B. Ali KAVALCI / TÜM YAZARLAR

YEŞİLÇAY NEDEN BU KADAR FAYDALIDIR?
09 Mart 2013 Cumartesi 13:19:47
Her zaman yeşil bir bitki olan ve siyah, yeşil, beyaz mamül çayların hammaddesini oluşturan Camellia Sinensis yapraklarından üretilir. Siyah çay ile aynı bitkiden üretilir fakat gördüğü işlem çok farklıdır. Yeşil çay kısa bir işlemden sonra fermantasyona uğramadan fazla oksidasyona uğramadan kullanıma hazır hale getirilir, ancak siyah çay daha çok kavrulur ve fermantasyona uğrar bu da siyah çayın içindeki antioksidanları kaybetmesine yol açar. Yeşil çay içindeki kateşin maddesi, yeşil çay çok işlem görmediği için kaybolmaz bu madde özellikle polifenolle birlikte çok etkilidir. Türkiye’de henüz çok yeni tüketilmeye başlanan organik yeşil çay ilk kez ÇAYKUR tarafından üretildi. Yeşil çay yaklaşık 5000 yıldır Çin’de, Japonya’da ve Hindistan’da tıbbi amaçlarla kullanılmıştır.
ÇAYDA ORGANİK TARIM
28 Ocak 2013 Pazartesi 20:04:53
Bir kez daha, Organik tarım nedir? Ne değildir? Tanımıyla yazıma başlamak istiyorum. Organik tarım, Ürün yetiştirilmesi, toplanması, hasat, kesim, işleme, tasnif, ambalajlama, etiketleme, muhafaza, depolama, taşıma ile ürünün tüketiciye ulaşmasına kadar olan diğer işlemlerde, kimyasal madde veya tarım ilacı kullanılmadan yapılan tarıma ve bu organik tarım alanlarında üretilen ürünlere organik ürünler deniliyor.
ŞARAP KANSERİ ÖNLEMEZ
29 Aralık 2012 Cumartesi 15:50:56
Bir kısım yazılı ve görsel medyada, Türkiye’den ve dünyanın değişik ülkelerinden bir kısım tıp adamları kırmızı şarabın kanseri önlediği hakkında açıklamalar yapmakta, çeşitli görsel ve yazılı medya kuruluşları da bu hekimlerin başta sağlık programları olmak üzere şarapla ilgili açıklamalarına haber olarak geniş yer vermektedirler.
Ergenlerde Madde Bağımlılığı
08 Aralık 2012 Cumartesi 20:21:44
Öncelikle bağımlılığın ne olduğunu bir kez daha açıklayarak, ergenlikte madde bağımlılığının ergenlerin hayatında meydana getirdiği tehlikeleri sıralayacağım. Günümüzde alkol ve uyuşturucu bağımlılığı çocukluğun sonlarında ve ergenliğin başlarında başlamaktadır.
ÇOCUKLARIMIZI İHMAL EDİYORUZ
22 Kasım 2012 Perşembe 14:44:22
Çocuktan sorumlu kişilerin çocuğa karşı en temel yükümlülüklerinin yerine getirmemesi, bugün ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde çocuk istismarına neden olmaktadır. Çocuğun dünyaya gelmesiyle başlayan beslenme, sevgi, ilgi, tıbbi ihtiyaçları, giyimi, eğitimi duygusal ihtiyaçları ve yaşam koşulları için gerekli ilgiyi yerinde ve zamanında göstermemek, çocuklarda ilerleyen yaşlarda beklenmedik sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Çocuk istismar ve ihmali birbirinden ayıran en temel nokta, istismarın aktif, ihmalin ise pasif bir olgu olmasıdır. İhmali de fiziksel, cinsel ve duygusal boyutta ele almak mümkündür. Ancak bunları birbirinden ayırmak zordur.
GÜZEL İŞ VE DAVRANIŞLARDA BULUNMAK
27 Haziran 2012 Çarşamba 11:08:14
Güzel söz söylemenin önemini öğrenip ve günlük hayatımızda uygulamaya koyduğumuz zaman güzel ahlâklı bir insan olacağımız ve çevremizdeki insanlar tarafından daha çok sevileceğimiz aşikardır.
TATİLDE, &`;CAMİLER ÇOCUK AÇACAK"
16 Haziran 2012 Cumartesi 14:19:31
Okullar tatil oldu, çocuklara gün doğdu. Öncelikle çocuklarımızın çok başarılı, az başarılı ayrımı yapmadan almış oldukları karne notları, takdir ve teşşekür belgeleri karşılığı, anne, baba ve ailenin diğer bireyleri tarafından maddi imkanlar ölçüsünde hediye verilmeli ve ya iyi motive edilmelidir.
MÜBAREK ÜÇ AYLAR HAKKINDA
04 Haziran 2012 Pazartesi 12:23:25
Öncelikle; Tüm İslam Âleminin ve Rizeli hemşerilerimin, dostlarımızın ve sevdiklerimizin mübarek üç aylarını tebrik eder, Ülkemiz ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Allah-ü teladan dilerim. Her hasenenin sevabı başka vakitte on ise, Recebi Şerifte yüzden geçer, Şâban-ı Muazzamda üç yüzden ziyade ve Ramazan-ı Mübarekte bine çıkar ve Cuma gecelerinde binlere ve Leyle-i Kadirde otuz bine çıkar.
ANA-BABAYA HİZMET
24 Nisan 2012 Salı 11:10:42
İmandan sonra birinci vazifemiz ana-babanın kalbini kırmamaktır. Anne, baba kötü olmaz fakat istisna olanlar olsa da, anne, baba ne kadar kötü olsalar da, yine her şeyin üstünde hakları vardır.
NUMUNE İNSAN OLABİLMEK İÇİN…
09 Nisan 2012 Pazartesi 11:47:30
Numune insanlar, ailesi ve çevresi tarafından örnek alınacak, İnsanlara rehber olabilecek, yol ve yordam gösterebilecek kimse demektir.

GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
 Baküde Nuru Paşanın büstü açıldı
15 Eylül Bakünün taşnak bolşevik işkalinden kurtarılmasının 100. yıldönümü gününde Azerbaycanda ilk defa olarak Borçalı Cemiyetinin ofisinde cemiyetin teşebbüsüyle Bakü`nün fatehi Nuru Paşa Killigilin büstü açılmıştır.
 Stratejik Denklem
Stratejik Denklem Dünya, birinci ve ikinci dünya savaşı öncesindeki gibi yeni ekonomik ve askeri dengeler ve denklemler oluşumuna doğru hızla yol almaktadır. BRICS Zirvesi bu bakımdan oldukça onemlidir.
Strateji Derneği Başkanı  Şener MENGENE `den Basına Kutlama
STRATEJİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI , “ZAMAN MEFHUMU OLMAKSIZIN ÇALIŞAN BASIN MENSUPLARIMIZIN BASIN BAYRAMINI KUTLUYORUM”
 Çaykur` un Atölyeden 46 Fabrikaya Uzanan Üretim Yolculuğu
ÇAYKUR, ilk çay fabrikası olan Merkez Çay Fabrikası`nın kurulduğu 1947`den bugüne geçen süreçte fabrika sayısını 46`ya çıkardı
FOTO GALERİ
İzlenme 3521
İzlenme 8184
İzlenme 5845
İzlenme 6601
VİDEO GALERİ
İzlenme 5470
İzlenme 5690
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Rize Toplu Mesaj - Ajans53 Sigorta - Rize Kız Öğrenci Yurdu