İYİ DE BU 42 TIR KAÇAK ÇAYI ÜLKEYE KİM SOKMUŞ!

20 Aralık 2019 Cuma 18:15 tarihinde yayınlandı 310 defa okundu
Recep Ali AKSOYLU Tüm Yazıları

42 TIR Kaçak Çay Ülkeye Sokulmuş!

Şaşırdım mi?

Hayır.

80-100 bin ton kuru çayın Türkiye’ye girdiğini, bunun bazı özel sektör markalarımız ve private label (özel ambalaj yaptıran market markalarından bazıları) çaylarla harmanlanarak pazara sürüldüğünü yıllardır yazıyor, söylüyoruz.

Gümrük rejimi nedeniyle de çoğu kaçak yollarla sokuluyor ülkeye. Düşük fiyatla haksız rekabet oluşturmaları bir yana bu çayların çoğu vasıfsız, dahası sağlığa da zararlı. 

Zararın daha büyüğü Türk Çaycılığına!

Çaylıklar yenilenmedi. Toprak betonlaştı. Vasıfsız yapraktan, hatta odundan kur çay yapılmaya başlandı. Vasıfsızlığa çare için ekstrakt kullanımı yaygınlaşmaya başladı. Rekolte düşecek, iç üretim tüketimi de karşılayamayacağından gümrük koruması da inecek ve Doğu Karadenizli altın tavuğundan da olacak.

Üzücü yanı bu fotoğraftın aktörleri arasında yöreden birilerinin olması çok muhtemel. Zaten CNN Türk’ün haberinde de 5 sivilden bahsediyor ama yine kimlik bilgileri yok. Bilmemizin istenmediğini biliyoruz, o kadar.

Haberden Ali Rıza Saklı arkadaşımın paylaşımından haberdar oldum. 18 Aralık Çarşamba CNN Türk’te “10'dan Sonrası” haber kuşağında yayınlanmış. Buldum, izledim.

Ağrı'da, Türkiye-İran sınırında Gürbulak Sınır Kapısında yapılan operasyonda bir antrepo sahibinin itirafçı olması sonucu geçmişe dönük inceleme ve soruşturma yürütülerek fındık kabuğu olarak beyan edilen 42 TIR çayı ülkeye sokan 37'si memur, 5'i sivil toplam 42 kişi yakalanmış.

Haberde olaylar çözüldü deniyor ama yakalanan 5 sivil kim, yakalanan çayların ithalatçısı kim? Daha öncekilerde de olduğu gibi b zatları, ekmeğimize göz koyan bu arsızları, hırsızları öğrenemiyoruz. Üstüne üstlük gidip harmanladıkları çayları da biz alıyoruz tüketmek için!