AYDER ÜZERİNDEN

02 Şubat 2018 Cuma 12:46 tarihinde yayınlandı 555 defa okundu
Dilek KANSIZ Tüm Yazıları

Doğu Karadeniz muhteşem doğasıyla turizmin göz bebeği olma yolunda hızla ilerliyor.
Geçtiğimiz hafta sonu 11.si düzenlenen ayder kardan adam şenlikleri üzerinden değerlendirelim turizmi .
Çayı çok konuştuk. Maddi manevi değerini, bölge için önemini ve sağladığı katma değeri herkes her platformda konuşuyor zaten. Ortak kanı şu ki ; Çay tarımı bölgenin kalkınması  için tek başına yeterli olamamakta. Bu nedenle de turizme yatırım yapmanın akıllıca olacağı düşünülmekte. Çay,  tarım ürünü olarak değeri parayla ölçülemeyecek bir öneme sahip. Bölge için bir kültür mirası adeta. Fakat daha kapsamlı ve büyük yatırımların vakti çoktan gelmişti.

 Rize'nin Çamlıhemşin ilçesindeki Ayder Yaylası bu anlamda bir değer olarak hızla yükselmeye başladı. yaz-kış  binlerce turisti ağırlıyor. Havası, doğası,çağıl çağıl akan dereleri ve şelaleleri ile büyüleyici bir yayla Ayder.
 Biz Rizeliler olarak elimizin altında diye  ve çok sık gidip geldiğimiz için kanıksadık, gözümüz alıştı ama Ayder, dünyada sayılı doğa harikalarından biri. Tıpkı çikolatası ile ünlü İsviçre'nin Alpler'i gibi....

 Bu yıl ki festival, ülkenin içinde bulunduğu durum nedeniyle konser ve büyük eğlencelerden yoksun yapılmasına rağmen oldukça renkliydi. Sosyal medya geçen hafta sonu ayder fotoğraflarına bürünmüştü. E tabi tanıtım için bundan daha güzeli olamazdı.
 Öte yandan  eleştiriler de her yıl olduğu gibi bu yıl da hemen hemen aynıydı. Başta, yaylaya yakışmayan çirkin yapılar olmak üzere hizmet sektöründeki yetersizlikler ve buradaki bazı esnafın  değerinin üstünde ürün ve hizmet satması... Bunlar yöremize yakışmayan şeyler. Çünkü Karadeniz insanı doğasını sever; bile bile zarar vermez. Gözü toktur; fazlasına tamah etmez. Bu tanımı bozmaya da  kimsenin hakkı yok.
Neyse ki ;Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Ayder de Toki  marifetiyle bir kentsel dönüşümün adımları atılıyor. Aynı zamanda yine "Kayak Merkezi" projesi hızla ilerliyor. Bütün altyapı hazırlıkları tamam. 16255 metre uzunluğunda, 12 pisti olan bir kayak merkezi. Muazzam bir proje... Üstüne bir de oteller ve  kongre merkezi derken, hava alanının da tamamlanmasıyla, sadece Rize değil  bütün Doğu karadeniz iç ve dış turistin uğrak yeri olacak.
 Artan turizim gelirleri ve dünya markası olan çayı ile cennet olma ünvanını ziyadesiyle hak edecek memleketim. Buna yürekten inanıyorum.

 Peki bunca büyük projeyi tasarlarken ve altyapı hazırlığı yaparken insan kaynağına önem veriliyor mu? Yetişmiş, kalifiye eleman konusu yöneticilerimizi düşündürüyor mu? Bölgenin işsiz gençleri şimdiden yetiştirilmeye başlandı mı? Gibi soruları da sormadan edemiyoruz tabi. Çünkü insan kaynağı çok önemli. Ne kadar şık restoran, otel eğlence merkezi, tesis inşa ederseniz edin, çay bardağını saygıyla ve güler yüzle masanıza koyabilen personeliniz yoksa sıkıntı var demektir.Bu alanda bir hazırlık göremiyoruz malesef.
Sonuç olarak yatırımlar heyecan verici.Bu yatırımları uzun yıllardır hayal ediyorduk.Hayallerimize kavustuğumuzda ah keşke zamanında şunu da düşünseymişiz dememek için sıkı hazırlanmak lâzım.
Sadece siyasiler, belediye başkanları ve mülki amirler değil TOPYEKÜN....