Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Yazarın İmza Gününe Annesi Gelecek
17 Ekim 2014 Cuma 22:49:00 / Kültür Sanat
Bir çay işçisinin oğlu çaydaki sorunları kaleme alınca ortaya çıplak gerçekler çıktı.
Alihan TELATAR İşimiz çok zor
Okunma : 131
Yorum : 555
18:53 “Cevherden Öteye” Belgeselinin nin Galası Yapıldı02:53 Bir Başarı Öyküsü02:27Şaban Şimşek “Külliye 53” İsimli Kitabın İmza Gününe Katıldı12:40Rize’de ’Pepeçura’ Zamanı23:07 Çayeli Bakır’ın hikâyesi belgesel oldu09:28 Şimşek “Külliye” Kitabını Tanıtacak00:39Rize`de Çayın Serüveni için Atölye çalışması09:29Demircan “Aron Festivali” İçin Rize’ye Geliyor11:11ROMED’DEN Yıl Sonu Sergisi09:08İpsiz Recep Efsanesi Rize BİLSEM’le Etwinning’de18:50Çay Film Festivali Kısa Film Yarışması Başvuru Süreci Başladı10:25Yusufeli’nde Yöresel Kilim Dokuma Atölyesi16:48Rize`de `Çay Tadım Yarışması` Düzenlendi23:57Ankara`da Rize El Sanatları Festivali Başladı


 

Çaylar Şirketten kitabının yazarı Av. Remzi Kazmaz, Gezi Olayları`nın yıldönümündeİstanbul`daki yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle iptal ettiği imza gününü bugünAvcılar`da düzenliyor. İmza gününe kitabını ithaf ettiği çay emekçisi annesi Meryem Kazmaz ile Karadeniz`in emekçi kadınları da katılacak.

Sanat, spor, siyaset ve hukuk adamı Remzi Kazmaz`ın, çayın Anadolu`daki 91 yıllık bilinmeyen hikayesini anlattığı `Çaylar Şirketten` isimli kitabının imza gününe CHPİstanbul Milletvekili Mahmut TanalAvcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli ileHürriyet Gazetesi Yazarı Yalçın Bayer de katılacak.

TBMM`de bekleyen Çay Kanunu`yla ilgili önemli bilgilerin yer aldığı belgesel kitabın imza gününde, Kazmaz`ın yönettiği ünlü belgesel film "Vatandaş Mustafa"nın gösterimi de yapılacak.

SAHİ NELER OLUYOR ÇAY SEKTÖRÜNDE?

Yıllardır konuşulan ama bir türlü sorunların bitmediği çay sektörü neden bu durumda hala çay üreticisi alın terinin karşılığını alamıyor. Çay fabrikalarında çalışan işçilerin birçok sosyal ve ekonomik sorunu yıllardır çözülemedi. İşte bütün bu gerçekleri bir çay işçisinin oğlu Av. Remzi Kazmaz kaleme alarak yazdığı "Çaylar Şirketten" isimli kitabında anlatıyor.

Çayın ülkeye geldiği günden bugüne kadar defalarca Çaykur`la ilgili kanun, yönetmelik yazıldı çizildi ama hiçbiri çare olmadı çayın geleceğine hiçbir yasa derman olmadı üreticinin işçinin çay emekçisinin acı sorunlarına.

Bu günlerde Mecliste yine çayın sorunları konuşuluyor.

Bölge insanının tek geçim kaynağı olan çayın, mütemadiyen hem damak tadı kaçıyor hem de ekonomik getirisi düşüyor. 1984`te 3092 sayılı yasa ile çay üretiminin özel sektöre açılmasından itibaren, özel sektör bekleneni verememiş ve üreticinin mağduriyeti her geçen gün artmıştır. Zira, günlük kapasiteleri toplamda 200.000 tonu bulmuş 357 fabrikanın birçoğu; teknoloji entegrasyonu ve markalaşmada yetersiz kalmış, global pazarlarda rekabet edememiş ve çay pazarının doygunluk noktası aşıldığından büyük oranda kepenk indirmiştir. Üretime devam edenler de nerede ise merdiven altı sayılabilecek üretim teknikleri kullanmaktadır. En büyük mağduriyet ise ödeme zincirinin son halkası olan müstahsilde yaşanmaktadır.

Halihazırda ileri otomasyon teknikleri ile faaliyet gösterebilen, özel sektöre de önderlik edebilecek projeler geliştiren, ulusal pazarın %70`ine hakim, bölge insanımızın yegane dayanağı Çaykur`un bu yapısı da tehlike altındadır. 1973`te Rize`de özerk ve sorumluluğu sermayesi ile sınırlı bir İktisadi Devlet Kuruluşu olarak faaliyetlerine başlayan kurum, 1982`de Kamu İktisadi Kuruluş kapsamına dahil edilmiş, 1994`te ise KİK kapsamından çıkartılarak İktisadi Devlet Teşekkülleri arasına alınmıştır. Başarısızlığı için günah keçisi arayan özel sektöre destek verilebilmesi adına gerçekleştirilen bu değişiklik ise yine üreticinin ve müstahsilin mağduriyetini arttırmaktan öteye geçememiştir. Son dönemde bir üst kurul tarafından yönetilen borsa kurulması fikri, müstahsilin son kalesini de düşürecek yeni bir günah keçisi saldırısından fazlası değildir.

Bu saldırının komutanı kim? Çaykur`un devreden çıkması ile günlük 200.000 ton kuru çay pazarının yönetimini kim devralacak ve hangi siyasi/ekonomik rantların peşinde? Özel sektörün başaramadığı markalaşmanın teşviki için yabancı çayın ithalatını mümkün kılmak, çay üreticilerine karşı yabancı asker ithal etmek ile eşdeğer değil mi? Mevcut kaçak çay sorunu ile bu yüzden mi mücadele edilmiyor?

Ayrıca;

- Mağdur olan üretici kısa vadede güçlenebilmek adına kimyasal ve hatalı gübreleme gerçekleştiriyor.

- Miras hukuku ve mülkiyet hukuku bu hali ile çay tarımı yapılan taşınmazların toprak bütünlüğünü tehdit ediyor.

- Taslak yasada, üreticiden, müstahsilden ve alım yerlerinden alınan ruhsat harçları, onları, komutanlara sürekli borçlu kılmak için mi?

Çayın sorunlarını kamuoyuyla tartışmadan, hiçbir Sivil Toplum Kuruluşu veya kanun kuruluşundan görüş alınmadan, sanayicilerle ve meslek odaları temsilcileriyle toplantı yapılmadan, üretici müstahsil ve çay işçilerinin sorunlarını dinlemeden hazırlanan ve sektörün tüm paydaşlarının aleyhine olan bu yasa taslağı mevcut hali ile TBMM`de kabul edilirse AYM tarafından iptal edilmeyecek mi?

Çay üretimindeki paydaşların sorunlarını ve çözüm önerilerini, çayın tarihsel gelişimine de atıfta bulunarak kaleme aldığı "Çaylar Şirketten" kitabının imza gününde; Avukat Remzi Kazmaz, siz değerli okurları ve dostları ile "Çay Kanunu" üzerine fikir alışverişi yapmaktan mutluluk duyacak.

Bu haber 1177 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Rizespor
Rizespor Eski Başkanlıda Şair etti
Süper ligde henüz galibiyet alamayan Çaykur Rizespor eski başkanı da şair etti
Yorum : 0
Rize Haber
Türkiye Diyanet Vakfı Rize de Farklı
Ülkemizde ve yedi kıtada insanlığın hizmetinde bir vakıf olan Türkiye Diyanet Vakfı’na halkımızın teveccühü her geçen gün artarak devam ediyor.
Yorum : 0
Rizespor
Benim Kitabımda Başarısızlık Yok
Uzun görüşmeler sonunda Rizespor’ un başına gelen Teknik Direktör Okan Buruk, idman öncesi iddialı açıklamalar yaptı.
Yorum : 0
Rizespor
Karanlık Sayfadan Aydınlığa Geçeceğız
Ligde iç acıcı durumda olmadıklarını ifade eden Başkan Hasan kartal, Okan Buruk ile başarıyı yakalayacaklarını ifade etti
Yorum : 0
Rizespor
Yeni Bir Sayfa Açacağız
Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Çaykur Rizespor`un Takım Kaptanlarından Robin Yalçın, üst üste şansız puanlar kaybettiklerini ifade ederek, “ Takımın başına yeni gelen Okan Buruk Hoca ile yeni bir sayfa açacağız” dedi
Yorum : 0
Spor
Rize Derbisinde Birer Puan
Bal ligi üçüncü gurupta mücadele eden Kendirli spor ile Çayeli spor Derepazarı stadında karşılaştılar,.
Yorum : 0
Ardeşen GSK Deplasmanda Kazandı 23 Eylül 2018 Pazar 17:09:00
Rize Deplasmanda Kazandı 2-1 23 Eylül 2018 Pazar 16:59:00
Cumhurbaşkanlığı tarafından Rize`de aşure dağıtıldı 23 Eylül 2018 Pazar 16:37:00
`KodlaRize` ekibi Teknofest İstanbul Festivalinde 23 Eylül 2018 Pazar 16:35:00
Çaykur Rizespor U19 galibiyete hasret kaldı 23 Eylül 2018 Pazar 16:32:00
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Baküde Nuru Paşanın büstü açıldı
15 Eylül Bakünün taşnak bolşevik işkalinden kurtarılmasının 100. yıldönümü gününde Azerbaycanda ilk defa olarak Borçalı Cemiyetinin ofisinde cemiyetin teşebbüsüyle Bakü`nün fatehi Nuru Paşa Killigilin büstü açılmıştır.
 Stratejik Denklem
Stratejik Denklem Dünya, birinci ve ikinci dünya savaşı öncesindeki gibi yeni ekonomik ve askeri dengeler ve denklemler oluşumuna doğru hızla yol almaktadır. BRICS Zirvesi bu bakımdan oldukça onemlidir.
Strateji Derneği Başkanı  Şener MENGENE `den Basına Kutlama
STRATEJİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI , “ZAMAN MEFHUMU OLMAKSIZIN ÇALIŞAN BASIN MENSUPLARIMIZIN BASIN BAYRAMINI KUTLUYORUM”
 Çaykur` un Atölyeden 46 Fabrikaya Uzanan Üretim Yolculuğu
ÇAYKUR, ilk çay fabrikası olan Merkez Çay Fabrikası`nın kurulduğu 1947`den bugüne geçen süreçte fabrika sayısını 46`ya çıkardı
FOTO GALERİ
İzlenme 3522
İzlenme 8186
İzlenme 5846
İzlenme 6602
VİDEO GALERİ
İzlenme 5471
İzlenme 5691
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu