Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Vali Çakır Engellileri Unutmadı
03 Aralık 2012 Pazartesi 09:38:00 / Yaşam
Dünya Özürlüler Günü nedeniyle Rize Valisi Nurullah Çakır, Rize İl Merkez ve İlçelerinde faaliyette bulunan engelliler derneklerinin temsilcilerine verdiği sabah kahvaltısında bir araya geldi.
B. Ali KAVALCI RAMAZAN BAYRAMI BAŞLADI
Okunma : 102
Yorum : 555
23:13 Türk Denizciliğinin Babası İyidere Sarayköylü Ziya Kalkavan10:27 Halk fakirleşirken, belli bir kesim de zenginliklerine zenginlik katıyor23:44Katırcı Ailesinin Acı Günü02:33Rize`de Trafik Kazası 2 Ölü, 2 Yaralı10:50Sanatçı Gökhan Birben Ölümden Döndü18:49Rize`de Trafik Kazası 2 Ölü, 3 Yaralı15:49Rize’de Şiddetli Yağış Hasara Yol Açtı15:50Rize`de 17 Yaşındaki Genç Kendini Vurdu18:12Rize`de Trafik Kazası23:47Rize, Nehir İçin Seferber Oldu00:29Rizeli Şehit Fazlıoğlu Son Yolculuğuna Uğurlandı00:54Osmanlı Geleneklerini Yaşatmaya Çalışıyor20:56Rize`de Dereye Düşen Hamile Karacayı Jandarma Kurtardı19:46Rizeli Milletvekili Metin Külünk`ün Acı Günü


 03 Aralık Dünya Özürlüler Günü nedeniyle Rize Valisi Nurullah Çakır, Rize İl Merkez ve İlçelerinde faaliyette bulunan engelliler derneklerinin temsilcilerine verdiği sabah kahvaltısında bir araya geldi. Kahvaltılı toplantıya İl Sağlık Müdürü Dr.Mustafa Tepe ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Nuri Gezmiş ve engellilerle ilgili eğitim, sağlık tesislerinin yöneticileri katıldı.

14.20121202202958.jpg

Engellilik; doğuştan ya da kaza veya uzun süren bir hastalık sonucunda oluşan bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yeteneklerin kaybı olarak tanımlanmaktadır.  Birleşmiş Milletler toplumun konuya duyarlı olması amacıyla 1992 yılında aldığı bir kararla 3 Aralık’ı Dünya Özürlüler günü olarak ilan etmiştir. 

Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, özel ve kamu kurumları, sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği etkinliklerle toplumun bu konuda daha fazla farkındalığı artırmamız amaçlanmaktadır. Türkiye Engelliler Araştırmasına göre nüfusumuzun %12.29’u engellidir. Ülkemizdeki engellilerin de %26.94’ü 60 ve üzeri yaş grubundadır. Engelli kişilerin iş istihdamları Çalışma ve İş kurumu tarafından yapılmakta olup 50 veya daha fazla işçi çalıştıran kamu sektörü iş yerleri %4 özel sektör iş yerleri %3 oranında engelli işçi çalıştırmakla yükümlüdür.

5378 Sayılı Yasa gereği, Özürlülerin tüketen değil üreten ve bağımsız yaşayabilen insanlar haline gelebilmeleri için onlara yanımızda yer açmamız gerekmektedir.

Rize Valisi Nurullah Çakır’ın da katıldığı ve 17.11.2012 tarihinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin’in imza koyduğu Ulaşabilirlik (UDEP) proje kapsamında RİZE pilot il kapsamına alınmıştır.

Proje sayesinde engellilerin kamu tarafından yoğun kullanılan binalar, sağlık yapıları, eğitim yapıları, ibadethaneler gibi binalar, kaldırımlar, yaya geçitleri, alt ve üst geçitler, toplu taşıma durakları belirlenecektir.

Bu amaçla İlimizde, özel bir zaman ve herhangi bir talep beklenmeksizin özürlülerin yanında olan Valiliğimiz ve ilgili kurum, kuruluşlar 3 Aralık Dünya Özürlüler günü öncesinde çeşitli etkinliklerle bu insanlarımızı topluma kaynaştırma projeleri yürütmektedir.

12.20121202203105.jpg

İlimiz Valisi Nurullah Çakır, 2 Aralık Pazar günü, İlimizdeki tüm Engelli dernek üyeleri, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri, Resmi ve Özel Özürlü Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri, Özel Eğitim Okulları üye, yönetici ve temsili öğrencilerinden oluşan heyetle Yakamoz tesislerinde sabah kahvaltısında bir araya gelerek bu alanda ilimizde yapılan, yapılması planlanan çalışmalar ile yaşanılan sorunlarda çözüm önerilerini tartışarak daha iyiye ulaşılabilmenin yolları aranmıştır.

Rize Valisi Nurullah Çakır, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü öncesi engellisi, eğitimcisi, bakıcısı  alandaki tüm insanlarıyla bir araya geldiği toplantıda “ Engellilerin sürdürülebilir yaşamlarında devletimizin yanında özel sektörümüzün çalışmaları göz ardı edilemez. Devletimiz büyüdükçe bu yapılan hizmetler daha da büyüyecektir. Ebeveynlerin sıkıntılarını azaltmak ve onlara nefes aldırmak için önemli çalışmalarımızdandır. Fiziksel ve sportif aktiviteler yanında, engellilerimizin yaşadığı evlere ulaşım, ziyaretlerimiz, evlerde sağlık hizmetlerimiz devam etmektedir. Eşim Cemile Çakır hanımefendi ile birlikte evlerinde ziyaretlerimiz devam etmektedir. Elimizdeki verilere göre Rize’mizde 6.786 engellimiz bulunmaktadır. 8 Engelli Derneğimiz, 6 Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, 3 Özel Eğitim Merkezi, devlete bağlı Çayeli Özürlü Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, devlet denetiminde Pazar Özel Özürlü Bakım ve Rehberlik Merkezi ile bu alanda nerden nereye gelindiği görülmektedir. 1.426 vatandaşımız bu tesislerden yararlanmaktadır. Yatalak ve bakıma muhtaç engellilerimizden %70 ve üzeri özür oranı olan 3.200 kişinin her birinin evde bakıcısına  ayda 670 TL ödenmektedir. Özür grubu %40 ve üzeri olan 4.655 kişi 2022 sayılı yasadan maaş almaktadır. ÖMSS. İle İlimizde 84 kadro açılmıştır. 2012 yılında Rize İş kurumuna 132 engelli vatandaşımızdan 35’i işe yerleştirilmiştir. Engellilere yalnızca engellerinden dolayı katılarak hizmet veren dernek ve sivil kuruluşlara hiçbir engeli bulunmayan insanlarımızın da katılarak yeni yeni projeler üretmesi ile daha büyük ve yararlı işler yapılacaktır. İlimizde Zehra Usta Eğitim Uygulama Okulunu yapan Usta ailesine, ağabeyi Ömer Hallaç adına İlk ve Orta Öğretim İşitme Engelliler Okulunu yaptıracak olan Özcan Hallaç’a engelsiz ama engellilerle birlikte olan hayırseverlerimize bu alanda örnek olmalarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum, kendileriyle şahsım ve görev yaptığım İl halkı adına gurur duymaktayız” dedi.

11.20121202203149.jpg

Sabah kahvaltısının ardından, Rize Valisi Nurullah Çakır ve eşi Cemile Çakır ile birlikte, evde sağlık hizmeti ve evde bakım ücreti alan, kas hastası Muhammet Ali Türüt,  Uğur Türüt kardeşleri ve Emin Gökbayrak’ı evlerinde ziyaret ettiler.

Rize Valisi Nurullah Çakır ve Eşi Cemile Çakır’ın ziyaretlerinden duyduğu minnettarlığı ve Devletimizin son 10 yıl içerisinde engellilere yönelik yapmış olduğu çalışmaların yanı sıra sağlık konusundaki evde bakım hizmetlerindeki memnuniyeti dile getiren Emin Gökbayrak; “Bizler yaşama arzusu olan insanlarız, bedensel engellerimizin olması bizlerin üretimden geri kaldığımız anlamına gelmez, imkan sağlanması durumunda, engellilerin birçok işin üstesinden gelebileceğini düşünüyorum” dedi.

sd.20121202203307.jpg

Vali Çakır, her iki aileye yaptığı ziyaret esnasında, Uğur Türüt ve Emin Gökbayrak’ın bilgisayar kullanabilme kabiliyetlerinde olduklarını görünce, Halk Eğitim Müdürü Osman Bahri Günal’ı telefonla arayarak, her iki vatandaşımıza da bilgisayar kullanımı konusunda evlerinde eğitim verilmesini ve bu gibi engelli vatandaşlarımıza başka ne gibi kurslar verilebileceği konusunda projeler hazırlamasını istedi.

Vali Çakır, ayrıca 03 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle, bütün engelli vatandaşlarımıza ve yakınlarına sevgi ve selamlarını iletti.

Bu haber 1302 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Siyaset
Vatan Partisi Hemşin`den Seslendi: Hes`lere Geçit Yok
Karadeniz illerinin en büyük sorunlarından biri de HES Projeleri. Uzun yıllardan beri HES`lerle mücadele eden Karadeniz halkı, bir yandan HES projelerini mahkeme kararları ile iptal ettirirken, diğer taraftan HES proje sahipleri çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.
Yorum : 0
Siyaset
Rize’yi fabrikalarla donatmak Saadet’in İşi
Saadet Partisi Rize Milletvekili adayları Av. Muhammet Kaçar, Gülhan Eskiçırak Hafızoğlu ve Burak Uzun halkla buluşma programları vesilesiyle Ardeşenlilerle buluştular.
Yorum : 0
Sağlık
Rize’de Aile Hekimlerine ve ASE`ye ÇPGD Eğitimi
Rize’de, Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı elemanlarına Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme Eğitimi (ÇPGD) verildi.
Yorum : 0
Rizespor
Aatif’ta Gözler Cocu’ da
Çaykur Rizespor, F. Bahçe Teknik Direktörü olan Hollandalı’ dan Aatif konusunda kararını bekliyor
Yorum : 0
Magazin
Her Gün Bu Tehlikeli Yolculuğu Yapmak Zorundalar
Rize`de evlerine ve arazilerine yol gitmeyen mahalle sakinleri her gün tehlikeli bir şekilde ilkel teleferikle yolculuk yapmak zorunda kalıyorlar.
Yorum : 0
Siyaset
Aslında İYİ Parti Hareketi Bir Kadın hareketidir
İYİ Parti Rize Milletvekili Adayı Emekli Yarbay ve Av. Hızır Keskin, İYİ Parti hareketinin bir kadın ve gençlik hareketi olduğunu ifade ederek, “Kadımızı daha çok sosyal hayata, siyasete ve iş dünyasına sokmak için bu hareket başladı” dedi
Yorum : 0
Deniz Yuvaya Dönecek mi? 21 Haziran 2018 Perşembe 11:53:00
Budama Paralarına Ne oldu 21 Haziran 2018 Perşembe 11:39:00
Rize Artık “Tamam” Diyor 21 Haziran 2018 Perşembe 01:54:00
ÇAYKUR, İlk 2 Gün Ne Kadar Çay Aldı? 21 Haziran 2018 Perşembe 01:40:00
Bize Çamur Atanlar Önce Aynaya Bakmalıdır 20 Haziran 2018 Çarşamba 01:46:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
Hollanda Seçimlerinde Türklerin Partisi DENK 3 Milletvekili Çıkardı
Hollanda`da yapılan seçimlerde, İşçi Partisi`nden ihraç edilen Türklerin kurduğu DENK partisi, 3 milletvekilliği elde ederek seçimin asıl kazananı oldu. Türkleri ihraç edilen parti ise sandıkta büyük hüsran yaşadı.
Yeni Ford Kuga İle Harekete Geç
Yeni Ford Kuga, gelişmiş teknolojik özellikleri, etkileyici sürüş dinamikleri ve küçük hacimli 1.5 lt dizel motora eşlik eden manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile Türkiye’de satışa sunuluyor.
 -1982 Anayasasına verilen “evet” ile bu günkü “evet” arasında siyah ile beyaz arasındaki fark gibi fark var
-Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Rize şube Başkanlığına seçilen Recep Taylan ilk röportajını gazetemize verdi. Taylan, Rize için ve Rize’nin sorunları için kolektif bir çalışma ile bütün kurumlarla ortaklaşa bir çalışma yapacağını ifade etti.
FOTO GALERİ
İzlenme 3464
İzlenme 8103
İzlenme 5782
İzlenme 6534
VİDEO GALERİ
İzlenme 5414
İzlenme 5639
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu