Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Türkiye`yi bölen anayasaya hayır
29 Nisan 2012 Pazar 17:55:00 / Kültür Sanat
Rize Barosu Başkanı Avukat Ateş Hatinoğlu, Anayasa`daki vatandaşlık tanımının 82 Anayasası`nda olduğu gibi aynen korunması gerektiğine dikkat çekti.
00:38 Rize’nin Entelektüelleri İmza Gününde Bir araya geldi10:59AKAS-DER’den Rize’de 2053 kişi ile Muhteşem bir etkinlik.10:44Mehmet Akif Ersoy Rize`de Hayat Buldu00:37 Şair Hatice Satgun’un “Ayrılık Şımarmasın” İsimli Şiir Kitabı Çıktı13:08Rize Tümsiad’ dan Kültür Tahribatı Konferansı12:59RİZELİ HEMŞEHRİMİZ TAHİR ORHAN TRT HATIRALARINI KİTAPLAŞTIRDI TRT TRT OLALI BÖYLE KİTAP GÖRMEDİK12:58Tiyatro Sanatçısı Yenilmez Rize’ye Geliyor10:58Rizeli Şairin 3. Kitabı Yayımlandı13:12TG Plus Çocuk Tiyatro Grubu Yusufelinde Gösterisini Sundu12:24 Vali Çeber’ den El Sanatları Merkezinde İnceleme15:39Mavi Düşler Şiir Severlerle Buluştu12:21Halk Eğitim Açamadı Ama Büyükçekmece Rizeliler “Armonik” Kursu Açıyor15:18“İyiki Allah ve din günü var! Bu kurala inanırlar mı bilmiyorum”15:15 Rize’de Bir İlk. “Askıda kitap Ücretsiz.”


Rize Barosu tarafından Rize Kültür Merkezi’nde “Yeni Anayasa sürecinde temel ilkelere yaklaşımlar” konulu panel düzenlendi. Panele Rize barosu avukatlarının birçoğunun katılmaması yadırgandı. Rize Barosu Başkanı Avukat Ateş Hatinoğlu, Anayasa’daki vatandaşlık tanımının 82 Anayasası’nda olduğu gibi aynen korunması gerektiğine dikkat çekti.

Türkiye’yi bölen anayasaya hayır

Rize Barosu tarafından Rize Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Yeni Anayasa sürecinde temel ilkelere yaklaşımlar” konulu panelde Araştırmacı Yazar Mehmet Bilgin, İstanbul Barosu genel sekreteri Av. Hüseyin Özbek ve Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Özkul konuşmacı olarak katıldı. Panele Rize barosundan çok az sayıda avukatın yanı sıra, CHP Rize merkez ilçe başkanı Recep Durmuş, İHD Rize temsilcisi Günay Karafazlı, Rize Ziraat Odası başkanı Nevzat Paliç, Türk kamu Sen bağlı bazı sendika temsilcileri, Saadet Partisi Rize il basın danışmanı ve Nabız Gazetesi yazarı Ramazan Bursa, Tabipler odası başkanı Dr.Zelkif Akgül, Rize Şar hastanesi başhekimi Dr. Turgay Hasanoğlu İHD MYK üyesi Gençağa Karafazlı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Panelin açılış konuşmasını Rize barosu başkanı Av.Hatınoğlu yaptı. Hatinoğlu konuşmasında, “Anayasamız bugüne kadar 17 kez değiştirildi. Yeni bir anayasa yapmak mecburiyetindeyiz. Ancak, 17 kez değiştirilmesine rağmen yeni bir Anayasa yapmayı bir türlü beceremedik. Bunun sorgulanması gerekir. Türkiye’deki tüm sıkıntıların ve buhranların nedeni olarak Anayasa gösterilmektedir. Anayasa`da `Türkiye Cumhuriyeti insan haklarına dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir` yazınca Türkiye tam anlamı ile laik, insan haklarına duyarlı ve demokratik bir ülke olmaz. Önemli olan bunu yazmak değil bu kanunun ne kadar uygulanabildiğidir. Nedense her sözümüz millet ile başlar. Ancak bu milletin ismi olan Türk’ü telaffuz etmekten çekiniliyor. Diğer Anayasalar incelendiğinde hiçbir Anayasa`da `vatandaş` denilmez, Alman denir, Fransız denir. Biz yeni Anayasa`da, 82 Anayasası`ndaki vatandaşlık tanımının olduğu gibi aynen korunması gerektiğini savunuyoruz. bazı marjinal grupların bir araya gelmesiyle yapılacak olan bir anayasa asla kabül edemeyiz, hiç bir etnik yapıyı temsil edemeyecek grupların çıkarak Yeni Anayasa’da söz sahibi olmaya çalışmalarını eleştirip, kamuoyu oluşturan bu marjinal gruplara karşı sesimizi yükseltmeliyiz. Siyasi iktidar meydanı boş sanmamalı diyen Hatinoğlu,  “Herkesin anadilini öğrenme ve konuşma hakkı vardır. Ancak anadilde eğitim çok büyük bir tehlikedir. Anadilde eğitim bu milletin bu devletin temellerine dinamit konulmasıdır” diye konuştu.

Devlet dönüşüme uğratılacak

Panelde konuşmacı olarak katılan Av.Hüseyin Özbekkül “ Liberal politikaların Devletin hakim rolünü önemsizleştirerek, vatandaşın rolü sivil toplum hakları adlandırılması ile dönüşüme uğratılarak ülke, millet dışı bir kimlik oluşturulmak istenmektedir. Ülkemizin kendi içerisinde ki hakemlik hakkı uluslar arası devletlere geçiyor. Bugün ülkemizde Kürt meselesi sonrası alevi, suni kavgası yani etnik kökenler karıştırılacak kışkırtılacak ve etnik kavgalar baş gösterecek.Biz Kürtlerle aynı dili konuşuyoruz,ayni türküleri söylüyoruz,bugün Lazca dil talepleri ortaya çıkıyor bütün bu oyunları görmek zorundayız.Türkiye bölünme sürecine doğru gidiyor bu açık bu durumu görmek ve çok uyanık olmak lazım bu ülkenin topraklarını satarken şehitlerimize soruldu mu? Yapılacak olan yeni anayasa anayasasızlaştırma sürecidir” dedi.

On yıl önceki din değişti

Panelin diğer bir konuşmacısı olan araştırmacı yazar Mehmet Bilgin ise  “Bugün Afrika’da Mandela hapisten çıkartıldı o ülkenin başına getirildi ama Afrika halkının açlık ve yoksulluğu bitmedi. O ülkelerin değerli kaynaklarını beyazlar sömürüyor ekonomi ise ellerinde..Bir gün bu ilkeye çağrılan Kemal Derviş bu ülkenin bakanı oldu.Kim getirdi neden getirdi halk bunu bilmiyor.Ekonomik felaketlerden bizi koruyacağı söylenen Derviş ülkeyi ne hale getirdiğini hepimiz gördük ve yaşadık.Derviş geldi değerli madenlerde vergi kaldırıldı,sen ilaçta.sağlıkta,emekte vergiyi kaldırsana.Bugün çeşitli adlar altına Silivri cezaevine paşalar dolduruldu kim kime hesap soruyor,Kenan evrenden Özal’a yaşananları biliyoruz.Bugün enflasyon varsa Marx’ın dediği gibi Ahlakta yok olur.Din bugün  10 yıl önceki din değil,bunlar Allahın cebinden peygamberi çalarlar.Tüm ilişkiler servet,holding ilişkisine dönüştü,hiçbir tarikat diğer tarikatı beğenmiyor,samimi dindar insanlarımız yoksulluk içinde yaşam sürdürüyor” diye konuştu.panelde,Prof.Özkül Devletin rölü,toplum ve bireylerin değişim ve dönüşümü üzerinde ki liberal politikaların etkisi ve sivil toplum örgütlerinin özgürlükler adı altında nasıl  etki altına alındığı ve yönlendirildiği konularında  bilgiler aktardı.
Bu haber 1352 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Başkan Kartal Taraftarlarla Bir araya geldi
Çaykur Rizespor başkanı Hasan Kartal, Yönetim Kurulu yeleri Hasan Yavuz Bakır, Sedat Abanoz, Serkan Karavin, Süleyman Basa, Talha Küçükvar ve Sinan Mete, Evkur Yeni Malatya maçı öncesi Deniz caddesinde taraftarlarla bir araya gelerek, taraftarlara bu güne kadar Çaykur Rizespor’a verdikleri destek için teşekkür ettiler
Yorum : 0
Ekonomi
Sebze Zamanında Satılmazsa Bizi satar
Rize Hal Komisyonu Kooperatifi Başkanı Ahmet Özyürek, “Antalya’ da yaşanan felaketlerin ardından sebze ve meyve fiyatlarının yükseldiğini belirterek, “O bölgede fiyatlar günlük belirlenir ve internet sitelerinden yayımlanır. Meyve ve sebze zamanında satılmazsa çürür” dedi
Yorum : 0
Ekonomi
Bakanlık Gübreye El Atmalıdır
Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, gübre fiyatlarının üreticiyi zor duruma soktuğunu belirterek, “Gübre fiyatlarında mutlaka iyileştirme yapılmalıdır ve bakanlık fiyatlara müdahale etmeli, yüzde 80 oranında ki gübre zammı üreticiyi zor duruma sokacaktır
Yorum : 0
Siyaset
Bekaroğlu’ dan seçim ekonomisi uygulayan Hükümete: “Yaptığınız çok yönlü ahlaksızlık!”
Bekaroğlu, seçim ekonomisi uygulayan Hükümete; “Yaptığınız ahlaksızlık”, TAYAD eylemindeki tacizci polise sahip çıkan İçişleri Bakanı Soylu’ya da “Allah belanı versin” dedi.
Yorum : 0
Eğitim
Rize’de Polis Ekiplerinden 40 Öğrenciye Eğitim
Rize İl Emniyet Müdürlüğü`ne bağlı polis ekipleri tarafınca, il merkezindeki Çay İlkokulu`nda eğitim-öğretim gören öğrencilere eğitim verildi.
Yorum : 0
Rizespor
U14 Bizim çocuklara, Milli Davet!
Çaykur Rizespor akademik takımından 2 oyuncu milli takım seçmeleri şansı kazandı
Yorum : 0
Rizespor basketbol takımından 2 Galibiyet 21 Şubat 2019 Perşembe 11:02:00
Rizespor’ lu Yöneticiler Taraftarlarla beraber 21 Şubat 2019 Perşembe 10:59:00
Rize Kalesi Yeni Yüzüyle Hizmette 20 Şubat 2019 Çarşamba 20:02:00
Muradiye Asfalt Rekoru Kırdı 20 Şubat 2019 Çarşamba 19:35:00
TOKİ Salarha` yı keşfediyor! 20 Şubat 2019 Çarşamba 19:33:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İlçe Yeri Değişecek Olan Yusufeli’nin Nüfusu Azaldı
Kısa adı TÜİK olan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2018 yılı adrese dayalı kayıt sistemi raporlarına göre Yusufeli ilçe merkezi nüfusu 7.233 kişi oldu. Gelecek yıllar içinde su altında kalacak olan ve yapımı devam eden yeni ilçe yerine taşınacak olan Yusufeli’nin nüfusu 2017 nüfus sayısı sonrası açıklanan nüfus olarak 502 kişi olarak azalmış oldu.
Ardeşen GSK, Son Saniyede Kazandı
Ardeşen, Kastamonu Maçı Öncesi Kazanarak Büyük Derbi Öncesi Moral Buldu.
İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek  Kaynak Yeniçağ: İflas eden şirket sayısı 16 bin 200’e yükselecek
Alacak sigortası şirketi Euler Hermes’in Küresel İflas Raporu’na göre Türkiye’de iflaslar 2019’da yüzde 5 artacak. 2018’de 15 bin 400 olan iflas eden şirket sayısı 2019’da 16 bin 200’e yükselecek.
Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`  Kaynak Yeniçağ: Mansur Yavaş: `Ülkücüler olarak Ankara için iş birliği yapıyoruz`
CHP`nin Ankara adayı Mansur Yavaş, adaylığının kesinleşmesinin ardından yerel seçimlere ve gündeme dair açıklamalarda bulundu. Yavaş, "Biz MHP’de şu anda siyaset yapmayan ülkücüler olarak bir iş birliği yapıyoruz Ankara için" ifadelerini kullandı.
FOTO GALERİ
İzlenme 3658
İzlenme 8327
İzlenme 5968
İzlenme 6732
VİDEO GALERİ
İzlenme 5632
İzlenme 5871
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Pazar Gazetesi - 10 Mart Gazetesi