ÇAYELİ–ARDEŞEN ARASINDA, KARAYOLUNA PARALEL AVM GEREKSİNİMİ

03 Şubat 2020 Pazartesi 11:29 tarihinde yayınlandı 286 defa okundu
Recep Ali AKSOYLU Tüm Yazıları

Dün gece kuzeni Birol Çiftçi’nin Sahrai Cedit'teki fırınında (dostlarla buluşma mekanımız) saatler boyunca Çayeli’ni konuştuk Belediye Başkanı İsmail Hakkı Çiftçi dostumuzla.

Çayeli Belediye Başkanı İsmail Hakkı Çiftçi kardeşimiz hemen hemen her ay, hafta sonları ilçesi ile ilgili temaslarda bulunmak, toplantılara katılmak, davetlere icap etmek ve de aile ziyaretlerinde bulunmak için İstanbul'da oluyor. Bazılarında bizlerle de zaman ayırıyor. Dışarda konuşulamayanları, 5 yıllık görev süresine yayılarak gerçekleştirilmek istenenleri tartışıyor, çevremizden edindiğimiz eleştirileri paylaşıyoruz. 

İsmail Hakkı Başkanın başarıyla sürdürmesini arzu ettiğimiz görevinde çok önemli bir destekçisi, avantajı var. Ağabeyi Halil İbrahim Çiftçi uzun yıllar İstanbul BB'de, ilçe belediyelerinde İmar Müdürlükleri, Başkan Yardımcılıkları görevinde bulundu. Şimdi bu birikimlerini memleketi, toprağı için gönüllü olarak değerlendiriyor.

Dün gece daha önce dillendirmediğim bir konuyu gündemine alması için değerli başkana aktardım.

Önümüzdeki yıllarda Pazar’da yapımı tamamlanmak üzere olan havalimanına yakın bir lokasyonda bölgeye hitap edecek bir AVM’ye gereksinim duyulacağına, özel müteşebbisin ilgi gösterebileceğini düşünüyorum.

AVM'lerin aleyhinde görüşe sahip dostlarla AVM gerçeğini her zaman tartışabilirim. 1999’da UFRAD Başkan Vekili olduktan sonra AVM konusunda onlarca seminerim oldu. Eksilerini, artılarını biliyorum. Ama şimdi konumuz bu değil, Rize merkezden de müşteri alacak Rize’nin doğusunda bir AVM, daha doğrusu bir Alış veriş Yaşam ve Kültür Merkezine olabilecek gereksinim. 

Rize merkezde, eski stadyumun yerine, Müftü Mahallesinde yapımı tamamlanmakta olan ŞİMAL AVM’nin konumunun her yönüyle hatalı olduğunu başından beri savundum. Çevresindeki yaşama, semt sakinlerine verdiği – vereceği maddi ve manevi zararlar, kent merkezi trafiğine ekleyeceği olumsuzluklar yanında ideal bir AVM’nin olması gereken bir konumda olmadığını hep vurguladım. Şimal’den önce ulusal ölçekli AVM yatırımcılarına Rize’de ideal AVM konumu için iki kez rapor hazırlamıştım. Önerebildiğim tek lokasyon Askoroz’daki Serbest Bölgenin yeri olmuştu. 

Günümüzde AVM’ler, salt ihtiyaçların emi edileceği değil ailece zaman geçirilecek, bir çok farklı ihtiyacın bir arada tein edilebileceği, yemek yenilebileceği, sinema ve diğer sanatsal –kültür aktivitelerinin yer aldığı,  ferah, kolay ulaşılabilir, otopark sıkıntısının olmadığı sosyal ortamlardır. Ana karayollarına yakın yada paralel konumda, havalimanı, spor merkezi gibi yerleşkelere yakın olması arzu edilir. Askoroz’daki arazi büyüklüğü, Sarp’a uzanan Şehirlerarası Karayolunu üzerinde olması, bu yolda seyredecek araçlara hitap edebilirliği, kent merkezinden kolay ulaşılabilirliği ve de Pazar’da yapımı süren Havalimanı ve Ayder Kış Sporları Merkezini dikkate aldığımızda ideal konumdu. 

Ancak Şimal’in inşaatına başlanacak olması nedeniyle Rize’de ikinci bir AVM yatırımcılar için haklı olarak kısa vadede cazip olmaktan uzaklaştı. Fakat havalimanının bu yılın sonunda açılacak olmasını da dikkate aldığımızda yakın gelecekte kentin doğusunda ideal normlarda bir AVM'ye gereksinim duyulacaktır. Bu lokasyon, Rize merkezlilerinde, RTEÜ mensuplarının da kolayca erişebileceği, Şehirlerarası Karayoluna paralel Çayeli ile Ardeşen arasında ideal gözükmektedir. 

Yatırımlar için kaynak sıkıntısı yaşayan Çayeli Belediyesi ve ilçe ekonomisine mutlak katkısı olacak Rize’nin doğusunda yakın gelecekte hissedilecek AVM gereksinimini bugünden gündeme kayıt düşelim istedim.