Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Yazarın İmza Gününe Annesi Gelecek
17 Ekim 2014 Cuma 22:49:00 / Kültür Sanat
Bir çay işçisinin oğlu çaydaki sorunları kaleme alınca ortaya çıplak gerçekler çıktı.
23:12 Bir Destandır Çanakkale10:59 O ÇOCUKLUĞUMUN YILDIZIYDI HASAN YAZICI UNUTMAK OLMAZ10:10Çanakkale Şehitleri Anısına 18 kilometre koştular22:12 Ardeşen`e Değer Katanlar Ödül Gecesi16:58İstiiklal Marşının Kabili ve M.Akif Ersoy Anma Günü19:18 İskeçe Müftüsü ve Müftü Yardımcısı RTEܒ de Panele Katıldı21:26 AKAS-DER 12 Mart günü İşaret diliyle İstiklal Marşı`nı okuyacaklar21:17 Çay’a Güfte Beste Birincisi Şair Şaşma’ ın Başarıları Göz Kamaştırıyor00:38 Rize’nin Entelektüelleri İmza Gününde Bir araya geldi10:59AKAS-DER’den Rize’de 2053 kişi ile Muhteşem bir etkinlik.10:44Mehmet Akif Ersoy Rize`de Hayat Buldu00:37 Şair Hatice Satgun’un “Ayrılık Şımarmasın” İsimli Şiir Kitabı Çıktı13:08Rize Tümsiad’ dan Kültür Tahribatı Konferansı12:59RİZELİ HEMŞEHRİMİZ TAHİR ORHAN TRT HATIRALARINI KİTAPLAŞTIRDI TRT TRT OLALI BÖYLE KİTAP GÖRMEDİK


 

Çaylar Şirketten kitabının yazarı Av. Remzi Kazmaz, Gezi Olayları`nın yıldönümündeİstanbul`daki yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle iptal ettiği imza gününü bugünAvcılar`da düzenliyor. İmza gününe kitabını ithaf ettiği çay emekçisi annesi Meryem Kazmaz ile Karadeniz`in emekçi kadınları da katılacak.

Sanat, spor, siyaset ve hukuk adamı Remzi Kazmaz`ın, çayın Anadolu`daki 91 yıllık bilinmeyen hikayesini anlattığı `Çaylar Şirketten` isimli kitabının imza gününe CHPİstanbul Milletvekili Mahmut TanalAvcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli ileHürriyet Gazetesi Yazarı Yalçın Bayer de katılacak.

TBMM`de bekleyen Çay Kanunu`yla ilgili önemli bilgilerin yer aldığı belgesel kitabın imza gününde, Kazmaz`ın yönettiği ünlü belgesel film "Vatandaş Mustafa"nın gösterimi de yapılacak.

SAHİ NELER OLUYOR ÇAY SEKTÖRÜNDE?

Yıllardır konuşulan ama bir türlü sorunların bitmediği çay sektörü neden bu durumda hala çay üreticisi alın terinin karşılığını alamıyor. Çay fabrikalarında çalışan işçilerin birçok sosyal ve ekonomik sorunu yıllardır çözülemedi. İşte bütün bu gerçekleri bir çay işçisinin oğlu Av. Remzi Kazmaz kaleme alarak yazdığı "Çaylar Şirketten" isimli kitabında anlatıyor.

Çayın ülkeye geldiği günden bugüne kadar defalarca Çaykur`la ilgili kanun, yönetmelik yazıldı çizildi ama hiçbiri çare olmadı çayın geleceğine hiçbir yasa derman olmadı üreticinin işçinin çay emekçisinin acı sorunlarına.

Bu günlerde Mecliste yine çayın sorunları konuşuluyor.

Bölge insanının tek geçim kaynağı olan çayın, mütemadiyen hem damak tadı kaçıyor hem de ekonomik getirisi düşüyor. 1984`te 3092 sayılı yasa ile çay üretiminin özel sektöre açılmasından itibaren, özel sektör bekleneni verememiş ve üreticinin mağduriyeti her geçen gün artmıştır. Zira, günlük kapasiteleri toplamda 200.000 tonu bulmuş 357 fabrikanın birçoğu; teknoloji entegrasyonu ve markalaşmada yetersiz kalmış, global pazarlarda rekabet edememiş ve çay pazarının doygunluk noktası aşıldığından büyük oranda kepenk indirmiştir. Üretime devam edenler de nerede ise merdiven altı sayılabilecek üretim teknikleri kullanmaktadır. En büyük mağduriyet ise ödeme zincirinin son halkası olan müstahsilde yaşanmaktadır.

Halihazırda ileri otomasyon teknikleri ile faaliyet gösterebilen, özel sektöre de önderlik edebilecek projeler geliştiren, ulusal pazarın %70`ine hakim, bölge insanımızın yegane dayanağı Çaykur`un bu yapısı da tehlike altındadır. 1973`te Rize`de özerk ve sorumluluğu sermayesi ile sınırlı bir İktisadi Devlet Kuruluşu olarak faaliyetlerine başlayan kurum, 1982`de Kamu İktisadi Kuruluş kapsamına dahil edilmiş, 1994`te ise KİK kapsamından çıkartılarak İktisadi Devlet Teşekkülleri arasına alınmıştır. Başarısızlığı için günah keçisi arayan özel sektöre destek verilebilmesi adına gerçekleştirilen bu değişiklik ise yine üreticinin ve müstahsilin mağduriyetini arttırmaktan öteye geçememiştir. Son dönemde bir üst kurul tarafından yönetilen borsa kurulması fikri, müstahsilin son kalesini de düşürecek yeni bir günah keçisi saldırısından fazlası değildir.

Bu saldırının komutanı kim? Çaykur`un devreden çıkması ile günlük 200.000 ton kuru çay pazarının yönetimini kim devralacak ve hangi siyasi/ekonomik rantların peşinde? Özel sektörün başaramadığı markalaşmanın teşviki için yabancı çayın ithalatını mümkün kılmak, çay üreticilerine karşı yabancı asker ithal etmek ile eşdeğer değil mi? Mevcut kaçak çay sorunu ile bu yüzden mi mücadele edilmiyor?

Ayrıca;

- Mağdur olan üretici kısa vadede güçlenebilmek adına kimyasal ve hatalı gübreleme gerçekleştiriyor.

- Miras hukuku ve mülkiyet hukuku bu hali ile çay tarımı yapılan taşınmazların toprak bütünlüğünü tehdit ediyor.

- Taslak yasada, üreticiden, müstahsilden ve alım yerlerinden alınan ruhsat harçları, onları, komutanlara sürekli borçlu kılmak için mi?

Çayın sorunlarını kamuoyuyla tartışmadan, hiçbir Sivil Toplum Kuruluşu veya kanun kuruluşundan görüş alınmadan, sanayicilerle ve meslek odaları temsilcileriyle toplantı yapılmadan, üretici müstahsil ve çay işçilerinin sorunlarını dinlemeden hazırlanan ve sektörün tüm paydaşlarının aleyhine olan bu yasa taslağı mevcut hali ile TBMM`de kabul edilirse AYM tarafından iptal edilmeyecek mi?

Çay üretimindeki paydaşların sorunlarını ve çözüm önerilerini, çayın tarihsel gelişimine de atıfta bulunarak kaleme aldığı "Çaylar Şirketten" kitabının imza gününde; Avukat Remzi Kazmaz, siz değerli okurları ve dostları ile "Çay Kanunu" üzerine fikir alışverişi yapmaktan mutluluk duyacak.

Bu haber 1262 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Spor
Vali Çeber, Şampiyon Sporcuları Makamında Ağırladı
Rize Valisi Kemal Çeber, uluslararası şampiyonalarda madalya kazanarak Rize’ye dönen milli sporcuları makamında kabul etti.
Yorum : 0
Rize Haber
Rize’de Kütüphaneler Haftası Dolayısıyla Bir Program Düzenlendi
Kütüphaneler Haftası dolayısıyla Rize İl Halk Kütüphanesinde bir program düzenlendi.
Yorum : 0
Rize Belediyesi
Başkan Kasap, Veda Ziyaretlerine Devam Ediyor
31 Mart Yerel Seçimlerden sonra görevini yeni yönetime devir edecek olan Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, veda ziyaretlerine başladı.
Yorum : 0
Kültür Sanat
Bir Destandır Çanakkale
18 Mart Çanakkale Zaferi 104. Yılında, Eğitim-Bir-Sen İstanbul 8 No’lu Şube Tarafından Yıldız Teknik Üniversitesinde Düzenlenen Programla Anıldı.
Yorum : 0
Rizespor
Çaykur Rizespor Taraftarlar Derneğimize Büyük İlgi Var.
Mardin Kızıltepe Çaykur Rizespor Taraftarlar Derneğinin tanıtım ziyaretleri ve dernek merkezine hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor.
Yorum : 0
Rizespor
Bizde satılacak Oyuncu Yok!
Yaptığı transferlerle ikinci yarı süper ligde fırtına gibi esen Çaykur Rizespor’ da yıldızı parlayan Vedat Muriç, Gökhan Akkan ve Brain Samudio’ ya teklif yağıyor. Vedat Meriç’i bazı İtalyan kulüplerinin yan ısıra Fenerbahçe’ nin istediği, Gökhan Akkan’ ı Beşiktaş Brain Samudio’ yu da bazı Katar kulüplerinin istediği kaydedildi
Yorum : 0
Akyüz`den Rize`ye Modern Bir Terminal Sözü ! 24 Mart 2019 Pazar 22:58:00
Trump’ un İfadeleri kabul Edilemez 24 Mart 2019 Pazar 22:48:00
AK Parti Çayeli İlçe Başkanı Karahan yaşanan polemikleri değerlendirdi 24 Mart 2019 Pazar 10:36:00
Bu Takımda Büyük Bir Işık Var 24 Mart 2019 Pazar 10:33:00
Antalya Kampı verimli geçiyor 24 Mart 2019 Pazar 10:31:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Fatih Erbakan Rize`den Uyardı: Ekonomik Beka İşgal Altında, İflas Etti
Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, Rize’de hükümetin ekonomik ve dış politikasını eleştirdi, ülkenin ekonomi bekasının tehdit altında olduğunu ifade ederek, ekonomik iflas ve çöküşle karşı karşıya kalındığını savundu
 İYİ Parti Güneysu’ da İddialı çalışıyor
İyi Parti Güneysu ilçe teşkilatı 31 Martta yapılacak yerel seçimler öncesi çalışmalarını hızlandırdı. İYİ Parti İl başkanı Av. Ayşegül Akyıldız, İl yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı esnaf ziyareti öncesi ilçe başkanlığında toplandı
Ak Parti Fındıklı Belediye Başkan Adayı Zorlu Projelerini Anlattı
AK Parti Fındıklı Belediye Başkan Adayı Mustafa Kasım Zorlu katıldığı canlı yayın programında seçim sürecini ve projelerinin bir kısmını anlattı.
Rize Benim Kara Sevdamdır
AK Parti Rize Belediye Başkan Adayı... Rize’ de 7’den 70’e herkesin çok sevdiği bir isim. Metin ile siyasî yaşamından Rize’nin sorunlarını, projelerini ve yerel seçim çalışmalarını konuştuk. 2 aydır saha çalışmalarını dur durak demeden yoğun bir şekilde sürdüren Metin, Rize’nin sorunlarını iyi biliyor. Bununla da farklı bir anlayışla halkın karşısına çıkıyor.
FOTO GALERİ
İzlenme 3681
İzlenme 8356
İzlenme 5987
İzlenme 6758
VİDEO GALERİ
İzlenme 5717
İzlenme 5956
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Pazar Gazetesi - 10 Mart Gazetesi