B. Ali KAVALCI / TÜM YAZARLAR

KUYRUKLU YALAN DEĞİL, KUYRUKLU YILDIZ
03 Şubat 2016 Çarşamba 18:28:17
Kuyruklu yıldızlar, "kirli kartopu" ya da "buzlu çamur topu" olarak anılırlar. İsimlerinde yer almasına rağmen yıldız değildirler, buz (su ve donmuş gazlar) ve (bir nedenle Güneş Sistemi`nin oluşumu sırasında gezegenlerde yoğunlaşamamış) kozmik toz karışımından oluşurlar.
MÜMSAD’A CEVAP YAZIM
02 Şubat 2016 Salı 20:50:32
12 Ağustos 2015 Tarihinde, Bölgemizde yayın yapan çok sayıda yerel gazete ve haber sitelerinde, “KANSER HASTALIKLARINA DİKKAT! “ başlıklı bir köşe yazısı yazmıştım. Yazımın içeriğinde kansere neden olan ve hepimizin günlük hayatımızda vaz geçemediğimiz ürünlerin zararlarını açıklayan bilgileri, geçen yıl rahmetlik olan, İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hocalarından, Prof. Dr. Ahmet Aydın beyin kamuoyuna yapmış olduğu açıklamaları kaynak göstermiştim.
MÜSLÜMAN ASTRONOM VE MATEMATİKÇİ HARRANLI BETTANİ
29 Ocak 2016 Cuma 01:47:48
Harranlı Bettani, Arap astronom, astrolog ve matematikçidir. Urfa ilimizin bir ilçesi olan Harran`da doğmuştur. Lakabı olan es-Sabi`dir fakat onun tam künyesi, bizi onun Müslüman olduğu sonucuna götürür. Harranlı Battani`nin astronomideki en çok bilinen başarılarından biri, Güneş Yılını 365 gün, 5 saat, 46 dakika ve 24 saniye olarak ölçmüş olmasıdır.
MÜSLÜMAN İLİM VE BİLİM ADAMLARI
20 Ocak 2016 Çarşamba 01:18:29
Akşemseddin haz­ret­le­ri, Pas­te­ur’den 400 se­ne ön­ce mik­ro­bu bul­du. Ali Kuş­çu, bü­yük ast­ro­no­mi âli­mi, ilk defa Ay’ın şe­kil­le­ri­ni an­la­tan ki­tap yaz­dı. Ebul Vefa Hz. tri­go­no­met­ri­de tan­jant, ko­tan­jant, se­kant, ko­se­kan­tı bu­lan âlim­dir­. Bi­ru­nî, ilk defa, dün­ya­nın dön­dü­ğü­nü is­pat et­miş­tir.
ÇAYKUR’DA 2015’DEN 2016’YA HAZIRLIK
14 Ocak 2016 Perşembe 15:06:47
Çaykur’un bölgede var olan tüm fabrikaların da, 2016 yılı yaş kampanyası hazırlıkları geçen 2015 yılının son aylarında başlatılmıştı. Bu hazırlıkların, bakım, onarım, imalat, makine, elektrik, mekanik, teknik, teknolojik, depolama, saha, çevre vs. gibi aklınıza gelebilecek bütün birim ve alanlarda belli plan ve program dâhilinde, bakımları yapılıyor, onarılıyor ve ya yenileri devreye sökülüyor.
ŞİMDİ SIRA GELDİ RİZE-ARTVİN HAVALİMANINDA
13 Ocak 2016 Çarşamba 23:54:18
Ülkemizin ve Rize’miniz maddi rakam ve çift tüplü uzunluk kilometresi olarak en büyük ve en uzun dünyada ikinci, Türkiye’de ise ilk defa yapılmış olacak olan, Ovit tünelinden sonra, Rize’mizin en önemli ikinci projesi olacak olan, Rize-Artvin Havalimanı etüt projesi çalışmaları tam gaz devam ediyor.
YETİM KIZIN HİKÂYESİ
10 Ocak 2016 Pazar 23:47:46
Ha­cı Bilal efendi, Erzurum’da yılların ma­ni­fa­tu­ra­cı­sı­dır. Bir gün 3 adam ge­lir ma­ğa­za­sı­na. Bi­ri eği­lip ku­la­ğı­na der ki: “Ha­cım, ma­hal­le­miz­de 2 ye­ti­mi ev­len­di­ri­yo­ruz. Dü­ğün mas­ra­fı­nı, ma­hal­le­li ya­pa­cak, kumaşları da, siz­den alsak.” Manifaturacı Hacı Bilal, “Haftaya evlenecek kızla birlikte gelin”! der.
BATILILARIN İSLAMİYET’E YÖNELİK DÜŞÜNCELERİ
30 Aralık 2015 Çarşamba 09:52:45
Uzun yıllar Türkiye Gazetesinde, Dış politika yazarlığı ve on yılı aşkında, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanlığı yapan, bugün bir hayli yaşı olan ( Allah uzun ömürler versin) gönül insanı, Avukat, Emekli Albay Mustafa Necati Özfatura abimizi, İstanbul’da ofisinde ziyaretimde bana, Batılıların İslam dinimize bakışı konusundaki bir makaleyi anlattıktan sonra nüshasını vermişti. Şimdi o makaleyi sizlerin bilgisine sunuyorum.
HAKİKİ MÜSLÜMAN NASIL OLUR
23 Aralık 2015 Çarşamba 23:45:40
Haki­ki Müs­lü­man; ai­le­si­ni, bü­yük­le­ri­ni, yur­du­nu ve bay­ra­ğı­nı se­ver. İn­san­la­ra kar­şı yu­mu­şak dav­ra­nır ve im­kân bul­duk­ça her­ke­se yar­dım eder. An­ne­si­ni, ba­ba­sı­nı, bü­yük­le­ri­ni sa­yar, kü­çük­le­ri­ni se­ver. Hiç kim­se­yi in­cit­mez. Te­miz­li­ğe son de­re­ce dik­kat eder. Ye­di­ği, iç­ti­ği, vü­cu­du, eş­ya­la­rı ve çev­re­si hep te­miz olur.

GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Baküde Nuru Paşanın büstü açıldı
15 Eylül Bakünün taşnak bolşevik işkalinden kurtarılmasının 100. yıldönümü gününde Azerbaycanda ilk defa olarak Borçalı Cemiyetinin ofisinde cemiyetin teşebbüsüyle Bakü`nün fatehi Nuru Paşa Killigilin büstü açılmıştır.
 Stratejik Denklem
Stratejik Denklem Dünya, birinci ve ikinci dünya savaşı öncesindeki gibi yeni ekonomik ve askeri dengeler ve denklemler oluşumuna doğru hızla yol almaktadır. BRICS Zirvesi bu bakımdan oldukça onemlidir.
Strateji Derneği Başkanı  Şener MENGENE `den Basına Kutlama
STRATEJİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI , “ZAMAN MEFHUMU OLMAKSIZIN ÇALIŞAN BASIN MENSUPLARIMIZIN BASIN BAYRAMINI KUTLUYORUM”
 Çaykur` un Atölyeden 46 Fabrikaya Uzanan Üretim Yolculuğu
ÇAYKUR, ilk çay fabrikası olan Merkez Çay Fabrikası`nın kurulduğu 1947`den bugüne geçen süreçte fabrika sayısını 46`ya çıkardı
FOTO GALERİ
İzlenme 3521
İzlenme 8183
İzlenme 5844
İzlenme 6600
VİDEO GALERİ
İzlenme 5470
İzlenme 5688
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu