Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Tekirdağ Limanı kapadı Gözler KARADENİZ Limanlarında
02 Mart 2012 Cuma 11:53:00 / Rize Haber
Milli Emlak Genel Müdürlüğü`nün yüksek kira istemi ve Tekirdağ Liman Başkanlığı`nın limana yanaşan her gemiye ceza yazmasından dolayı Akkök Grubu, Tekirdağ Akport Limanı`nı kapatma kararı aldı. Tekirdağ Limanının kapatılmasından sonra gözler Karadeniz Limanlarına çevrildi.Türkiye Denizcilik İşletmeleri`ne bağlı Tekirdağ Limanı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 1997 yılında Akkök Grup`a kiralandı. Bölgede küçük bir iskele olarak hizmet veren Tekirdağ Limanı Akkök Grubu`na geçtikten sonra 65 milyon dolarlık yatırımla Trakya`nın ana limanı oldu. Akkök Grubu, Akport Limanı`nın daha karlı ve daha verimli çalışması için, denizi doldurarak yıllık 300 bin TEU kapasiteli bir alan oluşturdu. Ancak Maliye Bakanlığı`na bağlı Milli Emlak Genel Müdürlüğü, yeni dolgu alanı için yeni kira istemesi üzerine Akkök Grubu ile Maliye Bürokrasi arasında yeni sorunlar oluştu. Bunun üzerine Tekirdağ Limanı kapatılma kararı alındı.
19:35 Muradiye Asfalt Rekoru Kırdı19:33 TOKİ Salarha` yı keşfediyor!13:25Vali Çeber, İl Özel İdaresinde İncelemelerde Bulundu14:38 MÜSİAD’ da Tecrübe Paylaşım Toplantısı11:50Rize Ziraat odasından Çay üreticilerine Önemli uyarı.12:10Çay Takip Sisteminin Güncellenmesi ve Ricania Simulans İçin Çalıştay Kararı10:35Su Elçileri Eğitim Ve Farkındalık Artırma Teknik Destek Projesi10:31 Uzun`dan Çay Üreticisine Budama Yapın Çağrısı13:50Kazanırsam Çukurlu’ yu Beraber Yöneteceğiz12:03Rize’de Öğrenci Servislerine Sıkı Denetim11:54Rize ve Giresun Karayipler Gibi Olabilir12:31Vali Çeber, İl Halk Kütüphanesinde İncelemelerde Bulundu10:49RTSO ile KOSGEB Arasında Mentörlük Protokolü İmzalandı10:47 Rize TSO’ da KOSGEB Semineri Düzenlendi

 

Tekirdağ Limanının kapatılmasından sonra aynı dönem özelleştirilen Karadeniz Limanlarına gözler çevrildi. Konuyla ilgili gazetemize özel açıklamalar yapan  Riport AŞ şirket ortaklarından  Asım ÇİLLİOĞLU, Özelleştirme, TDİ, Denizcilik Müsteşarlığı ve Maliye farklı uygulamalar nedeniyle ilk özelleşen limanlara yeni kanun ve uygulamalar büyük zorluklar çıkardıklarını belirterek, ilk özelleşen limanların büyük yatırımları yapmaları hatadır Tekirdağ yapmış olduğu hatanın bedeli ödemektedir diye ekledi. Asim ÇİLLİOĞLU İlk Özelleşen Limanlar net satış hasılatında % 25 işletme % 6.5 kılavuzluk payı vermekte olduklarını “Doğu Karadeniz’de  gelirinden yüzde 25 pay vermediği için doğru düzgün tek çalışan Trabzon Limanıdır.

Trabzon limanının bu payı vermemesinin nedeni Rize, Hopa, Giresun ile aynı tarihte Özelleştirilen Trabzon limanının ihalesi tüm şartlar ağır olduğu için talipli çıkmaz ihale iptal edilir. 5 yılda özelleşemeyen Trabzon limanı 5 Yıl sonra çok ağır olan % 25 işletme payı kaldırılarak olumsuzluklar giderilerek işletme bedeli kadar tutan emlak vergisi kaldırılarak  Trabzon Limanı özelleştirilir. Oysa Rize, Hopa, Giresun, Ordu, Sinop, Tekirdağ Limanları önceki çok ağır şartlarda özelleşmişti.

İlk özelleşen Limanlar sonra özelleşen limanlar ile birlikte iskele, barınak ve yeni yapılan iskelelere yüzde 25 net satıştan pay konmamıştır. Bu nedenle Trabzon Limanının dışında Doğu Karadeniz’ deki diğer limanlar yeni yatırımlar yapamadığı için çok düşük kapasitelerle çalışmak zorunda kalmıştır” ve halen düşük kapasitede çalışmaya devam etmektedir.

Asim ÇİLLİOĞLU, “Rize Limanının mendireği ihalesi devlet tarafından inşası iptal edildiği 1998 den bu güne gündeme taşınması ancak iki yıl önce Rize Limanının bu mağduriyetinin Başbakanlımıza yazmış olduğumuz şikayet ile gündeme alınmış Başbakanlık konu hakkında bilgi isteyince o ana kadar uyuyan tüm bürokratlar 14 yıldır devameden sorunun derhal çözmüş oldular. İhale süresinin açıklanması ise Rize milletvekilimiz Hasan Karal’ a nasıp olmuştur. Rize Limanı mendireğinin tamamlanması 14 yıl gecikmiş oldu.

 Riport Rize Liman İşletmesi ile TDİ ve Özelleştirme İdaresi mahkemelik olduk. Mahkeme konumuz ilk yapılan ihale şartlarının tüm taleplerimize rağmen sonra özelleştirilen Limanların şartlarına indirgenmediği için satıştan yüzde 25 paya denizcilik müsteşarlığı da yüzde 6.5 daha pay eklemiştir Bizim gibi özelleştirilen limanlar net satış hasılatından yüzde 31.5 pay vermemektedir” dedi. Bu sistem serbest rekabet etme şansımızı yok etmektedir.

Asim ÇİLLİOĞLU “ İşletme Hakkı devir sözleşmesi ilgili maddelerine limanın daha rantabıl çalışması için değişen günün şartlarında sözleşmenin yenilenebileceği, uyarlana bileceği belirtilmesine rağmen Türkiye Denizcilik İşletmeleri ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yetkilileri şimdiye kadar hiçbir uyarlamaya müsaade etmemiş bu konunun masaya yatırılması veya tartışmaya açılmamıştır.

TDİ ve Ö.İ.B. yetkilileri ihtilaf hallerinde KAMU YARARI adı altında anında icra mekanizmasını işletmeye yada sorunun çözümü için hakem ataması yöntemini seçmektedir Hakem atama yöntemi şimdiye kadar tarafların uyuşması ile hiç çözüme ulaşmamıştır.

ÖİB önceden belirlemiş olduğu ve sürekli atamış olduğu hakem şimdiye kadar hiçbir konuda karşılıklı anlaşamamış mutlaka üçüncü hakem seçmesi ile sorun giderilmiştir.Tekirdağ Limanı, Rize, Hopa, Giresun, Ordu, Sinop Limanlarına aynı yöntem ile ihale olduğu için  Tekirdağ Limanının düştüğü durumu biz ve diğer limanlar önceden ön gördüklerinden üst düzey önemli yatırım yapmamalarından kaynaklanmaktadır.

Bölgedeki limanlara uygulanan % 25 işletme hakkı bedeli kaldırılsın diye tarafımızdan yeniden uyarlama davası açmıştır. Mahkemenin olumlu sonuçlanmaması durumunda mevcut limanların yatırım yaparak bölge ekonomisi, istihdam ve sektöre hizmet etme şansını yakalayacaktır.

Rize, Hopa, Giresun Limanları Trabzon Limanına kıyaslandığında daha düşük kapasitede olmasına rağmen, ödemiş ve ödeyecek oldukları yüzde 25 paylar hesaplandığında Rize, Hopa ve  Giresun Limanları Trabzon Limanından daha pahalıya özelleşmiştir. Trabzon Limanı Özelleştirilme öncesinde TMO’su, Kılavuzluk sistemi, Serbest Bölgesi, Kapalı depoları, rıhtım ve geri beton geri sahaları, rıhtım vinçleri, ekip ve ekipmanları ve Zigana Tüneli ile yatırım gerektirmeyen bölgedeki en donanımlı liman olmasında rağmen diğer limanlara nazaran daha ucuz şartlarda özelleşmiştir” dedi.

İşlevini bitirmiş elindeki tüm limanları satılmış olan TDİ mevcut liman şartlarının günümüze uyarlanmasına katkı sağlayacak sorumluluk ve yetkiye sahip değildir. TDİ limanlar ile arasında doğacak olan her ihtilafı kendi teftiş kurulunda raporlayarak icraya veriyor.

Enflasyon oranındaki yıllık kira artışlarına faiz diyor. Erzurum, Kayseri deniz olmayan yerlerde bile yapılabilen kara yolu ile gelip kara yolu ile giden Antrepo işlemlerine % 25 almak için Limancılık hizmeti söylemektedir. 

TDİ ve Rize limanını hiç kullanmadan başka bir limanda vermiş olduğun hizmetlerde kamu yararı diye % 25 pay istemekteler. Tekirdağ ödemiş olduğu ve ödeyecek olduğu 105 Milyon USD işletme hakkı bedeli ile, On dört yıl sonra TDİ ye devir edecek olduğu ve cirodan TDİ % 30 Denizcilik müsteşarlığına % 6.5 pay ve 14 yıl sonra TDİ bedelsiz terk edecek oldukları 65 Milyon USD yatırım çok sağlıklı planlamadan aldıklarını düşünüyorum.

İşin özeti her aldığı 100 TL nin 36.5 Direk devlete geri verecek olan Tekirdağ limanı amortismanları, işletme ve yatırım giderlerini birde yatırım faizleri düştükten sonra oylesine büyük bir yatırımı devam etmesi imkansız gibi gözükmektedir. Tekirdağ limanı  105 Milyon İşletme ve 65 milyon yatırım ile bir de üstelik % 30 pay ile Tekirdağ iskelesi değil Türkiye nin dünyanın en pahalı limanı olmuş oldu.

Tekirdağ limanı aynı zamanda kira artışlarına faiz diyen TDİ yanlış hesaplaması yüzünden 15 Milyon Fazla bedel ödemeye zorlanıldı. 

 

 

 

 

Bu haber 2532 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Turizm
Rize Kalesi Yeni Yüzüyle Hizmette
Rize Kalesi yapılan restorasyon çalışmalarının ardından yeni yüzüyle vatandaşlara hizmet veriyor. Rize Belediyesi’nin girişimleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleri, İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün takibinde yapılan restorasyon çalışmalarının ardından Rize Kalesi yeni yüzüyle vatandaşlara hizmet veriyor.
Yorum : 0
Rize Haber
Muradiye Asfalt Rekoru Kırdı
Geçtiğimiz aylarda yaşanan sel ve heyelanlarda, dere üzerindeki binalar ve sonrasındaki çalışmalarla gündeme gelen Rize Merkeze bağlı Muradiye Beldesinde, düzenleme ve planlama çalışmaları devam ediyor.
Yorum : 0
Rize Haber
TOKİ Salarha` yı keşfediyor!
Rize kent merkezinde dolgu sahası üzerinde olan mahallelerde başlatılması gündeme gelen `kentsel dönüşüm projesi` çalışmaları ile söz konusu alanlar üzerindeki çeşitli işyeri, ev ve konutların da taşınması gündeme geldi.
Yorum : 0
Eğitim
Vali Çeber Boğazı Geçti!
Rize Valisi Kemal Çeber, Çayeli İlçesinde 158 öğrencinin eğitim gördüğü, Ahmet Hamdi İshakoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde incelemelerde bulundu.
Yorum : 0
Rize Belediyesi
Rize Merkezde Çıkan Yangına İtfaiye Ekiplerimiz Anında Müdahalede Bulundu
Rize merkez Piriçelebi Mahallesi, PTT binası arkasında bir binanın 2. Katında çıkan yangına Rize Belediyesi İtfaiye ekipleri kısa sürede müdahalede bulundu.
Yorum : 0
Rizespor
Kazanma Alışkanlığımızı Sürdürmek İstiyoruz
Çaykur Rizespor ‪Kulüp basın sözcüsü Hasan Yavuz Bakır, Bursaspor maçını kazanarak küme düşme hattından uzaklaşmak istiyoruz" dedi. Spor Toto Süper Lig`in 22. Haftasında yarın Evkur Yeni Malatyaspor’ u konuk edecek Çaykur Rizespor`un kulüp basın sözcüsü Hasan Yavuz Bakır, kazanma alışkanlığını sürdürüp küme düşme hattından uzaklaşmak istediklerini söyledi.
Yorum : 0
Doğupark Projesi Ödüle Layık Görüldü 20 Şubat 2019 Çarşamba 11:22:00
İç Sahada Puan Kaybı Yaşamak İstemiyoruz 20 Şubat 2019 Çarşamba 11:20:00
Vali Çeber, Okul Ziyaretlerine Devam Ediyor 20 Şubat 2019 Çarşamba 11:17:00
Büyük Hedefler için Rize’ ye Geldim 20 Şubat 2019 Çarşamba 11:12:00
İlyas Gör, bu kez bağımsız Aday 20 Şubat 2019 Çarşamba 00:34:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İlçe Yeri Değişecek Olan Yusufeli’nin Nüfusu Azaldı
Kısa adı TÜİK olan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2018 yılı adrese dayalı kayıt sistemi raporlarına göre Yusufeli ilçe merkezi nüfusu 7.233 kişi oldu. Gelecek yıllar içinde su altında kalacak olan ve yapımı devam eden yeni ilçe yerine taşınacak olan Yusufeli’nin nüfusu 2017 nüfus sayısı sonrası açıklanan nüfus olarak 502 kişi olarak azalmış oldu.
Ardeşen GSK, Son Saniyede Kazandı
Ardeşen, Kastamonu Maçı Öncesi Kazanarak Büyük Derbi Öncesi Moral Buldu.
İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek  Kaynak Yeniçağ: İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek
Alacak sigortası şirketi Euler Hermes’in Küresel İflas Raporu’na göre Türkiye’de iflaslar 2019’da yüzde 5 artacak. 2018’de 15 bin 400 olan iflas eden şirket sayısı 2019’da 16 bin 200’e yükselecek.
Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`  Kaynak Yeniçağ: Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`
CHP`nin Ankara adayı Mansur Yavaş, adaylığının kesinleşmesinin ardından yerel seçimlere ve gündeme dair açıklamalarda bulundu. Yavaş, "Biz MHP’de şu anda siyaset yapmayan ülkücüler olarak bir iş birliği yapıyoruz Ankara için" ifadelerini kullandı.
FOTO GALERİ
İzlenme 3656
İzlenme 8326
İzlenme 5968
İzlenme 6732
VİDEO GALERİ
İzlenme 5628
İzlenme 5867
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Pazar Gazetesi - 10 Mart Gazetesi