Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Tekirdağ Limanı kapadı Gözler KARADENİZ Limanlarında
02 Mart 2012 Cuma 11:53:00 / Rize Haber
Milli Emlak Genel Müdürlüğü`nün yüksek kira istemi ve Tekirdağ Liman Başkanlığı`nın limana yanaşan her gemiye ceza yazmasından dolayı Akkök Grubu, Tekirdağ Akport Limanı`nı kapatma kararı aldı. Tekirdağ Limanının kapatılmasından sonra gözler Karadeniz Limanlarına çevrildi.Türkiye Denizcilik İşletmeleri`ne bağlı Tekirdağ Limanı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 1997 yılında Akkök Grup`a kiralandı. Bölgede küçük bir iskele olarak hizmet veren Tekirdağ Limanı Akkök Grubu`na geçtikten sonra 65 milyon dolarlık yatırımla Trakya`nın ana limanı oldu. Akkök Grubu, Akport Limanı`nın daha karlı ve daha verimli çalışması için, denizi doldurarak yıllık 300 bin TEU kapasiteli bir alan oluşturdu. Ancak Maliye Bakanlığı`na bağlı Milli Emlak Genel Müdürlüğü, yeni dolgu alanı için yeni kira istemesi üzerine Akkök Grubu ile Maliye Bürokrasi arasında yeni sorunlar oluştu. Bunun üzerine Tekirdağ Limanı kapatılma kararı alındı.
19:39Vali Çeber, Derepazarı ve İyidere’de İncelemelerde Bulundu12:11Dolmuş Şoförlerinden Rize Belediyesi Önünde Eylem09:42Vekil Ebe ve Hemşireler Kadro İstiyor17:49Rize`de Heyelan ve Kar Yağışı13:55Diyanet İşleri Başkanının Fetö’cü Adil Öksüz İçin Attığı İmza!?.13:38RİPORT Flosuna Doğu Karadeniz’in en Güçlü Römorkör’ü Katıldı 11:59Sevilen Müdür Dua Ve Gözyaşlarıyla Defnedildi11:21Rize’de 10 Kasım Atatürk’ü Anma Törenleri08:30Rize Valisi Kemal Çeber Görevine Başladı10:47Rize’de sürekli denetimler işe yaradı. Hedef % 9514:15FET֒ den hapis cezasına çarptırılan RİZE eski valisine Bir ŞOK Daha.14:21Rize`de Cezaevi Firarisi Yakalandı17:48 Pazar Kaymakamı Terzi`den havalimanı inşaatında inceleme17:05TCG Batıray Denizaltısı Rize Limanına Aborda Oldu

 

Tekirdağ Limanının kapatılmasından sonra aynı dönem özelleştirilen Karadeniz Limanlarına gözler çevrildi. Konuyla ilgili gazetemize özel açıklamalar yapan  Riport AŞ şirket ortaklarından  Asım ÇİLLİOĞLU, Özelleştirme, TDİ, Denizcilik Müsteşarlığı ve Maliye farklı uygulamalar nedeniyle ilk özelleşen limanlara yeni kanun ve uygulamalar büyük zorluklar çıkardıklarını belirterek, ilk özelleşen limanların büyük yatırımları yapmaları hatadır Tekirdağ yapmış olduğu hatanın bedeli ödemektedir diye ekledi. Asim ÇİLLİOĞLU İlk Özelleşen Limanlar net satış hasılatında % 25 işletme % 6.5 kılavuzluk payı vermekte olduklarını “Doğu Karadeniz’de  gelirinden yüzde 25 pay vermediği için doğru düzgün tek çalışan Trabzon Limanıdır.

Trabzon limanının bu payı vermemesinin nedeni Rize, Hopa, Giresun ile aynı tarihte Özelleştirilen Trabzon limanının ihalesi tüm şartlar ağır olduğu için talipli çıkmaz ihale iptal edilir. 5 yılda özelleşemeyen Trabzon limanı 5 Yıl sonra çok ağır olan % 25 işletme payı kaldırılarak olumsuzluklar giderilerek işletme bedeli kadar tutan emlak vergisi kaldırılarak  Trabzon Limanı özelleştirilir. Oysa Rize, Hopa, Giresun, Ordu, Sinop, Tekirdağ Limanları önceki çok ağır şartlarda özelleşmişti.

İlk özelleşen Limanlar sonra özelleşen limanlar ile birlikte iskele, barınak ve yeni yapılan iskelelere yüzde 25 net satıştan pay konmamıştır. Bu nedenle Trabzon Limanının dışında Doğu Karadeniz’ deki diğer limanlar yeni yatırımlar yapamadığı için çok düşük kapasitelerle çalışmak zorunda kalmıştır” ve halen düşük kapasitede çalışmaya devam etmektedir.

Asim ÇİLLİOĞLU, “Rize Limanının mendireği ihalesi devlet tarafından inşası iptal edildiği 1998 den bu güne gündeme taşınması ancak iki yıl önce Rize Limanının bu mağduriyetinin Başbakanlımıza yazmış olduğumuz şikayet ile gündeme alınmış Başbakanlık konu hakkında bilgi isteyince o ana kadar uyuyan tüm bürokratlar 14 yıldır devameden sorunun derhal çözmüş oldular. İhale süresinin açıklanması ise Rize milletvekilimiz Hasan Karal’ a nasıp olmuştur. Rize Limanı mendireğinin tamamlanması 14 yıl gecikmiş oldu.

 Riport Rize Liman İşletmesi ile TDİ ve Özelleştirme İdaresi mahkemelik olduk. Mahkeme konumuz ilk yapılan ihale şartlarının tüm taleplerimize rağmen sonra özelleştirilen Limanların şartlarına indirgenmediği için satıştan yüzde 25 paya denizcilik müsteşarlığı da yüzde 6.5 daha pay eklemiştir Bizim gibi özelleştirilen limanlar net satış hasılatından yüzde 31.5 pay vermemektedir” dedi. Bu sistem serbest rekabet etme şansımızı yok etmektedir.

Asim ÇİLLİOĞLU “ İşletme Hakkı devir sözleşmesi ilgili maddelerine limanın daha rantabıl çalışması için değişen günün şartlarında sözleşmenin yenilenebileceği, uyarlana bileceği belirtilmesine rağmen Türkiye Denizcilik İşletmeleri ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yetkilileri şimdiye kadar hiçbir uyarlamaya müsaade etmemiş bu konunun masaya yatırılması veya tartışmaya açılmamıştır.

TDİ ve Ö.İ.B. yetkilileri ihtilaf hallerinde KAMU YARARI adı altında anında icra mekanizmasını işletmeye yada sorunun çözümü için hakem ataması yöntemini seçmektedir Hakem atama yöntemi şimdiye kadar tarafların uyuşması ile hiç çözüme ulaşmamıştır.

ÖİB önceden belirlemiş olduğu ve sürekli atamış olduğu hakem şimdiye kadar hiçbir konuda karşılıklı anlaşamamış mutlaka üçüncü hakem seçmesi ile sorun giderilmiştir.Tekirdağ Limanı, Rize, Hopa, Giresun, Ordu, Sinop Limanlarına aynı yöntem ile ihale olduğu için  Tekirdağ Limanının düştüğü durumu biz ve diğer limanlar önceden ön gördüklerinden üst düzey önemli yatırım yapmamalarından kaynaklanmaktadır.

Bölgedeki limanlara uygulanan % 25 işletme hakkı bedeli kaldırılsın diye tarafımızdan yeniden uyarlama davası açmıştır. Mahkemenin olumlu sonuçlanmaması durumunda mevcut limanların yatırım yaparak bölge ekonomisi, istihdam ve sektöre hizmet etme şansını yakalayacaktır.

Rize, Hopa, Giresun Limanları Trabzon Limanına kıyaslandığında daha düşük kapasitede olmasına rağmen, ödemiş ve ödeyecek oldukları yüzde 25 paylar hesaplandığında Rize, Hopa ve  Giresun Limanları Trabzon Limanından daha pahalıya özelleşmiştir. Trabzon Limanı Özelleştirilme öncesinde TMO’su, Kılavuzluk sistemi, Serbest Bölgesi, Kapalı depoları, rıhtım ve geri beton geri sahaları, rıhtım vinçleri, ekip ve ekipmanları ve Zigana Tüneli ile yatırım gerektirmeyen bölgedeki en donanımlı liman olmasında rağmen diğer limanlara nazaran daha ucuz şartlarda özelleşmiştir” dedi.

İşlevini bitirmiş elindeki tüm limanları satılmış olan TDİ mevcut liman şartlarının günümüze uyarlanmasına katkı sağlayacak sorumluluk ve yetkiye sahip değildir. TDİ limanlar ile arasında doğacak olan her ihtilafı kendi teftiş kurulunda raporlayarak icraya veriyor.

Enflasyon oranındaki yıllık kira artışlarına faiz diyor. Erzurum, Kayseri deniz olmayan yerlerde bile yapılabilen kara yolu ile gelip kara yolu ile giden Antrepo işlemlerine % 25 almak için Limancılık hizmeti söylemektedir. 

TDİ ve Rize limanını hiç kullanmadan başka bir limanda vermiş olduğun hizmetlerde kamu yararı diye % 25 pay istemekteler. Tekirdağ ödemiş olduğu ve ödeyecek olduğu 105 Milyon USD işletme hakkı bedeli ile, On dört yıl sonra TDİ ye devir edecek olduğu ve cirodan TDİ % 30 Denizcilik müsteşarlığına % 6.5 pay ve 14 yıl sonra TDİ bedelsiz terk edecek oldukları 65 Milyon USD yatırım çok sağlıklı planlamadan aldıklarını düşünüyorum.

İşin özeti her aldığı 100 TL nin 36.5 Direk devlete geri verecek olan Tekirdağ limanı amortismanları, işletme ve yatırım giderlerini birde yatırım faizleri düştükten sonra oylesine büyük bir yatırımı devam etmesi imkansız gibi gözükmektedir. Tekirdağ limanı  105 Milyon İşletme ve 65 milyon yatırım ile bir de üstelik % 30 pay ile Tekirdağ iskelesi değil Türkiye nin dünyanın en pahalı limanı olmuş oldu.

Tekirdağ limanı aynı zamanda kira artışlarına faiz diyen TDİ yanlış hesaplaması yüzünden 15 Milyon Fazla bedel ödemeye zorlanıldı. 

 

 

 

 

Bu haber 2481 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Yeni Bir Sayfa Açacağız
Transferin son günü Kayserispor’ dan kiralanan Fernando Boldrin idman sonrası gazetecilere iddialı açıklamalarda bulundu.
Yorum : 0
Rizespor
`Minik Kalpler Okul-Kulüp` Projesi Yeniden Başladı
Geçtiğimiz yıl 15 Aralık günü Şevket Yardımcı İlk Öğretim okulundan başlatılan ve 56 okul arasından 110 minik öğrencinin lisanslı olarak bünyemize katılmasını sağlayan “Minik Kalpler Okul-Kulüp” bu yılda yeniden hayata geçirilerek İkizdere’den start verdi.
Yorum : 0
Rizespor
Geleceğimiz Aydınlık Olacak
Başkan Kartal, Çaykur Rizespor` un geleceğinin aydınlık olduğunu söyledi
Yorum : 0
Rizespor
Sivas maçıyla Çıkışa Geçeceğiz
Ligde zor günler geçiren ve topladığı 8 puanla son sırada bulunan Çaykur Rizespor’da Teknik Direktör Okan Buruk, gelecekten umutlu olduğunu söyledi.
Yorum : 0
Rize Haber
Vali Çeber, Derepazarı ve İyidere’de İncelemelerde Bulundu
Rize Valisi Kemal Çeber, ilçe ziyaretleri kapsamında Derepazarı ve İyidere İlçesini ziyaret ederek, bir dizi temas ve incelemelerde bulundu.
Yorum : 0
Siyaset
Saadet Rize Gençlik Kolları Yemen`deki Katliama Dur Dedi
Saadet Partisi Rize İl Gençlik Kolları, Tuzcuoğlu Memişağa Parkı`nda zalimlerin ve işbirlikçilerinin zulmüne maruz kalan Yemen`in sesi olmak için bir basın açıklaması yaptılar ve Müslümanları zalimlere karşı birlik olmaya davet ettiler.
Yorum : 0
Namağlup lider Çamlıhemşin`den farklı galibiyet: 8-0 19 Kasım 2018 Pazartesi 14:14:00
Galibiyetten Başka Düşüncemiz Yok 19 Kasım 2018 Pazartesi 12:20:00
Rizespor’ da OHAL İlan Edildi 19 Kasım 2018 Pazartesi 12:18:00
Vedat Attı Kosova Kazandı 19 Kasım 2018 Pazartesi 12:15:00
Sivas Maçıyla yeni Bir Sayfa Açacağız 19 Kasım 2018 Pazartesi 12:13:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Meral Akşener grup toplantısında konuştu  Kaynak Yeniçağ: Meral Akşener grup toplantısında konuştu
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
Karamollaoğlu: Saadet Partisi çaresizliği yok edecek
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin Bursa 7’nci Olağan Kongresi’nde konuştu…
İYİ Parti Mansur Yavaş ile görüşecek  Kaynak Yeniçağ: İYİ Parti Mansur Yavaş ile görüşecek
İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, adı Ankara Büyükşehir Belediye başkanlığı adaylığı iddialarıyla anılan Mansur Yavaş ile görüşeceğini açıkladı.
`Kriz yeme alışkanlığını değiştirdi`  Kaynak Yeniçağ: `Kriz yeme alışkanlığını değiştirdi`
İngiliz Financial Times, Türkiye`de döviz hareketlerinin ardından pahalılaşan hayat koşulları nedeniyle vatandaşın yeme içme alışkanlıklarını değiştirdiğini yazdı.
FOTO GALERİ
İzlenme 3581
İzlenme 8235
İzlenme 5898
İzlenme 6650
VİDEO GALERİ
İzlenme 5524
İzlenme 5742
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu