Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
ARAP DEVRİMLERİNİN BİRİNCİ YILI VE TUNUS
21 Aralık 2011 Çarşamba 13:34:18
Kim bilebilirdi ki, 17 Aralık 2010 tarihinde 27 yaşında, üniversite mezunu seyyar satıcı Muhammed Bouazizi`nin, polis tarafından el koyulan ve parçalanan ekmek teknesi sonrasında kendisini &`;yakarak” gerçekleştirdiği protesto gösterisi, tüm Kuzey Afrika ve Arap coğrafyasını etkileyecek devrimlerin başlangıcı olacak

Bouazizi’nin eyleminin üzerinden henüz bir yıl geçti ve koltuklarında sarsılmaz olduğu sanılan üç diktatörün, Tunus’ta Bin Ali, Mısır’da Mübarek, Libya’da ise Kaddafi rejimleri, sona erdi. Buna ek olarak Suriye’de Esed rejimi büyük sarsıntı geçiriyor, bölgenin diğer ülkelerindeki statüko derinden sorgulanıyor. Velhasılı bölgedeki statüko geriye dönüş olmayacak şekilde değişmiş durumda. İnsanlar, kendi özgür iradeleri ile yönetilmek ve genel refahtan daha fazla pay almayı talep ediyorlar. Elbette 50-60 yıllık krallıklar ve diktatörlükler rejimiyle yaşayan bu bölgede değişimin son derece kısa bir zamanda olması beklenemez. Ama bir kere macun tüpten çıkmış ve değişim süreci başlamıştır.

Bu sürecin ilk meyvelerinin alındığı yer de yine Tunus oldu. Tunus’ta geçtiğimiz Ekim ayı içerisinde yapılan seçimler ile yeni anayasayı oluşturacak ve bir yıl görev yapacak kurucu meclisin seçimi yapıldı. Seçimi, beklendiği gibi, Tunus halkının büyük teveccüh gösterdiği En Nahda Partisi kazandı. Raşid Gannuşi liderliğindeki Parti, uzun yıllar, Bin Ali yönetimine dönük en somut muhalif hareket olması ve halkın değerlerine hitap etmesi nedeniyle, gördüğü her türlü baskıya rağmen popülaritesini yitirmedi ve ülkede yapılan ilk özgür, şeffaf ve demokratik seçimle de hükümetin büyük ortağı olma imkanını edindi. En Nahda ile birlikte, hükümeti oluşturacak Ettakol ve CPR’nin ülkeyi, diğer Arap ülkelerine örnek olacak şekilde demokrasiye taşıyacağını ümit etmekteyiz. En Nahda’nın, ülkede siyasetin şekillenişi de yapıcı bir rol alması ve CPR lideri Muncef Marzuki’nin Cumhurbaşkanlığı yolunu açması, ülkedeki siyasi atmosferi yumuşatıcı bir tesir göstermiştir. Tabii Türkiye benzeri bir devlet, toplum ve din tartışmasını yaşayan Tunus’ta, bir kesimden “irtica” geliyor ve özellikle kadınların hakları konusunda endişe ifade eden sesler de yükselmiyor değil. Kimi Batılı ülkelerde, En Nahda’nın başarısı, tüm Kuzey Afrika ve Ortadoğu’nun “İslamcılar” tarafından yönetileceği ve dünyaya kapalı bir yapının bölgede vücut bulacağı teorileri de konuşulmaktadır. Bu çerçevede En Nahda lideri Gannuşi’nin, Türkiye’den AK Parti örneğini öne çıkartan ve vurgulayan söylemi ile seçimler sonrasında kadın haklarının daha da geliştirileceğine yönelik sözleri önemlidir. AK Parti’nin 10 yıllık deneyimi ve lideri Başbakan Erdoğan’ın demokrasi mücadelesi, Tunus ve benzeri ülkeler için ilham kaynağı ve aynı zamanda dışarıya karşı bir meşruiyet dayanağı vazifesi görmektedir.

Tunus’un Arap Devrimleri sürecindeki en önemli avantajı Gannuşi gibi Marzuki gibi deneyim sahibi, halkları nezdinde krediye sahip liderlere sahip olmasıdır. Bu liderlerin ortak bir siyasi akıl oluşturarak, Tunus’u Bin Ali sonrasında, halkın beklentilerine paralel olarak yeniden inşa etmesi en gerçekçi yol olarak görülmektedir. Tabii bu noktada toplumsal muhalefetin canlılığını koruması, elbette şiddeti varmayan eylemler yoluyla, iktidarı denetlemesine de engel olunmamalıdır.  Türkiye bu çerçevede, kendi deneyimini Tunuslu dostlarıyla paylaşmaya hazırdır. Benzer siyasal deneyimler ile aynı zamanda kültürel ve tarihi bağlara sahip olan iki ülkenin demokrasi, özgürlük ve refahın gelişiminde birlikte çalışarak hem kendileri hem de bölge ülkeleri için verimli sonuçlar çıkaracağına inanmaktayım. O sebeple, Tunus’un 2012 yılında yeni anayasayı oluşturmak adına elde edeceği başarı, sadece kendisi için değil, bölge ülkeleri için de önem arz etmektedir. Türkiye bu sürecin başarıya ulaşması için tüm gücüyle dost ve kardeş Tunus halkının yanında olacaktır.

Son yüzyıldır, kan, gözyaşı ve diktatörlüklerle anılan bu coğrafyada, insanlar kendi kaderlerini ellerine aldılar ve hem içeriden hem de dışarıdan kendilerine sunulan özgürlük ve demokrasiyi reddederek, kendilerinin kuracağı daha eşit, daha özgür ve daha demokratik bir sistemin kapısını araladılar. Türkiye, AK Parti hükümetleri döneminde izlediği politikalar ile bu coğrafyadaki toplumların hak, hukuk ve özgürlük taleplerinin yanında oldu. Bundan sonra da olmaya devam edecektir. İnsan merkezli bir coğrafya ve dünya tasavvurumuzun sonucu olan bu dayanışma hali, her halükarda devam edecektir. AK Parti iktidarı yurtta sulh cihanda sulh ilkesini kağıt üzerinde olmaktan çıkartarak uygulama alanına koymuş ve bu coğrafyada barışın egemen olmasına dönük her girişimde öncü rol üstlenmeyi kendisine misyon edinmiştir. Türkiye’nin bu misyonu, dışarıdan gelen müdahaleler ile kesilmek istenmesine rağmen devam edecektir.

 

Bu Yazi 1314 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
» 28 ŞUBAT HESAP VERECEK 28 Kasım 2011 Pazartesi 14:07:54
» COĞRAFYA AKLINA SAHİP EVRENSEL BİR ANAYASA 25 Ekim 2011 Salı 14:59:21
GÜNÜN YAZARLARİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Fatih Erbakan Rize`den Uyardı: Ekonomik Beka İşgal Altında, İflas Etti
Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, Rize’de hükümetin ekonomik ve dış politikasını eleştirdi, ülkenin ekonomi bekasının tehdit altında olduğunu ifade ederek, ekonomik iflas ve çöküşle karşı karşıya kalındığını savundu
 İYİ Parti Güneysu’ da İddialı çalışıyor
İyi Parti Güneysu ilçe teşkilatı 31 Martta yapılacak yerel seçimler öncesi çalışmalarını hızlandırdı. İYİ Parti İl başkanı Av. Ayşegül Akyıldız, İl yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı esnaf ziyareti öncesi ilçe başkanlığında toplandı
Ak Parti Fındıklı Belediye Başkan Adayı Zorlu Projelerini Anlattı
AK Parti Fındıklı Belediye Başkan Adayı Mustafa Kasım Zorlu katıldığı canlı yayın programında seçim sürecini ve projelerinin bir kısmını anlattı.
Rize Benim Kara Sevdamdır
AK Parti Rize Belediye Başkan Adayı... Rize’ de 7’den 70’e herkesin çok sevdiği bir isim. Metin ile siyasî yaşamından Rize’nin sorunlarını, projelerini ve yerel seçim çalışmalarını konuştuk. 2 aydır saha çalışmalarını dur durak demeden yoğun bir şekilde sürdüren Metin, Rize’nin sorunlarını iyi biliyor. Bununla da farklı bir anlayışla halkın karşısına çıkıyor.
FOTO GALERİ
İzlenme 3681
İzlenme 8356
İzlenme 5987
İzlenme 6758
VİDEO GALERİ
İzlenme 5717
İzlenme 5956
UZMAN GÖRÜŞÜ
Rizehaber.Org sadece internet üzerinden yayin yapmaktadir. Tüm Haklari Sakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım : Rizedeyiz.Com © 2008 | Yazılım : Rizedeyiz Bilgi İşlem - Pazar Gazetesi - 10 Mart Gazetesi