Rize, Hopa ve  Giresun Limanları Trabzon Limanından daha pahalıya özelleşmiştir. Trabzon Limanı Özelleştirilme öncesinde TMO’su, Kılavuzluk sistemi, Serbest Bölgesi, Kapalı depoları, rıhtım ve geri beton geri sahaları, rıhtım vinçleri, ekip ve ekipmanları ve Zigana Tüneli ile yatırım gerektirmeyen bölgedeki en donanımlı liman olmasında rağmen diğer limanlara nazaran daha ucuz şartlarda özelleşmiştir” dedi.

İşlevini bitirmiş elindeki tüm limanları satılmış olan TDİ mevcut liman şartlarının günümüze uyarlanmasına katkı sağlayacak sorumluluk ve yetkiye sahip değildir. TDİ limanlar ile arasında doğacak olan her ihtilafı kendi teftiş kurulunda raporlayarak icraya veriyor.

Enflasyon oranındaki yıllık kira artışlarına faiz diyor. Erzurum, Kayseri deniz olmayan yerlerde bile yapılabilen kara yolu ile gelip kara yolu ile giden Antrepo işlemlerine % 25 almak için Limancılık hizmeti söylemektedir. 

TDİ ve Rize limanını hiç kullanmadan başka bir limanda vermiş olduğun hizmetlerde kamu yararı diye % 25 pay istemekteler. Tekirdağ ödemiş olduğu ve ödeyecek olduğu 105 Milyon USD işletme hakkı bedeli ile, On dört yıl sonra TDİ ye devir edecek olduğu ve cirodan TDİ % 30 Denizcilik müsteşarlığına % 6.5 pay ve 14 yıl sonra TDİ bedelsiz terk edecek oldukları 65 Milyon USD yatırım çok sağlıklı planlamadan aldıklarını düşünüyorum.

İşin özeti her aldığı 100 TL nin 36.5 Direk devlete geri verecek olan Tekirdağ limanı amortismanları, işletme ve yatırım giderlerini birde yatırım faizleri düştükten sonra oylesine büyük bir yatırımı devam etmesi imkansız gibi gözükmektedir. Tekirdağ limanı  105 Milyon İşletme ve 65 milyon yatırım ile bir de üstelik % 30 pay ile Tekirdağ iskelesi değil Türkiye nin dünyanın en pahalı limanı olmuş oldu.

Tekirdağ limanı aynı zamanda kira artışlarına faiz diyen TDİ yanlış hesaplaması yüzünden 15 Milyon Fazla bedel ödemeye zorlanıldı. 

 

 

 

 

Bu haber 2411 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rize Haber
Çayeli Belediye Başkanı Dr. Atilla Esmen’den Kurban Bayramı Mesajı
Çayeli Belediye Başkanı Dr. Atilla Esmen, Kurban Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınlayarak “Tüm Çayelili hemşerilerimizin ve İslam aleminin Kurban Bayramı mübarek olsun." dedi.
Yorum : 0
Rizespor
Gol Attığım İçin Çok Mutluyum
Akhisar karşısında süper ligde ilk golunu kaydeden Muriç, gollerinin devam edeceğini söyledi
Yorum : 0
Rizespor
Puan Almak Sevindirici
Deplasmanda süper ligde ilk puanını kazanan Çaykur Rizespor’ da Teknik Direktör İbrahim Üzülmez, alınan bir puanın memnun edici olduğunu söyledi
Yorum : 0
Rize Haber
Anzer’den Propolis Atağı
Dünyaca ünlü Anzer Balı`nın üretildiği Anzer Yaylası`nda arıcıların üretimine başladığı Anzer Propolisi`nin kilogramı 3 bin liradan satılıyor
Yorum : 0
Rize Haber
İnşaat Mühendisi Kabil: Tüm köprüler incelenmeli
DOĞU Karadeniz Bölgesi`nde aşırı yağışlar sonrası yaşanan afetlerle ilgili değerlendirme yapan İnşaat Mühendisi Ahmet Kabil, felaketleri doğuran en önemli hususun akarsu taşkın sınırları içinde yapılan müdahaleler olduğunu belirterek “Bölgede tüm köprüler teknik incelemeden geçirilmelidir” dedi.
Yorum : 0
Rizespor
Çaykur Rize Akhisar`da da Çok Bonkör
Çaykur Rizespor, 1-0 öne geçtiği Akhisar deplasmanında rakibin 10 kişi kalmasına rağmen galibiyeti koruyamadı ve sahadan 1-1 beraberlikle ayrıldı.
Yorum : 0
Ardeşen Belediyesi`nden ABD ve İsrail Mallarına Boykot 18 Ağustos 2018 Cumartesi 20:29:00
Ligde İlk Puanımızı almak istiyoruz 18 Ağustos 2018 Cumartesi 14:04:00
Rize Genç MÜSİAD “Bu Yaz Camideyiz” Projesi İle Geleceğin Erdemli Nesillerini Yetiştiriyor 18 Ağustos 2018 Cumartesi 14:02:00
ROMED’DEN Yıl Sonu Sergisi 18 Ağustos 2018 Cumartesi 11:11:00
Uros ve Riberio Bitiyor 18 Ağustos 2018 Cumartesi 11:09:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Stratejik Denklem
Stratejik Denklem Dünya, birinci ve ikinci dünya savaşı öncesindeki gibi yeni ekonomik ve askeri dengeler ve denklemler oluşumuna doğru hızla yol almaktadır. BRICS Zirvesi bu bakımdan oldukça onemlidir.
Strateji Derneği Başkanı  Şener MENGENE `den Basına Kutlama
STRATEJİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI , “ZAMAN MEFHUMU OLMAKSIZIN ÇALIŞAN BASIN MENSUPLARIMIZIN BASIN BAYRAMINI KUTLUYORUM”
 Çaykur` un Atölyeden 46 Fabrikaya Uzanan Üretim Yolculuğu
ÇAYKUR, ilk çay fabrikası olan Merkez Çay Fabrikası`nın kurulduğu 1947`den bugüne geçen süreçte fabrika sayısını 46`ya çıkardı
 `Liman sahasında futbol sahası kente ihanettir`
Rize Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Riport Yönetim Kurulu Başkanı Asım Çillioğlu, Rize Limanı`nın genişleme sahasında yapılması planlanan futbol sahasının kente ihanet olduğunu söyledi.
FOTO GALERİ
İzlenme 3498
İzlenme 8144
İzlenme 5814
İzlenme 6565
VİDEO GALERİ
İzlenme 5450
İzlenme 5668
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu