GENÇLİĞE YATIRIM

05 Ocak 2018 Cuma 12:19 tarihinde yayınlandı 663 defa okundu
Dilek KANSIZ Tüm Yazıları

Bu hafta Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı, hemen hemen her şehirde yapılan yeni ve tam teşekküllü gençlik merkezlerine değinelim istedim .
Gençlik Merkezleri cumhuriyet tarihi boyunca çeşitli adlar altında hep vardı ama 1969 yılından itibaren daha bir titizlikle güncellendiğini görüyoruz. 
Ülkemizde son yıllarda bu alanda ciddi yatırımlar yapılıyor.Mesela Rize'de benim hatırladığım yıllara kadar geri dönüp  baktığımda Gençlik Merkezleri bazı kurumların içerisinde küçük birimler olarak yer alıyordu. Birkaç yıl öncesine kadar Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet veriyordu. Şimdilerde yepyeni binasında, birkaç blokuyla, ihtiyaca göre tasarlanmış iç mimarisi ile ,spor salonları ,sanat ve aktivite odaları gibi gençlerin ihtiyaç duyabileceği her türlü fiziki altyapısıyla birçok gencin ikinci evi gibi ...
Geçtiğimiz günlerde binayı gezme fırsatım oldu.Satranç oynayan ,hentbol maçı ve tiyatro hazırlığı yapan pırıl pırıl gençleri gördüm. Buna benzer aktiviteleri yapma çağıma şöyle bir geri dönüp baktığımda şimdiki çocukların çok şanslı olduğunu düşünmeden edemedim. Devletimiz bu alanda imkânlarını seferber etmiş belli.Çocukların eğitimlerinden arta kalan zamanlarını yetenek ve ilgi alanlarına göre bu güvenilir ortamlarda geçirmeleri hem kendi gelişimleri hem de aileleri için güzel fırsatlar. Enerjisini spor yaparak ve ilgi duyduğu bir aktiviteyle geçiren çocuk mutlu ve başarıya hazır olur. Ayrıca gençlere ve çocuklara yönelik bu hizmetlerin ülkelerin gelişmişlik seviyesi ile de doğru orantılı olduğunu düşünüyorum. 
Zararlı internet oyunları ,okul önlerinde konuşlanan hapçılar filan derken çocuklarımız için endişelendiğimiz bir dönemdeyiz malesef; Haliyle bu hizmetlerin önemli kazanımlar olduğunu görmek gerekir. 
Gelişmiş ülkelerde her çocuk mutlaka bir spor dalıyla uğraşmaya, bir sanatı icra etmeye ya da en az bir enstrüman çalmaya özendirilir.Bu ,çocukların ruhsal ve bedensel gelişimleri için elzem kabul edilir.Türkiye'de bu gibi uygulamalarda maalesef henüz istenilen seviyelerde değiliz ama ciddi bir ilerleme ve değişimin olduğunu görmek nispeten sevindirici ...
Gazi Mustafa Kemal Atatürk diyor ya: ''Biz herşeyi gençliğe bırakacağız. Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir.
 O zaman Ne mutlu gençlere yatırım yapanlara diyelim....