B. Ali KAVALCI / TÜM YAZARLAR

KUYRUKLU YALAN DEĞİL, KUYRUKLU YILDIZ
03 Şubat 2016 Çarşamba 18:28:17
Kuyruklu yıldızlar, "kirli kartopu" ya da "buzlu çamur topu" olarak anılırlar. İsimlerinde yer almasına rağmen yıldız değildirler, buz (su ve donmuş gazlar) ve (bir nedenle Güneş Sistemi`nin oluşumu sırasında gezegenlerde yoğunlaşamamış) kozmik toz karışımından oluşurlar.
MÜMSAD’A CEVAP YAZIM
02 Şubat 2016 Salı 20:50:32
12 Ağustos 2015 Tarihinde, Bölgemizde yayın yapan çok sayıda yerel gazete ve haber sitelerinde, “KANSER HASTALIKLARINA DİKKAT! “ başlıklı bir köşe yazısı yazmıştım. Yazımın içeriğinde kansere neden olan ve hepimizin günlük hayatımızda vaz geçemediğimiz ürünlerin zararlarını açıklayan bilgileri, geçen yıl rahmetlik olan, İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hocalarından, Prof. Dr. Ahmet Aydın beyin kamuoyuna yapmış olduğu açıklamaları kaynak göstermiştim.
MÜSLÜMAN ASTRONOM VE MATEMATİKÇİ HARRANLI BETTANİ
29 Ocak 2016 Cuma 01:47:48
Harranlı Bettani, Arap astronom, astrolog ve matematikçidir. Urfa ilimizin bir ilçesi olan Harran`da doğmuştur. Lakabı olan es-Sabi`dir fakat onun tam künyesi, bizi onun Müslüman olduğu sonucuna götürür. Harranlı Battani`nin astronomideki en çok bilinen başarılarından biri, Güneş Yılını 365 gün, 5 saat, 46 dakika ve 24 saniye olarak ölçmüş olmasıdır.
MÜSLÜMAN İLİM VE BİLİM ADAMLARI
20 Ocak 2016 Çarşamba 01:18:29
Akşemseddin haz­ret­le­ri, Pas­te­ur’den 400 se­ne ön­ce mik­ro­bu bul­du. Ali Kuş­çu, bü­yük ast­ro­no­mi âli­mi, ilk defa Ay’ın şe­kil­le­ri­ni an­la­tan ki­tap yaz­dı. Ebul Vefa Hz. tri­go­no­met­ri­de tan­jant, ko­tan­jant, se­kant, ko­se­kan­tı bu­lan âlim­dir­. Bi­ru­nî, ilk defa, dün­ya­nın dön­dü­ğü­nü is­pat et­miş­tir.
ÇAYKUR’DA 2015’DEN 2016’YA HAZIRLIK
14 Ocak 2016 Perşembe 15:06:47
Çaykur’un bölgede var olan tüm fabrikaların da, 2016 yılı yaş kampanyası hazırlıkları geçen 2015 yılının son aylarında başlatılmıştı. Bu hazırlıkların, bakım, onarım, imalat, makine, elektrik, mekanik, teknik, teknolojik, depolama, saha, çevre vs. gibi aklınıza gelebilecek bütün birim ve alanlarda belli plan ve program dâhilinde, bakımları yapılıyor, onarılıyor ve ya yenileri devreye sökülüyor.
ŞİMDİ SIRA GELDİ RİZE-ARTVİN HAVALİMANINDA
13 Ocak 2016 Çarşamba 23:54:18
Ülkemizin ve Rize’miniz maddi rakam ve çift tüplü uzunluk kilometresi olarak en büyük ve en uzun dünyada ikinci, Türkiye’de ise ilk defa yapılmış olacak olan, Ovit tünelinden sonra, Rize’mizin en önemli ikinci projesi olacak olan, Rize-Artvin Havalimanı etüt projesi çalışmaları tam gaz devam ediyor.
YETİM KIZIN HİKÂYESİ
10 Ocak 2016 Pazar 23:47:46
Ha­cı Bilal efendi, Erzurum’da yılların ma­ni­fa­tu­ra­cı­sı­dır. Bir gün 3 adam ge­lir ma­ğa­za­sı­na. Bi­ri eği­lip ku­la­ğı­na der ki: “Ha­cım, ma­hal­le­miz­de 2 ye­ti­mi ev­len­di­ri­yo­ruz. Dü­ğün mas­ra­fı­nı, ma­hal­le­li ya­pa­cak, kumaşları da, siz­den alsak.” Manifaturacı Hacı Bilal, “Haftaya evlenecek kızla birlikte gelin”! der.
BATILILARIN İSLAMİYET’E YÖNELİK DÜŞÜNCELERİ
30 Aralık 2015 Çarşamba 09:52:45
Uzun yıllar Türkiye Gazetesinde, Dış politika yazarlığı ve on yılı aşkında, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanlığı yapan, bugün bir hayli yaşı olan ( Allah uzun ömürler versin) gönül insanı, Avukat, Emekli Albay Mustafa Necati Özfatura abimizi, İstanbul’da ofisinde ziyaretimde bana, Batılıların İslam dinimize bakışı konusundaki bir makaleyi anlattıktan sonra nüshasını vermişti. Şimdi o makaleyi sizlerin bilgisine sunuyorum.
HAKİKİ MÜSLÜMAN NASIL OLUR
23 Aralık 2015 Çarşamba 23:45:40
Haki­ki Müs­lü­man; ai­le­si­ni, bü­yük­le­ri­ni, yur­du­nu ve bay­ra­ğı­nı se­ver. İn­san­la­ra kar­şı yu­mu­şak dav­ra­nır ve im­kân bul­duk­ça her­ke­se yar­dım eder. An­ne­si­ni, ba­ba­sı­nı, bü­yük­le­ri­ni sa­yar, kü­çük­le­ri­ni se­ver. Hiç kim­se­yi in­cit­mez. Te­miz­li­ğe son de­re­ce dik­kat eder. Ye­di­ği, iç­ti­ği, vü­cu­du, eş­ya­la­rı ve çev­re­si hep te­miz olur.
OVİT TÜNELİNDE IŞIĞIN GÖRNÜNMESİNE ALTI AY KALDI
22 Aralık 2015 Salı 23:48:11
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın geçen günlerde Ovit tünelinin tamamlanması noktasında yapmış olduğu açıklama, Rize ve Erzurum’da sevinçle karşılandı. Ovit tünelinin yapımına başlangıç tarihinden bu zaman kadar geçen sürede her hangi bir olumsuz gelişme yaşanmadı.

GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Çaykur` un Atölyeden 46 Fabrikaya Uzanan Üretim Yolculuğu
ÇAYKUR, ilk çay fabrikası olan Merkez Çay Fabrikası`nın kurulduğu 1947`den bugüne geçen süreçte fabrika sayısını 46`ya çıkardı
 `Liman sahasında futbol sahası kente ihanettir`
Rize Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Riport Yönetim Kurulu Başkanı Asım Çillioğlu, Rize Limanı`nın genişleme sahasında yapılması planlanan futbol sahasının kente ihanet olduğunu söyledi.
 Devlet teşkilatında yeniden yapılanma
Seçim bitti ama asıl iş yeni başlıyor. 24 Haziran seçimleri ile birlikte yeni bir döneme girdik. Devlet Teşkilatında yeni bir yapılanmaya gidiliyor. Dünya da yaşanan gelişmelere paralel olarak böyle bir yapılanma gereklilik halini aldı. Dünya endüstri 4.0`ı yaşıyor. Hibrit savaşı yaşıyor. Küresel rekabet ve teknolojik gelişmeler yeni devlet yapılanmalarını ve yeni stratejileri zorunlu kılıyor. Türkiye yeni bir döneme giriyor. Ortadoğu yeni bir döneme giriyor. Dünya yeni bir döneme gidiyor ve büyük bir rekabete sahne oluyor.
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
FOTO GALERİ
İzlenme 3481
İzlenme 8122
İzlenme 5795
İzlenme 6548
VİDEO GALERİ
İzlenme 5427
İzlenme 5651
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu