B. Ali KAVALCI / TÜM YAZARLAR

EVLİYA ÇELEBİ
24 Şubat 2012 Cuma 11:26:37
Büyük tarihçi ve seyyahın, Asıl adı Derviş Mehmet Zilli olan Evliya Çelebi`dir. 1611 yılında İstanbul Unkapanı`nda doğdu. Babası Derviş Mehmet Zilli, sarayda kuyumcu başıydı. Evliya Çelebi`nin ailesi Kütahya`dan gelip İstanbul`un Unkapanı yöresine yerleşmişti. İlköğrenimini özel olarak gördükten sonra bir süre medresede okudu, babasından tezhip, hat ve nakış öğrendi. Musiki ile ilgilendi. Kuran`ı ezberleyerek "hafız" oldu. Enderun`a alındı, dayısı Melek Ahmet Paşa`nın aracılığıyla Sultan IV. Muradın hizmetine girdi.
GERÇEK HÜRREM SULTAN BU YAZDIKLARIMDIR.
20 Şubat 2012 Pazartesi 11:43:37
Muhteşem Yüzyıl dizisinde yaşanan yanlış çarpıklılıklar üzerine, tarihini seven, tarihi ile gurur duyan kamuoyunun tepkileri doğrultusunda tarihimizde ki, gerçek ve doğruların bir kere daha iyi bilinmesi adına bu konuyu işliyorum. Zira yanlış bir yola girdiğinizde, neticede hep hatalı ilerleyeceksiniz demektir. Dolaysıyla hala diziyi izleyip hata arayanlara ne demeli bilemiyorum. Bize düşen gerçeği yazmaktır. Çünkü yazdıklarımızla vebal altındayız.
CUMHURİYET VE DEMOKRASİ
12 Şubat 2012 Pazar 11:43:03
Cumhuriyet, 1923`ten bu yana bizde demokrasi eş anlamlısı kavram olarak kullanıldı. Ancak tarih ve siyasi ilimler terminolojisinde Cumhuriyet ve demokrasi, apayrı manada kelimelerdir. Cumhuriyet, Devlet başkanının irsi olmadığını gösteren bir terimdir. Ne cumhuriyet, ne monarşi kelimelerinin demokrasi kavramı ile hiçbir ilgisi yoktur. Bir cumhuriyet de, bir monarşi de demokrasi olabilir. Gene bir cumhuriyet de, bir monarşi de totaliter olabilir.
MİLLETVEKİLİ KARAL`IN REYTİNGİ SÜREKLİ YÜKSELİYOR
26 Ocak 2012 Perşembe 11:58:04
Kim olursa olsun, bulunduğu konum ve pozisyonda almış olduğu sorumluluklar noktasında görevi boyunca yapmakta olduğu çalışmaların hakkını veren herkes bence, tebriki de, övgüyü de hak etmelidir.
ALKOL VE DİN
20 Ocak 2012 Cuma 12:16:12
Sevgili okuyucularım, Öncelikle özet olarak alkollü içeceklerin tanımını yazayım. Alkollü içecekler, ya da kısaca içki, etalon (etil alkol) içeren bir içecektir.
TUBİM RİZE PROJE ÇALIŞMASI BAŞLADI
02 Ocak 2012 Pazartesi 11:33:54
TUBİM, &`;Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi” demek.
OSMANLI`DA YEMEK KÜLTÜRÜ
27 Aralık 2011 Salı 13:33:21
Bir zamanlar, Asya`dan Anadolu`ya doğru akan Türk boyları, eski uygarlıkların mayaladığı bu topraklara Uzak Doğu`da oluşan o zengin kültürü büyük bir ustalıkla ve yol boyu, geçtikleri her ülkeden aldıkları malzemeyle zenginleştirerek taşımışlardır. Bu hareket sırasında elbette mutfak kültürüne de gereken önemi vermişlerdir.
EKONOMİYE DEĞER KATAN, RİZE`NİN YILDIZLARI VERGİ ÖDÜL TÖRENİ
30 Kasım 2011 Çarşamba 12:48:14
Geçen hafta sonu, Rize Ticaret ve Sanayi Odası ve Rize Defterdarlığı beraberliğinde, 2010 yılı vergi ödül töreni ve bu törene katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı, Rize Milletvekili Hayatı Yazıcı, bakanlığının yakın gelecekte Ticari hayata önemli değişiklikler getirecek olan yeni ticaret kanunu, hal kanunu yasalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
AMATÖR SPOR KULÜPLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM!
17 Kasım 2011 Perşembe 15:20:29
Rize`miz ve ilçelerimizde, Amatör futbol kulüpleri başta olmak üzere belirli spor dallarında ve çok çeşitli spor branşlarındaki amatör spor kulüplerimiz, maddi imkansızlık, tesis, malzeme yetersizliği, maddi destekleyici (sponsor) bulamama vs. gibi açıl ihtiyaç duydukları giderlerini karşılayamamanın sıkıntısını yaşamaktadırlar.
RİZE &`;AKILLI KENT” OLUYOR!
16 Kasım 2011 Çarşamba 10:51:08
Kısaltılmış ismi AKOS olan, Rize &`;Akıllı Kent” Oluyor! Çalışmaları Rize Belediyesi tarafından tam gaz devam ettiriliyor.

GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Istanbul`a Ocaklı Başkan
Ülkü Ocaklarından yetişen Okan Ertorun MHP İstanbul il başkanlığına aday oldu
Hollanda Seçimlerinde Türklerin Partisi DENK 3 Milletvekili Çıkardı
Hollanda`da yapılan seçimlerde, İşçi Partisi`nden ihraç edilen Türklerin kurduğu DENK partisi, 3 milletvekilliği elde ederek seçimin asıl kazananı oldu. Türkleri ihraç edilen parti ise sandıkta büyük hüsran yaşadı.
Yeni Ford Kuga İle Harekete Geç
Yeni Ford Kuga, gelişmiş teknolojik özellikleri, etkileyici sürüş dinamikleri ve küçük hacimli 1.5 lt dizel motora eşlik eden manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile Türkiye’de satışa sunuluyor.
 -1982 Anayasasına verilen “evet” ile bu günkü “evet” arasında siyah ile beyaz arasındaki fark gibi fark var
-Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Rize şube Başkanlığına seçilen Recep Taylan ilk röportajını gazetemize verdi. Taylan, Rize için ve Rize’nin sorunları için kolektif bir çalışma ile bütün kurumlarla ortaklaşa bir çalışma yapacağını ifade etti.
FOTO GALERİ
İzlenme 3464
İzlenme 8103
İzlenme 5782
İzlenme 6534
VİDEO GALERİ
İzlenme 5414
İzlenme 5639
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu