Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Tekirdağ Limanı kapadı Gözler KARADENİZ Limanlarında
02 Mart 2012 Cuma 11:53:00 / Rize Haber
Milli Emlak Genel Müdürlüğü`nün yüksek kira istemi ve Tekirdağ Liman Başkanlığı`nın limana yanaşan her gemiye ceza yazmasından dolayı Akkök Grubu, Tekirdağ Akport Limanı`nı kapatma kararı aldı. Tekirdağ Limanının kapatılmasından sonra gözler Karadeniz Limanlarına çevrildi.Türkiye Denizcilik İşletmeleri`ne bağlı Tekirdağ Limanı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 1997 yılında Akkök Grup`a kiralandı. Bölgede küçük bir iskele olarak hizmet veren Tekirdağ Limanı Akkök Grubu`na geçtikten sonra 65 milyon dolarlık yatırımla Trakya`nın ana limanı oldu. Akkök Grubu, Akport Limanı`nın daha karlı ve daha verimli çalışması için, denizi doldurarak yıllık 300 bin TEU kapasiteli bir alan oluşturdu. Ancak Maliye Bakanlığı`na bağlı Milli Emlak Genel Müdürlüğü, yeni dolgu alanı için yeni kira istemesi üzerine Akkök Grubu ile Maliye Bürokrasi arasında yeni sorunlar oluştu. Bunun üzerine Tekirdağ Limanı kapatılma kararı alındı.
11:2423 Yıldır Hayalini Kurduğu Eve TOKİ ile Kavuştu10:55Güneysu`dan Afrin Halkına Yardım18:40Rize’nin Seçmen ve Sandık Sayıları Belli Oldu20:04Senoz Vadisi`nde Hes`e `Çed Gerekli Değildir` Kararı Verildi19:54Rize`de İş Makinesi Uçuruma Yuvarlandı 2 Yaralı18:53Rize`de Uyuşturucu Operasyonu23:29 Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinden Deprem Eğitimi00:48Rize Ardeşen`deki Düzköy Köyü Fındıklı`ya Bağlandı15:525 Ayrı Koruma Kurulu Kararı Ayder`i Koruyamadı 12:34 Rize’ de Emniyet Parka Göz Yumuyor18:34Pazar`da Fakülte Camisinin Temeli Atıldı00:13RTEÜ Batı Park Projesinde Dolgu Çalışmaları Başladı00:11Pileki Mağarasına Ulaşan Tarihi Patika Yollar Açılarak Turizme Kazandırılacak17:31 Ardeşen`in Yüzü Başkan Gültekin`le Güldü

 

Tekirdağ Limanının kapatılmasından sonra aynı dönem özelleştirilen Karadeniz Limanlarına gözler çevrildi. Konuyla ilgili gazetemize özel açıklamalar yapan  Riport AŞ şirket ortaklarından  Asım ÇİLLİOĞLU, Özelleştirme, TDİ, Denizcilik Müsteşarlığı ve Maliye farklı uygulamalar nedeniyle ilk özelleşen limanlara yeni kanun ve uygulamalar büyük zorluklar çıkardıklarını belirterek, ilk özelleşen limanların büyük yatırımları yapmaları hatadır Tekirdağ yapmış olduğu hatanın bedeli ödemektedir diye ekledi. Asim ÇİLLİOĞLU İlk Özelleşen Limanlar net satış hasılatında % 25 işletme % 6.5 kılavuzluk payı vermekte olduklarını “Doğu Karadeniz’de  gelirinden yüzde 25 pay vermediği için doğru düzgün tek çalışan Trabzon Limanıdır.

Trabzon limanının bu payı vermemesinin nedeni Rize, Hopa, Giresun ile aynı tarihte Özelleştirilen Trabzon limanının ihalesi tüm şartlar ağır olduğu için talipli çıkmaz ihale iptal edilir. 5 yılda özelleşemeyen Trabzon limanı 5 Yıl sonra çok ağır olan % 25 işletme payı kaldırılarak olumsuzluklar giderilerek işletme bedeli kadar tutan emlak vergisi kaldırılarak  Trabzon Limanı özelleştirilir. Oysa Rize, Hopa, Giresun, Ordu, Sinop, Tekirdağ Limanları önceki çok ağır şartlarda özelleşmişti.

İlk özelleşen Limanlar sonra özelleşen limanlar ile birlikte iskele, barınak ve yeni yapılan iskelelere yüzde 25 net satıştan pay konmamıştır. Bu nedenle Trabzon Limanının dışında Doğu Karadeniz’ deki diğer limanlar yeni yatırımlar yapamadığı için çok düşük kapasitelerle çalışmak zorunda kalmıştır” ve halen düşük kapasitede çalışmaya devam etmektedir.

Asim ÇİLLİOĞLU, “Rize Limanının mendireği ihalesi devlet tarafından inşası iptal edildiği 1998 den bu güne gündeme taşınması ancak iki yıl önce Rize Limanının bu mağduriyetinin Başbakanlımıza yazmış olduğumuz şikayet ile gündeme alınmış Başbakanlık konu hakkında bilgi isteyince o ana kadar uyuyan tüm bürokratlar 14 yıldır devameden sorunun derhal çözmüş oldular. İhale süresinin açıklanması ise Rize milletvekilimiz Hasan Karal’ a nasıp olmuştur. Rize Limanı mendireğinin tamamlanması 14 yıl gecikmiş oldu.

 Riport Rize Liman İşletmesi ile TDİ ve Özelleştirme İdaresi mahkemelik olduk. Mahkeme konumuz ilk yapılan ihale şartlarının tüm taleplerimize rağmen sonra özelleştirilen Limanların şartlarına indirgenmediği için satıştan yüzde 25 paya denizcilik müsteşarlığı da yüzde 6.5 daha pay eklemiştir Bizim gibi özelleştirilen limanlar net satış hasılatından yüzde 31.5 pay vermemektedir” dedi. Bu sistem serbest rekabet etme şansımızı yok etmektedir.

Asim ÇİLLİOĞLU “ İşletme Hakkı devir sözleşmesi ilgili maddelerine limanın daha rantabıl çalışması için değişen günün şartlarında sözleşmenin yenilenebileceği, uyarlana bileceği belirtilmesine rağmen Türkiye Denizcilik İşletmeleri ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yetkilileri şimdiye kadar hiçbir uyarlamaya müsaade etmemiş bu konunun masaya yatırılması veya tartışmaya açılmamıştır.

TDİ ve Ö.İ.B. yetkilileri ihtilaf hallerinde KAMU YARARI adı altında anında icra mekanizmasını işletmeye yada sorunun çözümü için hakem ataması yöntemini seçmektedir Hakem atama yöntemi şimdiye kadar tarafların uyuşması ile hiç çözüme ulaşmamıştır.

ÖİB önceden belirlemiş olduğu ve sürekli atamış olduğu hakem şimdiye kadar hiçbir konuda karşılıklı anlaşamamış mutlaka üçüncü hakem seçmesi ile sorun giderilmiştir.Tekirdağ Limanı, Rize, Hopa, Giresun, Ordu, Sinop Limanlarına aynı yöntem ile ihale olduğu için  Tekirdağ Limanının düştüğü durumu biz ve diğer limanlar önceden ön gördüklerinden üst düzey önemli yatırım yapmamalarından kaynaklanmaktadır.

Bölgedeki limanlara uygulanan % 25 işletme hakkı bedeli kaldırılsın diye tarafımızdan yeniden uyarlama davası açmıştır. Mahkemenin olumlu sonuçlanmaması durumunda mevcut limanların yatırım yaparak bölge ekonomisi, istihdam ve sektöre hizmet etme şansını yakalayacaktır.

Rize, Hopa, Giresun Limanları Trabzon Limanına kıyaslandığında daha düşük kapasitede olmasına rağmen, ödemiş ve ödeyecek oldukları yüzde 25 paylar hesaplandığında Rize, Hopa ve  Giresun Limanları Trabzon Limanından daha pahalıya özelleşmiştir. Trabzon Limanı Özelleştirilme öncesinde TMO’su, Kılavuzluk sistemi, Serbest Bölgesi, Kapalı depoları, rıhtım ve geri beton geri sahaları, rıhtım vinçleri, ekip ve ekipmanları ve Zigana Tüneli ile yatırım gerektirmeyen bölgedeki en donanımlı liman olmasında rağmen diğer limanlara nazaran daha ucuz şartlarda özelleşmiştir” dedi.

İşlevini bitirmiş elindeki tüm limanları satılmış olan TDİ mevcut liman şartlarının günümüze uyarlanmasına katkı sağlayacak sorumluluk ve yetkiye sahip değildir. TDİ limanlar ile arasında doğacak olan her ihtilafı kendi teftiş kurulunda raporlayarak icraya veriyor.

Enflasyon oranındaki yıllık kira artışlarına faiz diyor. Erzurum, Kayseri deniz olmayan yerlerde bile yapılabilen kara yolu ile gelip kara yolu ile giden Antrepo işlemlerine % 25 almak için Limancılık hizmeti söylemektedir. 

TDİ ve Rize limanını hiç kullanmadan başka bir limanda vermiş olduğun hizmetlerde kamu yararı diye % 25 pay istemekteler. Tekirdağ ödemiş olduğu ve ödeyecek olduğu 105 Milyon USD işletme hakkı bedeli ile, On dört yıl sonra TDİ ye devir edecek olduğu ve cirodan TDİ % 30 Denizcilik müsteşarlığına % 6.5 pay ve 14 yıl sonra TDİ bedelsiz terk edecek oldukları 65 Milyon USD yatırım çok sağlıklı planlamadan aldıklarını düşünüyorum.

İşin özeti her aldığı 100 TL nin 36.5 Direk devlete geri verecek olan Tekirdağ limanı amortismanları, işletme ve yatırım giderlerini birde yatırım faizleri düştükten sonra oylesine büyük bir yatırımı devam etmesi imkansız gibi gözükmektedir. Tekirdağ limanı  105 Milyon İşletme ve 65 milyon yatırım ile bir de üstelik % 30 pay ile Tekirdağ iskelesi değil Türkiye nin dünyanın en pahalı limanı olmuş oldu.

Tekirdağ limanı aynı zamanda kira artışlarına faiz diyen TDİ yanlış hesaplaması yüzünden 15 Milyon Fazla bedel ödemeye zorlanıldı. 

 

 

 

 

Bu haber 2359 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Spor
Pazarspor sil baştan!
2017-2018 sezonunu hayal kırıklığıyla geride bırakan Pazarspor’da yönetim geçmiş sezonu masaya yatırdı.
Yorum : 0
Rizespor
Rizespor’da iç operasyon
Yeşil-mavililer, Teknik Direktör İbrahim Üzülmez’in isteğiyle Galip Güzel, Turgut Doğan, Özgür Çek, Petrucci ve kaleci Kaya Tarakçı ile yolları ayırma kararı aldı
Yorum : 0
Rize Haber
23 Yıldır Hayalini Kurduğu Eve TOKİ ile Kavuştu
Rize` de, Hamamderesi mevkiinde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından inşa edilen 171 konut, kura çekimi ile sahiplerini buldu
Yorum : 0
Rize Haber
Güneysu`dan Afrin Halkına Yardım
Rize`nin Güneysu ilçesinde düzenlenen kampanyada toplanan giysi ve çay bölgeye gönderildi.
Yorum : 0
Sağlık
Akademik Kadroyu Aldı Doktor Eşiyle İstifa Edip Gitti
Rize’de yılın doktoru ödülünü alan ve eşiyle beraber akademisyen kadroya geçen Tıbbi Onkoloji Dr. Öğretim Üyesi Serkan Akın ile eşi Dr. Öğretim Üyesi Şafak Akın, istifa ederek Rize’deki görevlerinden ayrıldı.
Yorum : 0
Siyaset
Rize CHP’de Aday İstifası
24 Haziran da yapılacak genel seçimlerde CHP Rize İl teşkilatının istediği adayı Genel merkez kabul etmeyince il başkanı Mesut Rakıcı Genel merkeze istifasını sundu
Yorum : 0
MHP Fener Mahallesinde Partililerle Buluştu 24 Mayıs 2018 Perşembe 18:46:00
Rize Milletvekili Adaylarıyla Buluşuyor 24 Mayıs 2018 Perşembe 18:17:00
Gürcü Çay İşçileri Çay Toplamayı Eğlenceye Dönüştürdü 24 Mayıs 2018 Perşembe 18:15:00
Mhp Milletvekili Adayları Ziyaretlerini Sürdürüyor 24 Mayıs 2018 Perşembe 18:12:00
Çaykur Rizespor’a Karaman’ dan İkinci İcra Şoku 24 Mayıs 2018 Perşembe 18:09:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
Hollanda Seçimlerinde Türklerin Partisi DENK 3 Milletvekili Çıkardı
Hollanda`da yapılan seçimlerde, İşçi Partisi`nden ihraç edilen Türklerin kurduğu DENK partisi, 3 milletvekilliği elde ederek seçimin asıl kazananı oldu. Türkleri ihraç edilen parti ise sandıkta büyük hüsran yaşadı.
Yeni Ford Kuga İle Harekete Geç
Yeni Ford Kuga, gelişmiş teknolojik özellikleri, etkileyici sürüş dinamikleri ve küçük hacimli 1.5 lt dizel motora eşlik eden manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile Türkiye’de satışa sunuluyor.
 -1982 Anayasasına verilen “evet” ile bu günkü “evet” arasında siyah ile beyaz arasındaki fark gibi fark var
-Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Rize şube Başkanlığına seçilen Recep Taylan ilk röportajını gazetemize verdi. Taylan, Rize için ve Rize’nin sorunları için kolektif bir çalışma ile bütün kurumlarla ortaklaşa bir çalışma yapacağını ifade etti.
FOTO GALERİ
İzlenme 3433
İzlenme 8082
İzlenme 5760
İzlenme 6515
VİDEO GALERİ
İzlenme 5389
İzlenme 5614
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu